Patrik (13) obeťou rasistického útoku, tentoraz opačne

0
1868

Patrik obeťou útoku RómovV susedných Čechách pred časom rozvíril „pokojné“ vody médií (tie antikampane na politikov sú až nechutne prehnané a všade) prípad 13 ročného chlapca Patrika a jeho príbeh. TV NOVA o prípade už informovala na začiatku tohto mesiaca. Vec však vyvoláva rozruch aj dnes, veď k niektorým médiám sa vec dostáva až teraz.

Pri prečítaní niektorých faktov o tejto veci zostáva rozum stáť. Veď každý si vie predstaviť čo sa stane, ak náhodou biely zmláti, alebo napadne Róma. Je z toho priveľmi veľká vec, ktorej sa chytajú médiá, pretekajú sa, kto o správe bude informovať skôr, skrátka akonáhle sa útočí na menšinu, je z toho poprask.

Čo však v prípade, že sa obeťou stane „neróm“? Väčšinou to zostáva bez trestu. Ak vás aj mladík okradne, zobrať, alebo sa brániť nemôžete, lebo by to bol taktiež rasistický útok – vieme o tom svoje. O prípade, v ktorom je obeťou Patrik ale aspoň médiá informujú, že išlo o rasistický útok, aj keď rasový motív tam možno ani nebol – bol tam motív „ukázať, kto je tu šéf“, motívom bola aj lúpež a tupá kriminálna blbosť v hlave dvoch útočníkov, ktorým želajú tisíce ľudí rovnaký, či horší trest.

Vec sa stala 29. apríla 2010. Chlapec šiel z detského domova v Duchcove na návštevu k svojej mame do 30 kilometrov vzdialeného Ústí nad Labem. Tam žije totiž v azylovom dome s najmenšou dcérou po tom čo prišla o byt, prácu a deti museli do domova. „Bolo mu smutno, tak šiel za mnou pozrieť“ vyjadrila sa jeho mama. Chlapec však zmeškal vlak, rozhodol sa teda prejsť k autobusom pešo. V blízkosti vlakovej zastávky Krupka – Bohosudov však na neho narazil 14 ročný a 17 ročný Róm, ktorý chceli peniaze a mobil. Chlapec odmietol veci dať a preto sa dočkal zákerného útoku. Očividne mali Rómski útočníci z útoku náramnú radosť, lebo boli dvaja, on jeden. Bol tam neznámy a sám. Chlapec dorezaný žiletkou, vyzlečený, špinavý a slabý sa po útoku doplazil do vlakovej zastávky, kde mu zavolali záchranku. Fotografie dobitého chlapca kolujú dodnes internetom v Čechách a dostávajú sa aj za hranice.  Ja osobne rasista nie som, ale táto vec je naozaj na zamyslenie, o čom vlastne médiá informujú a čo to musí byť, aby to bolo lákavé.

Médiá:
Stránky, ktoré sa pustili aj do verejnej podpory chlapca a ktoré zverejnili číslo účtu, kam je možné prispieť chlapcovi symbolickými a dobrovoľnými sumami označilo nemenované regionálne médium za neonacistickú stránku. Informuje však o tejto skutočnosti v dostatočnej miere.Viac info na Radicalboys-brux.com

Novinky.cz – dnes priveľmi kritizované médium. Útok sa stal pred troma týždňami, a informovalo o tom až dnes. Ľudia serveru vytýkajú, že prípad Natálky z Vítkovic, ktorá má popáleniny po celom tele, lebo do ich domu vhodili molotov mladíci, mysliac si že ide o sklad Rómov s nakradnutým tovarom a drevom (aspoň niečo také tvrdili na súde), bol ostro sledovaný a redaktori zverejnili každý jeden detail z prípadu, každý pich v chrbte aj pomaly nepokojné sny v noci ihneď na titulnej strane. O prípade napadnutého Patrika však informujú až po troch týždňoch, pritom na vec už ľudia v komentároch upozornili ďaleko dávnejšie. Nasledovné linky vám spravia vec prehľadnejšiu: Diskusia a Článok (zo spomínanej diskusie je aj výstrih pre predstavu nižšie)

komentáre