Príbeh Grace Kelly, kňažnej z Monaka vo filme, v podaní Nicol Kidman

0
3704

Grace kňažná z MonakaFilm francúzskeho režiséra Oliviera Dahana Grace, Kňažná z Monaka s Nicole Kidman v hlavnej úlohe otvorí 67. ročník prestížneho filmového festivalu v Cannes. Film sa zameriava na úsek života americkej herečky Grace Kelly (Nicole Kidman), ktorá sa po sobáši s Princom Rainierom III (Tim Roth) v roku 1956 – označovanom aj ako svadba storočia – stala kňažnou Monaka. Pomerne mladá držiteľka Oscara bola v tom čase obrovskou filmovou hviezdou, ktorá spolupracovala s najvýraznejšími režisérmi svojej doby (Alfredom Hitchcockom, Johnom Fordom, Fredom Zinnemannom), vďaka čomu sa jej dostalo celosvetového uznania. O šesť rokov neskôr, keď prežíva pochybnosti týkajúce sa voľby svojej životnej cesty, prichádza za ňou Alfred Hitchcock, aby jej ponúkol návrat na strieborné plátno a hlavnú úlohu v pripravovanom filme Marnie. Kňažná z Monaka tak reflektuje dilemu, ktorou Grace Kelly musela prechádzať. Bola rola kňažnej jej životným poslaním alebo mala ostať verná hereckej kariére?

Reakcie monackej kniežacej rodiny na film boli ešte počas výrobnej fázy veľmi rozpačité. Deti Grace Kelly monacké knieža Albert II a jeho sestry princezná Caroline a princezná Stephanie sa vyjadrili, že „film Kňažná z Monaka je zbytočne nablýskaný a historicky nepresný, keďže obsahuje niekoľko čisto vymyslených scén“. Režisér filmu, Francúz Olivier Dahan, ktorý sa preslávil predovšetkým snímkou o parížskej šansonierke Edith Piaf (2007), sa výrokmi monackého dvora nenechal pri práci na filme odradiť a „ich výsostiam“ odkázal: „Nie som žurnalista, ani historik. Som umelec. A to, čo som natočil, nie je životopisný film. V skutočnosti životopisné filmy nemám rád. Vytvoril som predovšetkým ľudský portrét modernej ženy, ktorá túži po všetkom – svojej rodine, manželovi aj kariére. Od kariéry napokon upustí, aby vhupla do úplne inej roly. A to je pre ňu bolestivá zmena.“ Austrálska kráska Nicole Kidman, ktorá sa predstaví ako filmová Grace, sa Dahanovej tvorby zastala: „Kňažná z Monaka nie je životopisný film ani hraný dokumentárny film o Grace Kelly. Vyberá si len malý úsek z jej života a na tomto skromnom priestore odhaľuje jej veľkú humanitu rovnako ako jej slabosti a neistoty.“

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Film sa mal pôvodne na plátna kín dostať už v decembri minulého roku, ešte predtým, ako bola jeho premiéra posunutá na marcový termín. Špekulovalo sa, že posuny spôsobili nezhody medzi režisérom Olivierom Dahanom a filmovým štúdiom Weinstein Company. Štúdio Kňažnú z Monaka nakoniec zo svojho zoznamu vyčiarklo úplne, keď bol titul vybraný ako otvárací film do Cannes. Oneskorená premiéra však v tomto prípade nie je na škodu. Filmu plnému glamouru, luxusných šperkov z dielne Cartier či smotánky Azúrového pobrežia veľkolepé uvedenie pristane najväčšmi. Napokon, aj minulý ročník festivalu odštartoval rovnako pompéznym štýlom, keď bol otváracím filmom Veľký Gatsby v réžii Baza Luhrmana.

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Umiestnenie Kňažnej z Monaka na pozíciu otváracieho filmu festivalu je taktiež vzdaním pocty filmovej kariére Grace Kelly. Na filmový festival v Cannes bola herečka prvýkrát pozvaná v roku 1955 v súvislosti s filmom The Country Girl, za ktorý získala Oscara. V Cannes sa tiež herečka zoznámila s monackým princom Rainierom. Odohrala sa tu teda udalosť, ktorá Grace Kelly radikálne zmenila život.

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

Svetová premiéra filmu Kňažná z Monaka sa uskutoční v stredu 14. mája, v Grand Théâtre Lumière v Palais des Festivals a premietaný bude v rámci oficiálneho výberu, mimo súťažnej kategórie. Do slovenských kín film dorazí 12. júna. Rozhodne sa máme na čo tešiť!

Grace, kńažná z Monaka, Nicol Kidman

zdroj: BONTON film