Planking, podivné fotenie, zasiahlo svet, len Slovensko sa nechytá

2
2085

Planking, tá podivná zábavka z Austrálie, kde si musíte ľahnúť na zaujímavé, alebo neobvyklé miesto a odfotiť sa, znie príliš banálne a jednoducho, aby mu venovali pozornosť Slováci. Kým v Austrálií sa pri tejto zábavke už jeden mladík zabil a druhý sa dostal do poriadnych problémov mimo komatický stav a nútené prázdniny v špitáli pre planking na streche auta, u nás sa nič extra nedeje. Pár jedincov, čo si spravia planking „doskové“ fotky by sme samozrejme našli, ale SLováci majúä zrejme viac rozumu ako vo zvyšku sveta, kde plankingu celkom niektorí prepadli.

O čo vlastne ide?
Jednoduchá banálna hlúposť. Ľahnete si na brucho, ruky dáte vedľa seba a pozeráte do zeme. Takáto fotografia má byť fotografickou paródiou na bežné fotografie. Po pravde vzniklo to celkom náhodou. Urobiť tzv. dosku môžete niekomu, čo vás chce odfotiť. Pokiaľ Planking nepozná, môže to pokladať za originalitu a vtip. Dnes už však celý planking nie je tak originálny ako v začiatkoch a aj preto zrejme narástol do takých rozmerov ako dnes.

Kde je planking dnes?
Celý planking nie je starší ako 5 mesiacov. Za jeho rozšírenie môže Facebook. Profilové fotky niektorích nadšencov sú samozrejme bez tváre. Vidno len ich postavy, ako ležia na nezvyčajných miestach. Viacerí si povedali, prečo by mali ukazovať svoj ksicht. Radšej sa vyvalím niekde… a práve to vyvalenie niekde si mnohí vezmú ako výzvu. Nie všade sa dá ľahnúť. Nie všade si aj vy ľahnete, no doskár – planker si ľahne kdekoľvek. Nemožné miesta sú výzvou, ktorú treba prekonať. Čím lepší záber, možno tým viac komentárov. Planker začiatočník môže upútať pozornosť ostatných priateľov na Facebooku a môže ich zároveň pobaviť. Na fanúšikovských stránkach plankingu sú stovky fotografií, kde si nahrávajú ľudia svoje zábery.

Planking u nás:
Planking u nás sa príliš neprevádzkuje. Samozrejme, ľudia si vyhľadávajú v malej miere na webe, čo to vlastne planking je, no len čo pochopia, že ide o takú veľkú banalitu, väčšina sa ďalej plankingom ani nepozastavuje. Už samotné slovo PLANK znamená DOSKA a práve o dosku z vlastného tela tu ide. Celé je to len o tom, spraviť ju a zaznamenať to na fotografiu alebo kameru. Niekomu to pripomína geocaching, sú dokonca už aj pokusy spojiť geocaching a planking. Tým pádom si človek odfotí planking fotku na geocachingovom bode. K nám toto ešte nedorazilo. Dorazil k nám aspoň web, ktorý bližýšie predstavuje planking pre tých, čo by chceli získať viac informácií. Získate tam aj niekoľko rád, čomu sa určite vyhýbať a určite nerobte také šialenstvá, ako planking foto na koľajniciach pod vlakom. Tu už hazardujete so životom, ale aj so zákonmi. Čitať môžete viac na stránkach www.plankingsite.com (v slovenčine)

Comments are closed.