Rocková skupina R.E.M skončila – Michael Stipe sa rozlúčil nahými fotkami

0
2277

Každý koniec je smutný. Po 31. rokoch svoj definitívny koniec ohlásila americká alternatívna rocková skupina R.E.M. Vydržali spolu naozaj dlho. Hovorí sa, že je ideálne odísť v tom najlepšom. Či sa to skupine podarilo, je otázka. Za svoju kariéru vydali 15 štúdiových albumov. Ich posledné dielko Collapse into Now vyšlo pritom len v marci tohto roku.

Pravdou je, že dni svojej najväčšej slávy skupina zažila v 90. rokoch. Ich albumy vtedy dosahovali nielen vysokej kvality a uznania kritikov, ale mali aj komerčný úspech. V nadchádzajúcej dekáda sa R.E.M snažili držať krok a experimentovali s rôznymi žánrami a zvukom. Ich verní a skalní fanúšikovia ich držali. Posledné albumy boli však už prijímané veľmi vlažne a rozporuplne.

Rádiá hrali ich piesne čoraz menej a televízne stanice nevysielali ich klipy. Hoci sa ich albumy takmer vždy prebojovali do top ten v predajnosti, výrazný úspech sa nedostavil. Aj keď skupina odmieta rozbroje a tvrdí, že ukončenie fungovania je spoločným rozhodnutím, fanúšikovia sú sklamaní a zaskočení.

Na rozlúčku skupina vydá svoje najväčšie hity. Album vyjde pod názvom Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage: 1982-2011 už 15 novembra. Okrem najväčších hitov by sa na albume mal objaviť aj posledný materiál, ktorý skupina natočila tesne pred rozpadom.

Pár dní po ohlásení konca skupiny sa na internete objavila sada nahých fotiek speváka Michaela Stipea. Že by jeho vskutku intímny spôsob ako povedať fanúšikom „Zbohom!“? Z úcty k skupine sme sa rozhodli tieto fotky nepublikovať. Namiesto toho prinášame moju najobľúbenejšiu pieseň Lotus z roku 1998. Tá vyšla ako druhý singel z ich veľmi úspešného albumu UP.