Premiéra filmu Dieťa 44 podľa knižného bestselleru už 4. júna

0
3382

Film Dieťa 44, nakrútený podľa svetového knižného bestselleru Toma Robina Smitha, siaha prekvapivo na miesta a do doby, z ktorej práve Hollywood nemal doteraz nič výrazné. Do obdobia zrodu silného Sovietskeho zväzu, kde nič také ako vražda skrátka neexistuje a nikto si nemôže byť istý budúcnosťou. Ukážky k filmu Dieťa 44 upútajú najmä na veľmi zvučné mená, pre ktoré sa dá hovoriť o nestrácaní času. Producent Ridley Scott a režisér Daniel Espinoza sa síce podpisujú len menom a prácou, tvárami filmu však sú čoraz viac viditeľný Tom Hardy, švédska herečka Noomi Rapace, stále rovnaký Gary Oldman a prekvapivo aj francúzsky herec Vincent Cassel.

Dieťa 44

Príbeh podľa skutočných udalostí
Knižná predloha sa inšpirovala skutočným životným príbehom ruského degradovaného policajta Andreja Čikatila – Rostovského mäsiara. V knihe sa s ním čitateľ stretol ako s Levom Demidovom. Filmová podoba, pri ktorej nakrúcaní sa zúčastnil aj autor predlohy, Leva predstavuje ako svedomitého pracovníka sovietskej tajnej polície s úspešnou vojenskou minulosťou. Odmietne udať svoju manželku (Noomi Rapace – Muži, ktorí nenávidia ženy, Prometheus) za čo je degradovaný a stráca všetko, čo pri tvrdej práci získal. Napriek tomu, že stratil svoju prácu, postavenie a všetkých priateľov, ktorí mu nesmú pomáhať, objavuje súvislosti s ďalšou vraždou, ktorá mala vyzerať ako nehoda. V silnom stalinistickom Rusku je však priam nemožné hovoriť o vražde a už vôbec niečo férovo vypátrať. Lev sa predsa len púšťa do nemožného, pátra po vrahovi na vlastnú päsť spolu s jeho ženou postupne odhalia oveľa viac vrážd, ktoré začínajú naberať celkom iné rozmery.

Dieťa 44 Zaujimavosti

Dieťa 44 Zaujimavosti

Nakrúcali aj v Prahe
Zaujímavosťou je, že niektoré časti filmu vznikali v Prahe. Zopár zimných scén dokonca nakrúcali v lete na uliciach, ktoré sa architektonicky hodili do filmového stvárnenia Moskvy 50-tych rokov a scénu dotvárali umelým snehom a kabátmi. Kvôli nakrúcaniu dokonca uzatvorili časť metra a zaviedli náhradnú dopravu. Nakrúcalo sa aj v starých podnikoch železiarní v Hrádku pri Rokycanoch. Samotný autor knihy Tom Robin Smith priznal, že nápad na celú knihu mu prišiel práve počas pobytu v Prahe.
Zaujímavosťou je aj fakt, že ide o filmový historický kriminálny a mysteriózny triler, čo je trochu ojedinelý žáner.

Dieťa 44 Zaujimavosti

Dieťa 44 Zaujimavosti

Réžia: Daniel Espinoza
Producent: Ridley Scott
Hlavné úlohy: Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman, Vincent Cassel, Joel Kinnaman, Jason Clarke, Charles Dance
Premiéra: 4. júna 2015
Prináša BONTON film, mediálnym partnerom filmu je magazín Zaujimavosti.net