Čo budete počuť, keď v slávnych videoklipoch odstránite hudbu a tóny?

0
1944

Svetová hudba od príchodu MTV a najmä práce Michaela Jacksona spoznala umenie výroby videoklipu k pesničke často na úrovni podobnej malému filmu. Kamery, strih, réžia, choreografia, nechýba nič. Nakrúcanie videoklipov je zážitkom pre všetkých, najmä odrazu každému príde nie tak tajomný postup výroby. Niečo málo z toho sa dá odhaliť aj pomocou vypnutia hudby a hudobných nástrojov v niektorých videoklipoch. Tie nie vždy celkom vymažú zvuky, ktoré sa diali počas nakrúcania danej chvíle a momentu. Aj preto môžeme byť svedkami naozaj zábavných situácií a zážitkov, ktoré vám danú skladbu predstavia z celkom iného uhlu.

Happy – Pharrell Williams
Slávna skladba šťastných ľudí je veľkým hitom. Zábavné je, že ľuďom, ktorí v jednotlivých strihoch niekedy skladba vôbec nehrala a šli na prázdno. Žena žehliaca v hoteli dokonca počúvala celkom inú skladbu, a nie Happy. Počujete vzdychy, jednotlivé zvuky ľudí, aj situácie, pri ktorých boli nakrúcaní.


Original:

PSY – Gagnam Style
Aj pohľad na tento videoklip bez hudby je zaujímavý. A aj tu sa vám odhalí fakt, že nie vždy mu pri pohyboch hrala hudba k skladbe a len improvizoval.


Originál:

Elvis Presley – Blue Suede Shoes
Toto bude pre vás veľkým prekvapením. Skladba v originále vyzerá, akoby ste pozerali na vystúpenie na koncerte a on naozaj hral na gitare. Keď však vypnete zvuk, oveľa skôr si všimnete, že na starom, štrbavom takmer ukulele asi ťažko niečo zahrá. V skutočnosti vôbec nehrá, len robí tanec na kulisovom pódiu pred kamerami bez akéhokoľvek publika. Oveľa viac si všimnete všetky zvuky, napríklad krokov.


Variant originálu:

Michael Jackson – The Way you make me Feel
Kráľ popu postavil latku všetkým videoklipom vyššie, než bola dovtedy. Jeho videoklipy mali príbeh. Samotní tvorcovia s takto zložitou prácou dovtedy nemali skúsenosti a tak sa na nakrúcaní zúčastňovali skôr filmári, aby bol výsledok stopercentný. V prípade skladby The Way you make me Feel, ktorá mierne pripomína Thriller, máme možnosť vidieť, že Michael to so zvukmi pri tanci myslel vždy vážne, nešlo o dorábku a celá choreografia je súvislý kus pohybov, krokov a to všetko počujete. Zaujímavé na počutie, čo poviete?


Originál:

Nirvana – Smells Like Teen spirit
Aj Nirvana má v jednej zo svojich najslávnejších skladieb odstránenú hudbu a odhaľuje zvuky okolia.


Originál:

Queen – I want to break free
Slávny videoklip skupiny Queen, kde sa objavia najznámejšie tváre kapely v ženskom prevedení, vyznieva veľmi zaujímavo pri vypnutej hudbe. Zostrih v britskej domácnosti vyznieva dokonca vtipne a odhaľuje aj falošný spev jedného z členov kapely.


Originál:

Prodigy a Firestarter či Brearthe
Hudobníci z Prodigy sú bez hudby stratení. Počujete kýchanie, dychčanie, a vidíte pohyby, ktoré vám naozaj pripadajú zvláštne. Pri hudbe ich vnímate inak. Bez hudby, v situácií, pri ktorej aj boli nakrúcané, vám budú pripadať ako pohyby pacientov v psychiatrickej liečebni. Stojí to za to si pozrieť, ak ste fanúšikmi Prodigy a ich videoklipy dôverne poznáte.


Originál: