Budhizmus očaril západ, no je viac módou ako skutočnou vierou

0
3838

Meditácia, sedenie v polohe lotosového kvetu, skúmanie mysle či láska k východným bojovým umeniam. To všetko má byť prejavom viery a spirituálneho cítenia, no v súčasnosti sa začalo stávať len akousi módnou záležitosťou, ktorá dokáže zlepšiť imidž.  
Budhizmus očaril západ 2

Ak si myslíte, že budhistu spoznáte len podľa mníšskeho habitu alebo sedenia v meditačnej polohe, potom sa mýlite. Vyznávači tohto náboženstva, alebo podľa niektorých skôr životnej filozofie, na seba nepotrebujú strhávať pozornosť odlišným štýlom obliekania či správania. V takom prípade však hovoríme o skutočných budhistoch, pre ktorých je ich viera životným poslaním. Potom nájdeme ešte mnoho šialených extrovertov vystupujúcich ako predstaviteľov východného spirituálneho učenia, u ktorých však rýchlo zistíme, že ide o módnu záležitosť.

Vierovyznanie, ktoré vnáša do chaotického sveta mier

Možno ste už mali nejakú osobnú skúsenosť s človekom žijúcim podľa budhistického učenia a možno bola pozitívna. Títo ľudia sa totiž učia vnášať do života viac pokoja a mnohým sa to celkom darí. V podstate celá budhistická náuka stojí na hľadaní mieru v sebe, vďaka ktorému môže nastať mier vo vonkajšom svete. Pre svet plný násilia, stresu a vojnových konfliktov je to príležitosť ako spomaliť. Navyše, táto šanca môže sláviť úspech, pretože budhizmus neťaží bremeno temnej minulosti a zlej povesti, ako v prípade kresťanstva, judaizmu alebo islamu.

 

Budhizmus sa šíri, dnes s ním flirtuje aj západ

Vznik budhizmu sa datuje do obdobia pred Kristom, no jeho svetová expanzia nastala až po dlhých storočiach. Šírenie tradičných budhistických myšlienok za hranicu vybraných krajín Ázie sa začalo až v súčasnej modernej dobe. Globalizácia tak umožnila konfrontovať západ s málo známym duchovným učením a treba povedať, že sa mu tu celkom darí. V Severnej Amerike aj v Európe pribúda duchovných centier, organizuje sa tu stále viac akcií a rozkvet budhizmu vidieť aj na trhu s oblečením, bižutériou či knihami.

Budhizmus očaril západ 3

Móda pre mladých, ktorí sa chcú odlíšiť

Bez ohľadu na to, či má budhizmus čo priniesť súčasnej západnej populácií, jeho problémom je nepochopenie. Na tento kameň úrazu naráža každé náboženstvo a nevyhli sa mu ani majstri zenu. Ich učenie hovorí o hľadaní slobody, odpútaní sa od problémov a o vyzdvihnutí vlastnej  jedinečnosti, čo však mnohí chápu po svojom. V prekrútenom význame si „západnú verziu“ budhizmu osvojili najmä mladí ľudia, ktorí skúšajú nájsť integritu a hlbší zmysel života, no ich prejav a prezentácia nového vierovyznania je ďaleko od pochopenia Budhovho odkazu.

Hviezdy z Hollywoodu to myslia vážne, ich fanúšikovia nie  

Veľké a slávne osobnosti sú pre mladých vzormi a ich život im má byť inšpiráciou. To platí aj v prípade hviezd z Hollywoodu, ktorí ovplyvňujú milióny teenagerov po celom svete. Práve osobnosti filmového plátna začali vyznávať budhizmus, čo sa samozrejme prenieslo aj na ich priaznivcov. Ak uvedieme ako príklad Juliu Roberts a Richarda Gere, pôjde len o úplne malý zlomok budhistov z Hollywoodu. Tí to však myslia vážne a princípy východného učenia aj uplatňujú, čo u ich fanúšikov platí len výnimočne.

Budhizmus očaril západ

Čím viac bude západná populácia padať do pasce konzumu a uplatňovať v medziľudských vzťahoch zákon silnejšieho, tým skôr budú východné náboženstvá prinášajúce pokoj žiadané. Budhizmus sa tak stáva možnosťou pre mladých, ktorí chcú dostať do rovnováhy materiálny a duchovný svet bez toho, aby museli vyznávať obrady typické pre iné náboženstvá. Otázne však je, či sa západná mentalita dokáže zladiť s východným učením a uplatniť ho na vlastnej ceste k za zmyslom života.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ