Ako sa dostanú novinky na trh? Až po testoch a prieskumoch

0
1601

Testy a prieskumy, ktoré predchádzajú uvedeniu výrobku na trh, sa organizujú v každej krajine. Každá úspešná spoločnosť pri uvádzaní novinky, alebo obohatenia už zavedeného sortimentu, využíva služby prieskumových agentúr a spoločností, ktoré prinášajú veľmi dôležité informácie. Zozbierajú ľudí konkrétnej vzorky, vystavia ich otázkam, ochutnávkam, skúškam daného výrobku a sledujú ich reakcie. V USA je tento biznis veľmi rozšírený a neexistuje veľká spoločnosť, ktorá by sa mu vyhla. Dáva totiž veľmi dôležité poznatky o tom, čo si ľudia o výrobku a novinke myslia, ako chutí, čo pripomína, aký obal by sa hodil viac a okrem toho získajú aj niekoľko nápadov, ktoré možno celú výrobu nenapadlo za celý čas vývoja.

Ochutnávka vína

Risk nemusí byť zisk
Prísť na trh s výrobkom, o ktorom nikto nič nevie a nevedia o ňom poriadne ani jeho výrobcovia, je vždy riskantným krokom. Názory výrobcov a vydavateľov nemusia byť názormi cieľovej skupiny zákazníkov a aj obchodné oddelenie sa môže mýliť. Ak vytvára úspešná značka nový sortiment, neraz siahne po prieskumnej agentúre, aby tá zistila od vybratých respondentov názory. Až bohatá vzorka ľudí dokáže priniesť poznatky o tom, ako by mal vyzerať obal, ako by mala vyzerať cena, aká je chuť, konzistencia pečiva, čokolády, či inej cukrovinky, aký je tvar dizajnu a či je vhodný do ruky a podobne.

Prieskumy ľuďom platia
Aj na Slovensku existujú prieskumné agentúry, ktoré ľuďom platia za ich názory. Ide o telefonické názory, online názory cez dotazníky, alebo o priame rozhovory na skupinových rozhovoroch, kde nečakajte úroveň na spôsob skupinovej terapie, ale skôr rozhovor o vlastnostiach testovaných noviniek a aj starších výrobkoch. Ľudia sa tam podelia s názormi na dané výrobky, môžu skritizovať od chuti po obal všetko. Názory ľudí sú pritom cenné a môžu predstavovať možnosť privyrábania si. V Spojených štátoch je takýto testér využívaný častejšie. Práve tam prebieha často vývoj produktov na inej úrovni ako u nás. Avšak aj slovenskí, prevažne potravinársky výrobcovia, médiá a rôzne služby využijú prieskumné agentúry, aby prostredníctvom ľudí spoznali štruktúrovane názory na jednotlivé vlastnosti tak, aby ich bolo možné vyhodnotiť a upraviť s nimi celú ďalšiu stratégiu.

Mimo ústne a písomne podané názory sa od respondenta očakáva, že dané jedlo ochutná, nápoj vypije, z nátierok ochutná, ovonia, či akokoľvek otestuje. Odísť sa tak dá s peniazmi vo vačku a plným bruchom dobrôt, ktoré ešte nie sú na trhu. Celkom iná dimenzia je testovanie autosedačiek pre deti, ktoré potrebujú rodiča aj dieťa, potrebujú poznať názory na zapínanie sedačiek, manipuláciu a vôbec váhu konštrukcie. Potešia príležitosti testovať atrakcie, zaujímavé nástroje, technologické výrobky a mnoho ďalšieho.

Názor ľudu je dôležitý
Výrobky sa vyrábajú pre ľudí. Niektoré z nich sú určené vybranej skupine, napríklad alkoholické nápoje dospelým, ochutené nápoje mladým ľuďom a napríklad okuliarové rámy len ľuďom, ktorí reálne okuliare nosia. Jednou z otázok môže byť často názor na cenu, za ktorú by bol ochotný si daný odovzdávač názorov výrobok kúpiť. Tento údaj nie je smerodajný, no prináša inšpiráciu samotným výrobcom. Pri prieskumoch sú však vítané aj názory mimo hlavnú líniu, ktoré neraz môžu výrobcu upozorniť na niečo, čo mohol prehliadnuť. Práve od toho tu je obyčajný človek s jeho názormi, pretože pre neho v konečnom dôsledku výrobok bude určený.