Autokozmetika: Ktoré prípravky by vám nemali chýbať v aute?

0
1032

Potrpíte si na vzhľad vášho auta a chcete, aby váš motorový miláčik vyzeral vždy ako nový? Na trhu je chvalabohu široká paleta prípravkov, ktoré zabezpečia luxusný vzhľad vášho auta a zaručia aj ochranu pred poveternostnými vplyvmi a opotrebovaním pri bežnom používaní.

Poradíme vám, aká autokozmetika sa vám oplatí mať v aute.

Autokozmetika

Autokozmetikou rozumieme také čistiace prípravky, ktoré nie sú určené na bežné použitie v domácnosti, ale sú špecificky prispôsobené na čistenie, voskovanie či impregnáciu interiéru vozidla. Patria sem autošampóny, odstraňovače nečistôt, vosky, čistiace prípravky na okná na aute a prípravky na čistenie koženej sedačky či textilných poťahov sedačiek.

Prípravky na čistenie

Sem môžeme zaradiť autošampóny na čistenie textilných poťahov, prípravky na čistenie skiel na oknách auta, či čističe interiéru a palubnej dosky. Veľmi šikovnými prípravkami, ktoré sa oplatí mať určite v aute, sú odstraňovač hmyzu a čistič klimatizácie. Práve v klimatizácii auta sa usádza najviac prachu a nečistôt, ktoré sa potom pri zapnutej klimatizácii uvoľňujú do interiéru auta.

Ako prevenciu a ochranu pred znečistením je vhodné mať dva typy prípravkov: tekutý stierač, ktorý pri určitej rýchlosti odpudzuje vodu z čelného skla auta a prípravok proti zahmlievaniu skiel.

Prípravky na impregnáciu

Niektoré povrchy v aute je potrebné nielen vyčistiť od nečistôt a prachu, ale aj naimpregnovať. Impregnačná vrstva chráni hlavne pred opätovným zašpinením. Ak máte v interiéri kožené prvky, napríklad kožené sedačky, je potrebné použiť prípravky špeciálne na čistenie kože a následne na ich impregnáciu ktorá výrazne predlžuje životnosť materiálu.

Každodenná starostlivosť

Je správne poriadne vyčistiť interiér vozidla minimálne dvakrát ročne. Ale aby ste si  udržali čistý a novotou voňajúci vzhľad auta, je potrebné sa starať o interiér auta pravidelne.

Na čistenie palubnej dosky a povrchov v aute vám stačí čistá handrička z mikrovlákna. Nepoužívajte čistiace obrúsky, nakoľko tieto bývajú často napustené prípravkami na báze alkoholu alebo silikónov, ktorý pri častom používaní škodí povrchom v aute.

Bežné nečistoty z  topánok a oblečenia môžete povysávať ručným vysávačom. Najexponovanejším miestom v interiéri auta sú však sedačky. Ako vyčistiť sedačku v aute od bežných nečistôt? Najdôležitejšie je reagovať čo najskôr a špinu v podobe rozliateho pitia či roztrúseného jedla odstrániť čo najskôr. Pri kožených sedadlách stačí občasné  pretretie suchou a čistou handričkou. Čistiť textilné poťahy sedačiek je zas niečo úplne iné, používajú sa čističe ktoré idú do hĺbky vlákna a uvoľňujú nečistoty, ktoré tepovačom vyťahujete von.. .

Tip na záver:

Ak máte v aute kožený interiér, určite chcete, aby si udržal punc luxusu a novoty čo najdlhšie.  Čistenie kože prebieha vo všeobecnosti jednoduchšie. Je však dôležité ho robiť pravidelne, ideálne dva – tri krát ročne, nie len kvôli čistote, ale aj pre kontrolu, či niekde na povrchu nevznikli poškodenia. Nakoľko  kožený povrch sedačiek, o ktorý sa nestaráte pravidelne má väčšie sklony k vzniku závažných poškodení – dier, ošuchov, záderom. Koža tak po rokoch  bez starostlivosti  vyzerá opotrebovane,zanedbane a pri čistení raz za 5 rokov si nevšimnete malý škrabanec, ale rovno dieru, ktorá z neho za roky “nevšímania” vznikla. To už je problém väčší. Znižuje sa vaša šanca na výhodný predaj auta, zvyšuje sa možnosť kupujúceho jednať o cene. Ani vy by ste si nekúpili auto s dierou na sedačke…. Preto sa vám v aute zíde sada na údržbu kože  a keď si popri čistení všimnete škrabanec na koženej sedačke, je dobré si vyhradiť čas a škrabanec si dať opraviť. Odmenou vám bude perfektný vzhľad interiéru vášho auta, ktorý vám vydrží dlhé roky a pri predaji nebudete musieť spúšťať z vašej predstavy.