Rebríček 10 najsmrteľnejších zvieratiek (na počet obetí)

1
3615

Zvieratká vedia byť aj nebezpečné. Príroda ich vybavila schopnosťou sa brániť, aby mohli prežiť a hoci sa človek považuje za kráľa sveta, stále nie je najmocnejší, najmä ak vynecháme výdobytky modernej doby ako sú zbrane, obrnené vozidlo, alebo ochranný oblek. Bez výdobytkov modernej doby sme skrátka bezbranní a len obyčajnou súčasťou potravinového reťazca…

Portál Livescience.com už dávnejšie vytvoril rebríček 10 najsmrteľnejších živočíchov a s úpravami ho dnes odprezentujeme my. Ak sa totiž niekoho spýtate, aké je najsmrteľnejšie zviera na svete, zväčša by sa asi vyhol viacerým z tohto po pravde odborne potvrdeného rebríčka. Nerátajme medzi zvieratká vírusy a baktérie, ktoré majú vskutku na svedomí naozaj milióny životov (no nevidíme ich). Je síce pravda, že sú to živé tvory, no medzi zvieratká v tejto chvíli patriť nebudú. Smrteľnejšie tvory môžu stále byť aj také, oveľa menej nápadné.

10. Žabky rodu Dendrobates z juhoamerických pralesov sú schopné zabiť desaťnásobok ľudí svojim jedom obsiahnutým v pokožke
09. Byvol africký predstavuje pre svoje veľké ostré rohy a silné kopytá reálne nebezpečenstvo. Útočí na človeka aj samostatne. Rozbehnuté niekoľko tisícové stádo je smrteľné pre akékoľvek zviera, nehovoriac o človeku. Africké savany sú na mohutný dupot tisíciek kusov tohto mohutného tvora zvyknuté, iné zvieracie druhy sa vedia vyhnúť takýmto stádam už z diaľky. Niektoré dravce zas vedia, že čo skončí pod ich kopytami, je po ich odchode na jedenie bez nutnosti naháňať sa za potravou po vlastných.
08. Medveď ľadový, nebezpečný a zároveň na celej zemeguli najväčšia šelma má na svedomí už mnoho životov. Najčastejšie šlo o zranených samcov a samice s mladými
07. Slony africké, sú síce krásne a cieľom zberateľov vo forme sošiek, no tiež majú na svedomí ročne niekoľko stoviek obetí medzi domorodcami v ďalekej Afrike, ale aj medzi ľuďmi snažiacimi sa im pomáhať, vrátane aj tých, čo sa ich snažili uloviť. Útočné však vedia byť aj slony indické.

06. Krokodíl morský, pokiaľ sa objaví na pobreží a v turistickej oblasti, znamená pohromu. Pohromu však predstavuje aj v rôznych kútoch sveta, kde sú ľudia odkázaní na život na pobreží.
05. lev africký (Panthera leo) je predátor, typický predstaviteľ afrických šeliem. Pre neho neexistuje človek. Všetko ostatné mimo neho a ostatné šelmy je skrátka korisť. Nechápu to len ľudia a tak sa ozbrojujú zbraňami a k levom prichádzajú len na zabezpečených džípoch. Nedávajú im tak šancu sa pokúsiť vyrovnať premnožené ľudské obyvateľstvo.
04. žralok biely, aj keď je lákadlom pre niektorých potápačov milujúcich adrenalín, jeho niekoľko tisíc zubov v jednej papuli predstavuje už pri jednom zahryznutí veľké nebezpečenstvo.
03. Medúza druhu Chironex Fleckeri je chápadlová medúza schopná svoje obete silným popŕhlením až zabiť. Jedna takáto medúza dokáže zabiť viac ako 50 ľudí do 1 minúty.

02. Kobra stredoázijská, alebo tiež nazývaná kaspická nepatrí medzi najjedovatejšie hady, no na svedomí má najviac obetí. Žije na pomerne rozsiahlom území v Ázii a jej domovinou sú pusté miesta, no nájsť ju je možné naozaj všade. Dokonca aj ako neželaného návštevníka v jednoduchých príbytkoch prostého obyvateľstva. Čierne telo s detajlným jemným tmavým vzorovaním (niekedy so svetlejšími vzormi smerujúcimi od spodu tela) a žlté brucho je pre ňu typické.
01. Najhorší zabijak je ten najmenší. Komár, v rôznych oblastiach sveta, najmä v rozvojových oblastiach, má na svedomí ročne milióny úmrtí. Malária je smrteľná choroba, ktorá dodnes nepatrí medzi celkom liečiteľné a rozširuje ju práve malý takmer neviditeľný komár.

 

Comments are closed.