Útok v MHD v Prešove: Ako by ste mali reagovať práve vy?

0
2215

Útok v prešovskej MHDV prešovskej MHD sa pred niekoľkými dňami odohrala bitka medzi troma mladíkmi a jediným poškodeným. Partia mladých, ktorí boli hluční a agresívni, bola upozornená pánom, ktorý to zrejme veľmi rýchlo oľutoval. Napriek tomu, že podobných incidentov je v MHD pomerne často, len občas ho niekto zaznamenáva na mobil. Po zverejnení tohto videa a medializovaní prípadu sa zdvihla vlna kritiky voči ľuďom v dopravnom prostriedku, ktorí nijako nezasiahli. Internet zaplnilo množstvo názorov „múdrych a vzdelaných“ ľudí v oblasti psychológie s výborným odhadom síl a reakcií s množstvom skúseností s riešením podobných sporov. V skutočnosti však zrejme len mizerné percento z kritikov tohto nezakročenia druhých má tendenciu a schopnosť v podobných prípadoch zakročiť. Tí ostatní by totiž utiekli celkom dozadu a tasili mobil rovnako tak. Prečo?

Slováci sú národom od prírody múdrym, pokiaľ ide o poukazovanie na neschopnosť a pochybenie iných. Po vojne je každý generál, hovorí sa a platí to aj v tomto prípade. Ľudia cestujúci večer, unavení z práce, merajú cestu domov a práve v ich blízkosti sa odohráva fyzický útok na niekoho v podstatnej presile. Čo bolo potrebné v tomto prípade spraviť ako prvé? Povinnosti ľudí sú totiž v takýchto prípadoch aj zo zdravého rozumu vyplývajúc celkom iné, ako tvrdia múdre rozumy v diskusiách.

  1. prvoradý je zákrok vodiča dopravného prostriedku, ktorý má povinnosť kontaktovať dispečing s informáciou o agresii a dispečing privoláva políciu.
  2. políciu mali privolať aj cestujúci v hromadnom prostriedku a to bezodkladne, najlepšie tak, aby to páchatelia nepočuli, pretože aj takéto prípady sa skončili už veľmi zle. Z videa nie je vôbec jasné, či sa tak naozaj nestalo, pretože ľudí je v trolejbuse viac.
  3. pokiaľ človek čo i len trochu oplýva pudom sebazáchovy a má bohaté skúsenosti z podobných situácií na sebe, či na ostatných, vie, že sa neoplatí akokoľvek fyzicky a osobne vstupovať do roztržky troch agresívnych mladých ľudí, ktorí nemajú problém vám vybiť zuby. Neviem, či je naozaj nutné pripomínať múdrym ľuďom na internetových diskusiách, koľko stojí zubár a zákrok na jedinom zube a ako často je poškodenému prijímané odškodné. Podobné zákroky jediného človeka, ktorý nesúhlasí s agresiou sú totiž o tom, že celú agresiu otočí na seba. Pre niečo podobné má nejeden človek doživotné následky a to len preto, že chce brániť niekoho iného. Účet o chirurga stomatológa poisťovňa neuhradí rovnako tak ani páchateľ, ak úspešne zdrhne a nepodarí sa ho vypátrať.

Zlyhal teda v prvom rade vodič dopravného podniku, pokiaľ nekontaktoval dispečing v záujme chytiť útočníkov a riešiť ohrozenie cestujúcich. Tieto situácie sú žiaľ aj z pohľadu vodiča veľmi komplikované a zadržaním útočníkov v autobuse riskujú poškodenie majetku, zranenie iných a aj zranenie jeho samotného. Viacero podnikov zakazuje vodičom nosiť a používať akékoľvek ochranné prostriedky, teleskopický obušok, kaser a podobne. Prísne zakázané majú akékoľvek zbrane, či prostriedky a ich použitie dokonca, ak by im šlo o život. Ak vodič agresorov zadrží v dopravnom prostriedku, celú pozornosť presúva na seba. Našťastie, tento prípad skončil dolapením vinníkov. Horšie sú prípady, kedy leží jeden krvavý človek s následkami bez toho, aby mu ktokoľvek vynahradil ujmu na zdraví. To sú práve prípady, kedy nikto nechce byť svedkom, lebo si nič o páchateľovi nezapamätal a nevie ani farbu bundy a podobne.

Upozornenie: video obsahuje násilie:

Problémoví cestujúci
Najväčší problém tvoria v MHD bezdomovci, feťáci a mladí ľudia v skupinkách, ktoré sú posilnené alkoholom, alebo sa jeden pred druhým prekonávajú v hlučnosti a originalite nápadov. Byť členom takejto skupiny rovnako uvažujúcich ľudí so zmyslom pre nezodpovednosť voči pravidlám a iným, si vyžaduje náročné fungovanie a pretekanie so sebou samým v hlučnosti, vynaliezavosti čo najoriginálnejších nápadov a udržania si svojej pozície v partii. Ťažko môžeme od mladých ľudí, ktorí sa neboja povedať svoj názor s použitím akokoľvek tvrdých slov, čakať, že budú ticho stáť a čakať na cieľovú zástavku. To je skrátka nemysliteľné.