Recenzia filmu: Transformers 3: Dark of the Moon

0
1458

Veľmi očakávané pokračovanie Transformerov prinieslo niekoľko zmien. Veľké očakávania fanúšikov sa naplnili a dočkali sa finálneho absolútneho boja o osud planéty a záchranu autobotov. Čím všetkým vás môže Transformers 3 prekvapiť alebo zaujať?

Boj Transformerov sa dostáva do finálneho boja. Utajené informácie o objavovaní mesiaca a nálezu mimozemskej lode na ňom sa odhalili až teraz. Už Neil Armstrong so svojimi kolegami keď vystupovali na mesiac mali tajnú misiu na mesiaci, pri ktorej mali odhaliť, čo vlastne stroskotalo na Mesiaci skôr, než sa k tomu dostanú Rusi. Zabudli však na jedného utajeného pasažiera, ktorý prečkával celé desaťročia až do súčasnosti, aby ho previezli opäť na Zem a pokúsili sa ho oživiť. Stroskotaná loď unikala z domovskej planéty Cybertron počas najtvrdších bojov. Lenže to si o nej autoboti mysleli, že na nej unikol spojenec. Pravdu sa ale dozvedia, len čo znepriatelený tábor zlých transformerov naberie na sile a začne tvrdý boj, v ktorom sa má ľudstvo na čas podriadiť požiadavkám transformerov.

K celému príbehu filmu si pripočítajme obrovské množstvo efektov, nalešteného kovu a hladkých transformácií vozov na robotov. Odmyslime si vlastne také absurdnosti ako anglicky hovoriacich mimozemšťanov, autobotov, ktorí sa menia na len konkrétne typy moderných pozemských vozidiel (na počudovanie aj vo vesmíre majú General Motors a iné fabriky, kde vyvíjajú úplne rovnaké modely nákladných aj športových vozidiel.) Neriešme ani fakt, že v realite by človek padol mŕtvy k zemi už v prvej polovici filmu a tu prežije všetko vždy tesne a o chlp. Transformers vždy už v animovanej podobe boli roboti, ktorí dokázali uchvátiť malých aj veľkých. Mnohí sa dnes vraciame do detstva, keď sme žili transformermi a to je to čaro celého filmu. Úžasné efekty, tvrdé boje a svet transformerov. Práve tým aj film je. Rozprávkou pre dospelých a deti, bez sexu, avšak s poriadnou dávkou akčnosti, transformácií a boja. Po grafickej stránke nemožno vytknúť nič. Možno na jeden efekt, kedy transformer padol na auto, ktoré sa rozpučilo. Auto bolo rozpučené ešte skôr, ako sa ho transformer dotkol. Alebo pri návšteve mesiaca sa mesačný prach prirýchlo prepadal, gravitácia je predsa na Mesiaci slabá a prach nie tak ťažký.

Herecké obsadenie filmu pozostáva zo známych tvárí aj nových. Shia LaBeouf v hlavnej úlohe ako Sam Witwicky, Josh Duhamel ako veliteľ Lennox, John Turturro ako tentoraz agent a spisovateľ píšuci o zážitkoch, ale napríklad aj nová tvár Patrick Dempsey v úlohe spojenca tej nesprávnej strany Transformerov. Režisérom ako inak Michael Bay.

Chýba mi Megan Fox
Megan Fox dodávala Transformerom 1 aj 2 taký nádych, v ktorom mal pocit každý looser, že má šancu na poriadnu kosť. V trojke sa neobjavuje Megan ale celkom iné dievča – modelka Rosie Huntington-Whiteley. Ak by nehrala úlohu „noblesnej“ asistentky a elegantne oblečenej dievčiny, jej modelkovskú tvár a nabotoxované pery by vo filme nesedeli asi ako traktor na gauči. Lenže Sam ju miluje, tak mu ju veľmi neurážajme. Očividne na Megan zabudol. Asi tak, ako svet, alebo skôr niekoľko zainteresovaných zabudlo, že v minulých dieloch Sam zachránil svet.