Aký kraj, taký mrav. Mnoho Slovákov, Čechoch, hlavne však Rusov, na svojich dovolenkách očakáva, že aj v cudzine sa žije podobne a platia tam rovnaké pravidlá. Sú však na omyle, ak čakajú rovnakú mentalitu, akú majú doma. Práve to je kúzlo cestovania a spoznávania, že ide o celkom inú kultúru a zvyky. Ak by sme mali nájsť po rokoch cestovania niekoľko prípadov, pri ktorých naozaj turisti na dovolenke vyzerajú ako tupé teľatá, môžu to byť nasledovné situácie, dôverne známe určite aj mnohým z nás z vlastných dovolenkových skúseností.
1. Stolovanie
Koľko príležitostí má obyčajný Slovák na bohaté prestieranie a slávnostné stolovanie? Veľmi málo. Vyzerá potom naozaj zábavne, keď z 8 dielneho príboru hlava rodiny použije jedinú lyžicu na všetky štyri chody a rúčkou lyžice si nakoniec zamieša kávu.
2. No foto! Cvak, cvak, cvak….
Môže tisíc krát sprievodca hovoriť, že fotografovanie nemusí byť miestnym ľuďom príjemné a predsa sa spúšť niektorých zrkadloviek nedá zastaviť. Každý si chce odfotiť malého černoška a všetkým je v tej chvíli jedno, že dieťa sa bojí, protestuje a jeho matka poň beží a so strachom odháňa fotografov. Ako supy sa fotografi vrhnú aj na mamičku, veď dvoch černoškov na jednej snímke mať v albume z dovolenky, ktorý si otvoria a pozrú maximálne 2x v živote… to sa oplatí! Hlavne ak má ísť o frajerinu na Facebooku. Špecialita niektorých turistov je dieťa chytať, brať na ruky, a to aj vtedy, keď sa ide zadusiť plačom od strachu. Riešiť nedorozumenia vie byť zábava. Ak si turisti myslia, že takáto matka nemôže zavolať políciu, sú na veľkom omyle. A to až vtedy začnú problémy pre turistov, aj pre sprievodcu.
POZNÁMKA: Ak chcete fotografovať, skúste sa fotografovaného spýtať a poznať jeho názor. Niečo také nie je automatické. Hlúpe vymyslené pravidlá niektorých cestovateľov sa neraz stretnú s následkami. Je neprijateľné fotografovať tváre ľudí a ďalej fotografie využívať na komerčné účely bez ich vedomia, a podpísaného súhlasu.
3. Nepozvaná návšteva
Niečo nemysliteľné a predsa bežné. Pri poznávacích výletoch, pri zájazdoch v mestách v Afrike, v dedinkách v Južnej Amerike, Mexiku, či v historických centrách v Chorvátsku, v Benátkach a na iných miestach, sú turisti nadšení celou atmosférou iného miesta, až im uchádza, že vošli do skutočnej domácnosti ako nepozvaní hostia. Blbec vtedy vytiahne fotoaparát a fotí o dušu netradičný nábytok, kuchyňu, piecku a prekvapených domácich ľudí za stolom. Ak po vás vyletí nejaký hrniec, či tehla, nedivte sa. Čo by ste na ich mieste robili vy? Čo vám na upozornenie takéhoto konania asi povie arogantný dôchodca? „No a? Bolo otvorené, ak im to vadí dám im 5 eur“. Len dobrák a pohostinný národ vám také niečo dokáže odpustiť, potom je na vás, aby ste neobvyklé priateľstvo vedeli aj oceniť.
4. Jazyková výbava
Pochopiteľne, nie každý je povinný poznať jazyk. Ako však asi bude vyzerať turista, ktorý na otázku „You are from Russia?“ odpovie „Čo? Už to tu rušia? Božka, vraj to tu rušia, asi budú dobré zľavy…“. Hlavný dôvod, kedy je turista za blbca je, keď sa jedinú vetu snaží zopakovať v rôznych skladbách a kombináciách opakovane cudzincovi iného jazyka. Vtedy nastupuje pocit dúfania, že si dotyčný poskladá všetky tie slovíčka aspoň z časti a bude mu pripomínať niečo v arabčine. Po slovensky môžete rozprávať maximálne v Chorvátsku a napríklad v Turecku môžete použiť jediné slovo, aby vám v reštaurácií rozumeli, čo vlastne chcete – „čaj“. Človek, ktorý hláskuje predavačovi keramiky v Maroku opakovane „hľadám popolník s ťavami“ musí vyzerať ako totálny tĺk. Rovnako ako vyzeral chlapík v nemenovanom hoteli v Turecku stojaci pri omáčke na špagety a niekoľko minút opakoval „Co to je?“ zúfalému tureckému kuchárovi so strachom v očiach.
5. Morské potvory
Bežná slovenská kuchyňa morské potvory nepozná. Keď sa však po prvý krát vydá Slovák k moru a all inclusive reštaurácia mu ponúkne niekoľko druhov neznámych jedál a potvor, sledujte tvár takéhoto človeka. Jeho nechuť a nepochopenie chce zdieľať a ukázať aj ostatným. Že vyzerá ako blbec mu nepoviete ani vtedy, keď sa bude kyslo tváriť a krútiť hlavou, aby ho videl dostatočne aj ten Francúz, čo si práve chcel nakladať krevety a znechutený si to radšej rozmyslel. Je však zvláštne, že napriek neznámej chuti si nejeden Slovák túžiaci po poznaní naloží celého homára a vaňu mušlí, ktoré nakoniec zostanú nedotknuté na stole.
6. Momenty prekvapenia
V cudzích kultúrach sa nachádza nejedno prekvapenie a aj indivídua splývajúce s prostredím, no neunikajúce obyčajnému turistovi z našich končín. Keď potom vidíte holého pomaľovaného domorodca s prebitou spodnou perou, je fajn držať spodnú sánku v ústach a nie otvorenú na celé pánty niekde pod krkom, aby všetci naokolo videli, ako ste prekvapení z toho ako veľmi ste prekvapení.
7. All inclusive a jedlo
Pri jedle sa dá vyzerať ako teľa hneď v dvoch rôznych prípadoch. Ľudia sú schopní pri obrovskom výbere jedla nadávať, že si nevedia vybrať. Doma by im stačil chleba s maslom. V hoteli je na výber 18 druhov pečiva, 6 druhov masla a 5 druhov nátierok, no on si nevie vybrať. Hľadá totiž stále niečo, čo neexistuje a takých ľudí je naozaj veľa. Kým väčšina si tento pocit neschopnosti výberu nechá pre seba, sú aj takí, čo o tom vedia otvorene hovoriť priamo v reštaurácií. Keď sa ale pozriete na preplnené stoly s jedlom poza jeho plece, ide v skutku o absurdnosť počutého / videného. Ako teľa však skôr bude človek vyzerať pri nakladaní jedla a stave jeho stola po opúšťaní reštaurácie. Rusi, ale aj nejeden Slovák či Čech, si radi naložia a zmixujú aj to, čo by nikdy doma spolu nezjedli. A takto, priatelia, vzniká údajný faraón…
8. Skokan do bazéna
Predstava atmosféry pri hotelovom bazéne pod slniečkom a v diaľke prebiehajúcim animačný programom je typická dovolenková bazénová pohoda. To by však nebol turista zo slovanských krajín, aby nevyliezol na tobogan a minútu nekričal na Evu, aby sa pozrela ako sa on ide spustiť a ona musí vidieť tú pekelnú jazdu. Ako rozvalená slaninka na suchej panvici sa potom posúva smiešnym tempom a frajerina skončila. Podobné sú situácie hlučných frajerov v okolí vody, ktorí sa naučili stojku a idú skákať do bazéna. Že si však po otrasnom skoku narazili brucho a orgány medzi nohami sa snažia skryť skučaním pod vodou a pri okraji bazéna chvíľu v tichosti, alebo fingovaným hlasitým smiechom… pretože tento moment patrí práve jemu rovnako, ako celý bazén.
9. Hlava rodiny hodnotí, no na seba nepozerá
Je zvláštny pohľad na svedomitú hlavu rodiny, ktorá komentuje zlyhanie rodičovstva iných, ale sám navlieka svojmu malému rukávniky na ramená s cigaretou v papuli dýchajúc ten smrad na dieťa. A práve takýto frajer sa baví na akejsi hádke pred reštauráciou, keď nechceli niekoho pustiť dnu. Zostane zaskočený, keď aj jeho pokus vstúpiť do reštaurácie zlyhá. V mokrých trenírkach a vôbec v krátkych nohaviciach sa na večeru v žiadnom slušnom hoteli nechodí. To ste naozaj nevedeli?
10. Toto poznám… Ja viem…
Európan, ktorý nikdy neopustil rodnú hrudu a občas si pozrel Discovery Channel je pre ľudí vo svojom okolí neraz nebezpečný živočíšny druh. Stačí keď si myslí, že vie vyriešiť nejaký problém v divočine, tvrdí, že pozná správanie toho sivého plaza s jedovatými zubmi, vie ako sa správať pri potopení jachty, alebo vie, ako vyjednávať s Afričanom a namiereným AK-47. Sú to aj všetci tí múdri ujovia, ktorí nenechajú na výlete delegátku dorozprávať výklad o danom mieste, pretože ujo to učil žiakov na škole a dopovie to mile-rád namiesto delegátky ľuďom, aby to bol on, čo informačne skupinu zachránil a zároveň ukázal, ako veľa toho vie a sám nie je odkázaný na služby, či vedomosti sprievodcu. Aké sa však koná prekvapenie, keď sa prejaví aj miestny domorodý sprievodca a so smiechom zhodí celé výmysly, ktoré sa pred 40 rokmi chybou nejakého cestovateľa mohli dostať do učebníc a aj múdremu pánovi do uší….
11. Reklamácie
V podstate sa z človeka stane teľa pomerne rýchlo už pri absurdnej reklamácii. O zvláštnych reklamáciách, ktoré sa napriek tomu dejú, sme si už niečo napísali. Vychádzali sme pritom z článkov starých niekoľko rokov a spojili sme ich do jedného veľkého. Po pravde, odhodlávali sme sa k tomu 2 letné sezóny. Najväčšie teľatá však vznikajú z ľudí, ktorí sa snažia vyvolať vzburu ako rodení vodcovia. Oni prinútia ostatných aj spokojných dovolenkárov zastaviť odchod autobus, zmeniť plány, či dokonca presvedčiť delegátku, že autobus ide nesprávne a musia sa otočiť na správny smer. Blbcom s vlastnou GPS navigáciou na autobusovom zájazde, ktorí kontrolujú jazdu vodičov, by predsa len mali obmedziť účasť.
12. Animácie pre deti
Animačný program určený pre deti, tanec a zábava v podaní tých najmenších… a medzi nimi sa natriasa podnapitý pupkáč so spáleným chrbtom a červeným nosom. Poviete si, rovnako ako vedúci vystúpenia, že pôjde o rodiča niektorého z detí. Nakoniec však ide o „vtipného“ kaziča zábavy, ktorý má s rodičovstvom spojené asi toľko, ako vegetarián s bravčovou masťou.
13. Spevák a vlastné animačné programy
Ako teľa vyzerá každý spevák, ktorý sa rozhodne na svojej dovolenke potešiť svojim hlasom a spevom všetkých ostatných. Nekontrolovateľný animačný program bez profesionálne upraviteľnej hlasitosti a jasného časového harmonogramu je riskantná súčasť niektorých dovoleniek. Ľudí, ktorí majú averziu na hlasitý opakovaný piskot počas hudby a prehnaný hraný smiech s potleskom, je viac, než si myslíte. Tak prečo ich provokovať?