Vypreparované zvieratá bez kože vystavené v londýnskom prírodovednom múzeu

0
1957

V londýnskom prírodovedeckom múzeu je už niekoľko dní nevšedná výstava. Milovníci zvierat živých ňou možno pohrdnú, avšak milovníci zvierat ako takých skôr z pohľadu vedeckého, si ju istotne nenechajú ujsť. Istotne vám niečo hovorí meno Gunther von Hagens. Ide o trochu zvláštneho umelca, ktorý mŕtvoly ľudí pretvoril do podivných sôch, dal im svojim spôsobom život, telá zakonzervoval a v rôznych polohách vystavoval. Na svojich výstavách tak prezentoval telá tých, ktorí sa mu dobrovoľne ponúkli ako diela. Zároveň s ľuďmi si to však vtedy skúsil aj na celom koňovi a ďalších menších zvieratách.

Dnes sa aj s jeho pričinením otvára celkom nová výstava orientovaná výlučne na zástupcov zvieracej ríše. Nájsť tu tak môžete malé hlodavce, prasatá, žirafy, aj slona. Zvierat je tu celá stovka rôznych, zbavených kože, vypreparovaných do rôznych pozícií, zakonzervované tak, aby svalovina vydržala dlhodobo v tej polohe, do akej ju zostavia odborníci. Hoci sa na tejto výstave zvláštny nemecký umelec podieľal, nebol po prvý krát sám, ale pomáhalo mu niekoľko odborníkov. Návštevníci tak majú možnosť vidieť telá zvierat absolútne detailne aj takých, ku ktorým sa bežne nedostať. Zaujímavosťou sú tu aj do krvných vlásočníc vypreparované zvieratá, alebo celý žralok. Niečo také je prakticky nemožné a predsa sa to precíznemu a trpezlivému preparátorovi, alebo skupinke podarilo.

Výstava bude k dispozícií návštevníkom ešte niekoľko mesiacov, takže pokiaľ v najbližšom čase plánujete cestu do Londýna, zrejme pôjde o nevšedný zážitok. Výstava už dnes vyvoláva zmiešané reakcie. My len predpokladáme, že za účelom tejto výstavy zvieratá neboli chytané a usmrcované.

foto: ITN, youtube