Aktuálny vývoj na trhu s palivami vyústil do ďalšieho zdražovania, ktoré samozrejme opäť zrejme vôbec nebude vystriedané zlacnením. Zdražovanie palív sa neukazuje len pri bežnom benzíne a nafte v osobnej doprave, ale aj vo svete nákladnej dopravy a leteckej prepravy. Práve letecké dovolenky sa čoskoro dočkajú svojej sezóny a pretekania cestoviek medzi sebou v tom, kto prinesie akú zaujímavú ponuku a zaujímavé miesta. Ponuky cestovných kancelárií, ako aj ich ceny sú nám už dávno známe, avšak pre zvyšujúce sa ceny taktiež leteckých palív sa budú zvyšovať aj povinné príplatky.
Cestovné kancelárie na Slovensku ceny zvyšujú, nie však všetky
Slovenské cestovné kancelárie ako reakciu na zvyšovanie cien budú zvyšovať ceny zájazdov, respektíve ceny príplatkov. Zhruba sa cena palivového príplatku pohybuje až 30 € na osobu. Okrem leteckých zájazdov sa zdražujú aj cestné druhy dopravy v cestovných kanceláriách. Napríklad Ferrotour bola nútená zvýšiť cenu autobusovej prepravy o 5 € na osobu. Podobne je na tom aj Seneca. Cestovné kancelárie postupne takmer všetky informujú klientov o zvyšujúcich cenách zájazdov, čo v konečnom dôsledku ešte viac zdražie zájazdy. Cestovnou kanceláriou, ktorá zatiaľ čaká a ceny nezvyšuje je Kartago tours. Tam zatiaľ situáciu zhodnocujú tak, že minimálne do 30. apríla sa klienti zvyšovania nedočkajú. Iné cestovné kancelárie majú skôr určitý termín, od ktorého požadujú doplatenie doplatkov na zájazdy. Poznáme prípad kedy zákazník s čerstvo kúpenou dovolenkou bol vyzvaný na doplatenie ceny s odôvodnením zvyšujúcich sa cien pohonných látok na svetových trhoch, pričom požadoval zájazd zrušiť. Tu je možné sa stretnúť s problémom a je dobré sa s CK dohodnúť na podmienkach takéhoto zrušenia. Čo sa týka rôznych cestovných kancelárií a ich informovanie klientov o zvyšovaní cien, je to skôr vtip, alebo neistá informácia. Niekde totiž klient nájde zmienku, inde nie, alebo sa jej CK vyhýba.
Na stránkach CK Satur sme nenašli nič. Na stránkach CK Hydrotour sme napríklad našli len informáciu o tom, že sa zmenila cena ropy na FOB Rotterdam. Nedozvieme sa pritom informáciu, či klesla, alebo stúpla, či CK mení cenu alebo nie, ale uvádzajú len údaj: Cena pre lety realizované v období 01.04.- 30.04.2012 = 1093,72 USD/tona, čo nie je zrozumiteľné pre klientov, ako sa ich týka tona paliva. Až neskôr vysvitlo, že je nutné kliknúť na slovo o dôležitých informáciách, kde sa nachádza podrobný rozsiahly textový materiál. V časti o palivových príplatkoch na klientov znova čaká podivný text, ktorému ťažko rozumieme aj my, hoci sme už zažili všeličo.
Aj to je dôvod, prečo CK neuvádzajú konečné ceny
Jedným z dôvodov, prečo cestovky neuvádzajú u nás konečné ceny, ale základné ceny + ďalšie príplatky je aj to, že zmena cenníka práve pre situácie zdražovania palív je iná v prípade kompletných cien a iná v prípade cien delených. Takto sa teda zmení len časť s príplatkami a nie je nutné prerábať nákladnými spôsobmi všetky cenníky vo všetkých ich častiach. Tak či onak sa pridáva starosť predajcom, pretože teraz musia myslieť pri kalkuláciách zájazdov na ďalší detail a to na rôzne výšky príplatkov.