Temný stredovek a dobové zariadenia na mučenie väzňov

0
6530

Stredovek predstavuje jednu epochu historického vývoja spoločnosti. Datuje sa medzi starovekom a novovekom. Toto obdobie sa často nazýva aj temným obdobím. Príčin je viacero, možno jednou je mučenie, ktoré bolo v tom období veľmi obľúbené. Stredovek je typický tým, že keď chceli obvineného popraviť, najprv potrebovali jeho priznanie. Na vymámenie priznania od odsúdenca vtedajšia vrchnosť používala rôzne techniky mučenia. Na nasledujúcich riadkoch si predstavíme tie najkrutejšie spôsoby mučenia.

Mučiareň, autor: Tina

Škripec
Možno jednou z najznámejších a zároveň najkrutejších techník mučenia patril v minulosti škripec. Obvineného položili na stôl s rumpálom. Následne ho začali ťahať za nohy a ruky tak, že telo sa mu predĺžilo aj o niekoľko desiatok centimetrov. V tomto prípade sa obeti vykĺbili ramená, kolená, lakte aj bedrá.

Kreslo slúžiace k výsluchu
Nejde iba o obyčajné drevené kreslo. Toto kreslo bolo „vylepšené“ železnými hrotmi. V starších záznamoch nájdeme zmienky aj o tom, že ešte krutejšia verzia mučenia bola v prípade, keď tieto hroty najprv nechali rozžeraviť. Do takto pripraveného kresla posadili odsúdenca. Či už rozžeravený, alebo nerozžeravený kov sa zabodol do nahého tela. Útrapy boli hrôzostrašné. Údajne v tomto mučiacom nástroji nikto nevydržal dlhšie ako 15 minút. Niet sa čo diviť.

Klada
Tento nástroj určený k mučeniu môžete poznať napríklad aj z rozprávok. Odsúdencovi sa zafixovali ruky, alebo nohy, prípadne aj aj medzi dve brvná. Vo väzení takto prebývali aj niekoľko týždňov či mesiacov. Klady znemožňovali hýbanie sa, čo malo za následok deformáciu svalstva. V prípade, že obžalovaný prežil tento typ mučenia, ostali mu doživotné následky.

Španielska čižma
Ďalším výmyslom vtedajšej doby je španielska čižma. Už asi podľa názvu Vás napadá, čo sa mohlo diať. Odsúdenému na nohu navliekli čižmu. Šlo o oceľovú čižmu, ktorú postupne priťahovali a priťahovali… Následkom boli polámané kosti, deformácie nôh a neskutočné bolesti.

Mučiaci ihlan alebo kôl
Jeden z najkrutejších spôsobov mučenia. Odsúdenec bol doslova „nabodnutý“ na ihlan, alebo kôl. Na kôl ho posadili kati a rovno medzi sedacie polovičky. Aby jeho utrpenie bolo ešte väčšie, na nohy a ruky mu postupne pridávali závažia, ktoré ho prirodzene ťahali k zemi. Tak ho kôl prebodával stále viac a viac. Rozpáral mu všetky vnútorné orgány.

Mučiaci hák
Obdobný nástroj ako kôl. Odsúdenému sa pod rebrá zabodol hák. Následne ho zavesili do výšky a odsúdenec takto trpel. Už zabodnutie háku spôsobilo poranenia vnútorných orgánov. Horšie to bolo keď začala pôsobiť zemská gravitácia o zaveseného odsúdenca začalo ťahať k zemi. Vtedy sa hák zabodával viac a muky boli krutejšie. Pokiaľ bol odsúdený ťažšej váhy, mal to aspoň jednoduchšie, lebo smrť prišla rýchlejšie. Ak však bol útlej postavy, jeho muky trvali aj niekoľko hodín. Práve týmto spôsobom bol popravený náš ľudový hrdina Jánošík.

Golier utrpenia
Golier predstavoval koleso, z vnútornej strany vystlané železnými hrotmi. Nástroj sa voľne upevnil na krk odsúdeného. Pri akomkoľvek pohybe, sa mu do krku zavŕtalo množstvo bodcov. Následne mu krk začal opuchať a obeť sa zadusila.

Klietka hanby
Ide asi o najmiernejšiu formu trestu. Sem boli uvalený previnilci za drobné krádeže, nočné výtržníctvo alebo ženy za prostitúciu. Takto uväznených zločincov umiestnili na námestie, zvyčajne boli vyberané dni, keď bol pohyb ľudí najväčší, čiže nedele, rôzne sviatky alebo jarmočné dni. Okrem toho že odsúdených videli všetci dedinčania, tí ešte do nich hádzali kamene, pľuli na nich a posmievali sa im.

Ako máte možnosť vidieť, história nie je len o tom krásnom, ale má aj svoju zvrátenú tvár. Dovolím si povedať, že pri takýchto praktikách sa človek musel priznať aj k tomu, čo nespravil iba preto, aby mu dopriali rýchlu smrť. Bolo to preň ako vykúpenie z pekla. Dnes môžete tieto mučiace nástroje vidieť aspoň na hradoch a zámkoch.

Pre Zaujimavosti.net pripravila Tina, foto: Tina

ZANECHAŤ ODPOVEĎ