Čaká vás možno životná chvíľa – pracovný pohovor – a vy neviete ako na to? Nenechajte si ujsť skvelú príležitosť a bodujte na plnej čiare. S našimi radami to určite nebude krok vedľa, práve naopak, zanecháte skvelý dojem a šanca na úspech je vysoká.
Nepodceňujte prípravu
Nie, pohovor nie je len tak. Náležite sa na tento deň pripravte. Dobre sa vyspite, buďte v pohode, pripravte si oblečenie, zistite si presnú adresu firmy, možnosti parkovania… Hlavne si čo-to o firme prečítajte. Mali by ste vedieť históriu firmy, filozofiu, najväčšie úspechy, čomu sa firma venuje atď. Nečítajte len z oficiálneho webu firmy, ale skúste sa blysnúť aj „pikoškami“, ktoré nájdete v médiách. Je to nejaký pochvalný článok o profite firmy? Text o expanzii? Čokoľvek, čo je navyše, z vás spraví atraktívnejšieho kandidáta, ktorý sa o daný post naozaj zaujíma a príprave venoval viac času ako súperi.
Oblečenie a úprava
O tom sa píše snáď všade, ale napriek tomu prídu niektorí záujemcovia nevhodne oblečení. Košeľu si vyžehlite deň predtým, skontrolujte, či nemáte dieru na silonových pančuchách a vyčistite si topánky. Ako sa teda obliecť? Univerzálna rada znie tak, ako je nastavená firemná kultúra. Ak idete na pohovor do banky, najvhodnejšie budú blúzka a sukňa. Body navyše môžete získať za farebné zladenie s logom firmy. Tento malý detail môže ulahodiť nejednej personalistke. Ak však idete do menšej IT firmy, kde sa zamestnanci premávajú hoci aj v pyžame, váš outfit môže byť takisto uvoľnenejší. Oblečte si chinos nohavice a poloformálnu košeľu. Čo s vlasmi? Pre ženy sa obvykle odporúča, aby mali vlasy zopnuté. Pôsobí to upravenejšie a pracovnejšie a je to súčasť etikety. Ďalším kľúčovým bodom je manikúra. Na ruky sa vám personalista alebo majiteľ zaručene pozorne pozrie. Viackrát. Nech teda vidí len to najlepšie. Muži, vždy si ostrihajte a vyčistite nechty! Kto by chcel prijať do zamestnania človeka, ktorý pôsobí, akoby si odbehol z farmy? Ženy by si mali dať pozor na extra dlhé a výrazne farebné nechty. Uprednostnite jemný lak a kratšiu dĺžku.
Prvý dojem je dôležitý, ale aj druhý
Prvý dojem môžete urobiť len raz, tak nech je najlepší! Pri vstupe sa vystrite, usmejte a sebavedomo vstúpte. Pozdravte sa veselým hlasom a stredne silno stisnite ruku pri predstavovaní. Udržujte očný kontakt a sem-tam sa usmejte. Naopak, neprirodzene pôsobí silený úsmev počas celého pohovoru či hysterický smiech. To je len známka stresu, ktorá vám na atraktivite nepridá. Dajte si však pozor aj na druhý dojem. Keď vám budú z firmy po pohovore telefonovať, nech sú výsledky akékoľvek, dajte si záležať na tom, aby ste aj v telefóne zneli úplne v pohode a veselo. Možno práve to vám získa bonusové body.
Skvelé otázky
Jedna z kľúčových častí pohovoru. „Máte nejaké otázky?“ Keď túto otázku počujete z úst personalistu, prichádza vaša chvíľa. Nepýtajte sa hneď na plat a na počet dní dovolenky. Vytŕčajte z davu a skúste to napríklad s týmito otázkami: Aká je firemná kultúra? Mohli by ste mi opísať typický deň na pozícii, o ktorú sa uchádzam? Aká je iniciatíva firmy k vzdelávaniu a rozvoju? Aké sú dlhodobé a krátkodobé ciele firmy? Môžem pár týždňov pracovať vo vašom call-centre, aby som zistil/a, aké sú potreby zákazníkov? Čo by urobilo niekoho na tejto pozícii mimoriadne úspešného?
Nech je váš pohovor na akúkoľvek pozíciu, vždy sa pokúste zaujať najviac, ako sa len dá. Ale za žiadnu cenu neklamte. Raz sa to aj tak ukáže a pre vás by to bol naozaj trápny moment. Mimochodom, vedeli ste, že veľakrát pred vašim pohovorom už personalista o vás takmer všetko vie? Urobí si tzv. „background check“ a zistí o vás všetky dostupné informácie, najmä zo sociálnych sietí, blogu či Instagramu. Preto buďte opatrní. Držíme palce!