Banka sa pýši čítačkou kariet, ktorá klientov nenadchla

13
5749

Pred niekoľkými dňami slovenská banka s dlhoročnou tradíciou nesúca názov nášho pohoria opäť klientom v ďalšej vlne posielala svoje úžasné čítačky. Tentoraz ich však zaviedla ako povinnú súčasť k účtom. Nástroj, ktorý vychvaľuje asi len banka, má za úlohu zvýšiť bezpečnosť prihlasovania sa na internet banking. Ten internet banking, ktorý pre svoje odstávky vo večerných hodinách inšpiroval môjho bývalého zamestnávateľa zostať len pri Sporiteľni a VÚB banke. Áno, čítačka naozaj zvyšuje bezpečnosť bankového účtu, ale ak pani príde o celú kabelku s kartou aj čítačkou, potom to až taký zmysel nedáva. Veľmi častá je u jednej známej situácia, kedy sa raz za uhorský rok pokúša pripojiť na internet banking a čítačka prestane fungovať. Vtedy žiada ľudí okolo, aby mohli spraviť za ňu úhradu, alebo sa trápi hľadaním niekoho s rovnakou ťarchou v kabelke. Ešte že banka na požiadanie ihneď pokazenú vymení za novú.

Chýba pohodlie
Nutnosť sa prihlásiť si žiada nosiť niečo ďalšie stále so sebou. Ešte som sa nestretol s názorom niekoho z mladšej generácie, čo by bol nadšený niečím takým po prijatí ťažšej obáločky až domov. Horkoťažko som sa dostal k presnej desiatke názorov, „čo na čítačku hovoria?“. Nestretol som sa ani s jedným názorom, ktorý by ju vítal. Šiesti z nich ju ani vôbec nenosia. Dvaja už boli v banke vynadať pracovníčke za stolom, z toho jedna navrhovala napísať sťažnosť, ale vraj to nestojí za tú námahu ani čas. Snažil som sa nájsť jediný pozitívny názor a dostal som dva, zrejme až na základe toho, že som sa pýtal, či to vôbec má aj svetlé stránky. Bol to „zvýšený pocit bezpečia“. Zariadenie núti ľudí nosiť niečo viac so sebou, vytvára dokonca nutnú povinnosť toto zariadenie nosiť a myslieť na ňu, inak nemôžete operovať s internetovým bankovníctvom. V mnohých prípadoch majú opýtaní, či ďalší ľudia, aj alternatívy, účty v iných bankách.

Banka sa pýši reklamným sloganom
Banka sa chváli vo svojej reklamnej kampani, že „Hackri by ju zrušili a zlodeji ju nenávida… „ To, že je celý internet plný nadávok a niektorí už boli účet v banke zrušiť, to asi s bankou nepohne. Účet plánujú zrušiť už aj dvaja bývalý kolegovia, ktorí postupne idú riešiť presun prijímania výplaty a inkasných platieb do iných bánk. Čakali len na poslednú kvapku.

Príklady z iných bánk
Zvláštne, že banka požaduje od ľudí, aby so sebou nosili čítačku. Žiadna iná banka nič také od ľudí nežiada. Veď už nosenie GRID karty ako ďalšieho nákladu v peňaženke zaberie určité miesto. Iné banky to majú celé roky vyriešené jednoducho… o mnoho jednoducho a stále dostatočne bezpečne.

VÚB banka: pri prihlásenie potrebuje tri údaje. Klientské číslo, PIN a heslo. Všetky tri údaje si môže užívateľ pamätať a tak má peniaze ihneď v dohľade, hoci nesedí doma a nemá pri sebe celú kabelku, či tašku s kartami. Chcete peniaze presúvať? V poriadku, je tu SMS notifikácia. Najlepší a najistejší spôsob komunikácie banky s bežným klientom je hlúpa SMS. Tú klient dostáva pri každej zmene na účte. Aj pri odrátaní poplatkov, čo zas určitá banka vôbec neposiela, keď si strháva sama peniaze z klientovho účtu.

mBank: dva prihlasovacie údaje, ktorými sú klientske číslo a heslo. Akýkoľvek presun je možný len cez SMS. Človek sa na účet dostane ihneď a ľahko. Nemusí vyťahovať a nosiť so sebou nejaké ďalšie zariadenie a hlavne ak potrebuje rýchlo niečo platiť, aj sa dostane na svoj účet.

ZUNO: dva prihlasovacie údaje a opäť je to klientske číslo a heslo. Akákoľvek platba mimo vlastné ZUNO účty sa potvrdzuje pomocou SMS. Pohodlné a rýchle. Pri posielaní peňazí to ide cez ZUNO absolútne najrýchlejšie zo všetkých bánk.

Dexia / Prima banka: Pre prihlásenie potrebujete login, heslo a grid kartu, na ktorej sú čísla. Tie si banka pri pokuse sa prihlásiť v medzikroku po prihlásení ale pred sprístupnením účtu vyžiada. Je tu fakt, že pre prihlásenie musíte so sebou nosiť stále aj GRID kartu, no nakoniec stále lepšie, než hrubú čítačku.

Nejaké názory možno nájsť aj tu: http://www.zive.sk/tex…rum / Článok vychádza z množstvo názorov ľudí, aj z zo skúseností blízkej rodiny. Námetom pre článok je krútenie hlavou viacerých ľudí a do zahájenia práce na ňom sa nepodarilo nájsť žiaden pochvalný názor zo strany bežného klienta.

Comments are closed.