Odporcovia mekáčov veľmi radi hodnotia ľudí, ktorí tieto podniky navštevujú. Ak ste nebodaj cestovateľ, ktorý križuje Európu, či svet a pochválite sa, že ste navštívili mekáč, istotne schytáte možno až neprimeranú kritiku a komentáre, ktoré sa budú cítiť rozhorčené z toho, že ste nevyskúšali miestnu gastronómiu, ale podľahli svetovej značke rýchleho občerstvenia. Je jedno, či pôjde o „mekáč“, „burger“, či kurča z Kentucky, stále existuje pravdivých skutočností, prečo ide o lepšiu voľbu, len kritici to odmietajú. Nasledovným článkom nepopierame význam slovenských reštaurácií a podpory domáceho turizmu, poukazujeme však na to, že aj fastfood má u nás dôležité miesto a zároveň poukazujeme na dôvody, prečo ich uprednostnia ľudia pred klasickou reštauráciou. Zároveň je článok reakciou na opakované výsmechy cestovateľov „profesionálov“ na adresu tých, ktorí si skočili hlad uhasiť do žltého M a podobných zariadení.
1. Stále to isté a žiadne prekvapenie
Ponuka fastfoodov je viac menej stále tá istá po celé roky. V Holandsku, vo Varšave, alebo v Bratislave, všade bude to isté zloženie a tá istá kvalita. Na jednej strane sa to dá hodnotiť ako mínus, no pri troche zamyslenia ide o výnimočnosť zachovávať niečo stále. Nekonajú sa taktiež žiadne prekvapenia. Ak viete, za čím idete, to aj dostanete. Padá tak strach z toho, čo príde, veď každého brucho a reakcie sú iné. Pri objednávke skrátka viete, koľko toho bude a či to bude na naplnenie brucha stačiť. Nepríjemné prekvapenia v štýlových reštauráciách, kde vám príde plátok mäsa s troma nadizajnovanými kvapkami neznámej omáčky a tvarovanou kašou, sú na štyri lyžice a prázdne brucho zaplače. Keby ste to vedeli, spýtate sa obsluhy rovno, či sa z toho dá vôbec najesť, alebo má ísť len o predraženú o pastvu pre oči.
2. Že by chuť?
Hovorí sa, že 100 ľudí má 100 chutí. Tak prečo by mal mať každý chuť presne takú ako má aj ten najväčší všeznalec zdravej výživy a ponižovateľ všetkých, čo zariadenie navštívia? Sú ľudia, ktorým to chutí aj opakovane. Chutí to väčšine národa, aj odsudzovateľom, len pre nich samotných je často ponižujúce to priznať.
3. Šetrí čas
70% reštaurácií v Bratislave si vás počas obeda hneď nevšíma, čakáte azda na všetko, vrátane účtu na záver. Obsluha môže mať rôznu náladu, nabehá sa a nanosí tanierov taktiež dosť. V podnikoch rýchleho občerstvenia tkvie tajomstvo, ktoré je odhalené už v názve. Rýchlosť je dôležitá, najmä ak sa niekto ponáhľa, alebo nemôže zdržiavať. Rýchlosť je rizikom aj pre turistu. On predsa nemusí mať pri jednodňovom výlete čas zdržiavať sa štvrtinu dňa na nejakej terase pri jediných haluškách, alebo kotúči pizze. A verte, že mnohí takto svoj čas zabiť vedia. Najmä ak nechtiac pričuchnú k špecialitám a tekutým špecialitám. Rýchlosť, za akú získate po objednávke svoje jedlo, je pre mnohých výhoda. Aj pre zamestnancov rôznych firiem. Niektorí zamestnávatelia dávajú svojim podriadeným prestávku len 30 minút. Čo asi za ten čas stihnú zjesť? Niektorí nestíhajú ani dobehnúť do reštaurácie a zjesť polievku, aby s polystyrénovým obalom zas rýchlochôdzou dobehli späť do práce a dojedali niekde za počítačom. Pri čase ešte zostaneme. K dostupnosti jedla nepotrebujete plánovať návštevu bezvýhradne v čase od 11:00 do 13:00 a pod. Jedlo dostanete v rovnakej ponuke aj o pár hodín neskôr, či pokojne večer a v žiadnom prípade nepôjde o v mikrovlnke prihrievané vysušené mäso s gumenými knedľami.
4. Peniaze
Ste turista s priateľkou v Bratislave, máte tri hodiny do odchodu autobusu a v peňaženke posledných 10 EUR. Ste hladný. Ako to vyriešite? Pracovník v cestovnom ruchu, nacionalista a samozvaný odborník vyzvaný k tomu, aby propagoval rodný kraj, vám určite povie prototyp, aby ste skúsili typickú tradičnú reštauráciu a dali si halušky. Úžasné a „originálne“, veď nič iné sme ani nečakali. Realita je však iná. Ste turista v cudzom meste a vy nechcete zabiť dlhý čas v jednom podniku. Návšteva reštaurácie je celkom v inej cenovej hladine (aj kvalita a úroveň obsluhy a ďalších častí, ktorú však ponáhľajúci človek nie vždy chce vnímať a hdonotiť) a hľadanie v ponuke chce o niekoľko krokov navyše. Za 10 EUR to však bude možno ak len pre jednu osobu. Chcete predsa aj piť a niektorí turisti majú dokonca zlý pocit, ak nenechajú, či nemôžu nechať obsluhe prepitné. Budete hladný vy, alebo vaša priateľka? Alebo sa podelíte? Pre ostatných hostí v reštaurácií môžete byť na smiech, ak máte len jeden tanier a dva príbory. Druhý tanier ochotne vôbec nemusíte dostať.
5. Dôležité je množstvo
O škodlivosti fast foodu sme počuli a stále počujeme, preberá ju mnoho štúdií a článkov. Z času na čas mrak negatív pretne slnečný svit v podobe nového výskumu, alebo rozumnejšie napísaného článku. Že je fastfood škodlivý sa nedá hovoriť. Škodlivé je len množstvo a pravidelnosť pochutnávania si na burgeroch a hranolčekoch. Niekto má plné zuby jedinej reštaurácie v tesnej blízkosti a občas chce spestrenie. Lenže opäť – na čo riskovať s neznámymi reštauráciami, keď vás sklamalo viacero z nich na okolí a len v jedinej sa vďaka stálosti ponuky nekoná žiadne prekvapenie na ktoré v celom strese naozaj nemáte náladu?
6. Cudzinci tvoria časť tržieb
Tak ako Slovák často zamieri do známych zahraničných sietí rýchleho občerstvenia, tak mieria aj u nás práve tam cudzinci, prevažne mladí ľudia a partie. Dôvod je jednoduchý. Nie každý potrebuje v cudzine riskovať nezhody, neznáme zvyky, rôzne zostavený, či nezrozumiteľný cenník v reštauráciách. Nie v každej reštaurácií si môžete zložiť veľký bágel a karimatku hneď k stolu. Ksichty ostatných hostí by vám nevhodnosť tohto predmetu dávali najavo, obsluha taktiež. Vytiahnutie notebooku, či „pohodlné sedenie“ na zloženej nohe je v reštaurácií zvláštne, či nežiadúce. Inde je zas prejavom pohodlia, ktoré evokujú sedačky a stoly rôzneho dizajnu. Aj väčšie skupinky mladých ľudí môžu spraviť nájazd a sadnúť pokojne desiati k jednému stolu, kde ich nebude nikto rozsádzať, presádzať, žiadať o utíšenie a pod. Tým opäť nikto neodsudzuje klasickú reštauráciu, len spomíname, že mladým skupinkám z určitých princípov viac vyhovuje a bude vyhovovať stravovanie s určitými uvoľnenejšími pravidlami.
7. Lepšia pripravenosť a zrozumiteľnosť
Keď príde cudzinec do mekáča, stačí mu angličtina, nejaký ten základ a už z domu vie, čo si má pýtať a čo dostane. Nekonajú sa žiadne prekvapenia. Samozrejme prekvapenia sú určite zaujímavé a vítané, lenže ak nemáte ani tušenia, kde sa nachádza v centre Bratislavy toaleta a či vás vôbec na ňu v horúcej chvíli pustia, je stále lepšiu voľbou mekáč. Na cudzincov je lepšie pripravený. Jednak sú tam anglicky hovoriaci ľudia varení aj pečení, zároveň je z menu a ponuky hneď jasné, čo človek dostane. Jednoduché prostredie a ponuka sú plusmi, ktoré pomáhajú pripravenosti. Aj stálosť ponuky s minimálnymi úpravami (burger bez cibule, bez uhorky, nápoj bez ľadu) vytvára zo zamestnancov automatizovaných ľudí, ktorí si zloženie a blokovanie na pokladni pamätajú a ihneď reagujú bez zbytočnej straty času a tápania.
8. Problémy a reklamácie sa riešia celkom inak
V bežnej cenovo dostupnej reštaurácií v Bratislave prípadné reklamácie jedla neprebiehajú vždy, ako by ste si priali. V niektorých sa dokonca bojíte niečo reklamovať, pretože jedlo odchádza a prichádza. Máme informáciu potvrdenú priamo z (nejednej) kuchyne, že prípady pľuvanca v jedle naozaj existujú, tak prečo to riskovať? V podnikoch rýchleho občerstvenia sa reklamácia vybavuje ihneď, na akékoľvek zákernosti nie je čas a na okolo je priveľa očí. Avšak v žiadnom prípade nehovorme o zákernostiach ako o pravidle. Hovorme skôr o tom, že reklamovať niečo v dobrej reštaurácií, bežnej reštaurácií, či v podnikoch rýchleho občerstvenia s postupmi a ústretovosťou niekedy prekvapivo lepšou, než inde, môže byť rozdiel. Mnohým ľuďom vyhovuje aj transparentnosť, keď vidíte aspoň z časti do procesu výroby.
9. Psychologický pocit vyššieho bezpečia
V celkom neznámej krajine, o ktorej viete len málo informácií, sa môžete cítiť akokoľvek. Pokiaľ sa však stretávate s niečím známym, pocit bezpečia rastie. To platí vždy a pri všetkom dostatočne veľkom, aby takýto pocit vyvolalo. Ak sa pohybujete po cudzej krajine s neistotou, náladu a pocit bezpečia vám zdvihne hotelová izba, slovenská ambasáda, ale aj pobočka obchodu, či reštaurácie. Môžu za to aj určité druhy fóbií vyvolávajúce strach z neznámeho. Ak poznáte danú značku z domu a spája sa vám s domácim pohodlím, potom istotne podobný pocit z časti nadobudnete aj ďaleko od domova v rovnakom zariadení. Pochopiteľne sa veľmi rýchlo nájde kritik tohto tvrdenia, ktorý sa vysmeje spojeniu „V mekáči bezpečno“, no zrejme len preto, že nepochopil prvé štyri vety bodu 9. a potrebuje si ich vrátane premýšľania prečítať opäť.
10. Pomýlený názor o obsahu látok
Fastfood už dávno nie sú mastné jedlá a hranolčeky s kečupom. Dnes je to aj ponuka šalátov, zeleniny, šalátov typu Cézar, zeleninový wrap inšpirovaný aztéckou kuchyňou, ktorú prebrali Španieli a vytvorili kuchyňu mexickú. Ani sladené nápoje nie sú vždy podmienka. Môžete si dať pokojne pomarančový džús, prípadne minerálnu vodu. Zdraviu prospešných hodnôt si môžete dopriať oveľa viac, než v priemernej reštaurácií pri „menučku“ a jedlo môže byť ešte zdravšie ako to, čo si večer doma pripravíte sami.
Stretli ste sa už s ponižovaním a výsmechom od niekoho za to, že ste navštívili fastfood, alebo nám chcete prispieť jedenástym, dvanástym a trinástym bodom? Len do toho. Všetky názory sú vítané v komentároch.
Na článku spolupracoval dlhoročný čašník a zároveň v minulosti názormi prispel zamestnanec z podniku žltého M a zamestnanec ostravského kurčaťa z Kentucky.