Nikon Coolpix S800c: moderný fotoaparát s OS Android a internetom

0
2231

Nikon Coolpix S800cNikon Coolpix S800c je prvou lastovičkou z dielne Nikon, ktorá využíva dotykový displej a možnosti operačného systému Android. Je trochu škoda, že ide o staršiu verziu Androidu, no na druhej strane z neho fotoaparát získava maximum. Tento Nikon ma osobne potešil, padne do ruky, teší svojimi funkciami a vlastne neobmedzenosťou úprav fotografií, rovnako ako rozsahom možností, najmä ak ste pripojení na internet. S800c vám totiž z fotoaparátu robí malý tablet, či mobilný telefón bez telefonovania. Fotografuje vďaka 16 megapixelom, približuje až 10x opritckým zoomom. Umožňuje pripojenie cez WIFI a GPS, nahrávanie videa vo Full HD a samozrejme plusom je spomínaný Android. Pokiaľ chcete ísť s dobou, mať v rukách pohodlný nástroj s dotykovým displejom a nebáť sa fotografovať, keď si kartu zabudnete doma, azda aj vás poteší tento model s vychytávkami, hoci na prvý pohľad by ste to doň nepovedali.

Zoom: 10x optický
Clona: f/3,2 – 5,8
Operačný systém: Android 2.3.3.
Použiteľnosť kariet: klasické SD, SDHC karty až do 32 GB
Procesor: Coretex-A9
RAM: 512 MB
Interná pamäť: dodávatelia uvádzajú 1,7 GB (potrebné počítať s obsadením systémom a aplikáciami)

Vzhľad
Prístroj je vydávaný v dvoch farebných prevedeniach. Biele aj čierne prevedenie je rovnaké, so zaoblenými hranami, mierne vypuklou časťou s objektívom. Ten je skrytý pod automaticky otváraným krytom a tak nie je nutné odnímať manuálne žiadne kryty. Nad objektívom sa nachádza blesk, malé otvory pre mikrofón a AF svetlo. Kým jeden bok je hladký, na druhom pri úchyte pre šnúrku sa nachádza kryt pre USB port a osobitne aj port pre pripojenie HDMI. Spodok tvorí kovový závit pre statív a nijako nekomplikované dvierka pre batériu a kartu. Kartu je možné vybrať bez vypadnutia batérie, ktorú drží tradične plastový jazýček. Vrch prístroja je tvorený názvom prístroja, upozorňuje aj na prítomnosť WIFI a GPS pomocou malých značiek. Stlačiteľné tlačidlá sú dve. Spúšť objíma otáčavé tlačidlo zoomu. Tlačidlo ON/OFF má stred tvorený malou ledkou, ktorá signalizuje nabíjanie.

Displej tvorí podstatnú časť aktívnej ovládacej časti. Výnimočne sa v tomto prípade stretnete s prístrojom, kde fyzické tlačidlá už nie sú tak dôležité. Sú tri úzke po pravej strane a podobne ako pri tabletoch, aj tu predstavujú „krok späť“, „domov“ a tlačidlo „menu / nastavenia!. Ihneď pri zapínaní sa vysúva objektív, na ktorom sa nachádzajú ovládacie prvky s ďalšími nastaveniami. Pokiaľ čakáte typický Android, treba doplniť, že ide o úpravu systému pre účely a potreby fotoaparátu S800c, čiže rozhranie pre fotografovanie, nastavenia fotografovania a ďalšie voľby nie sú priamo Androidu.

Ukážka osa Coolpix Nikon S800c

Ovládanie
Prístroj má niekoľko plusov. Pre systém Android je totiž možné počítať s bohatými možnosťami úprav fotografii obmedzenými len na počet rôznych aplikácií a bohatosti práce programátorov na celom svete. Po zapnutí je aktívna časť pre fotografovanie s hneď dostupnými voľbami ako je korekcia svetla, samospúšť, nastavenie blesku, na opačnej strane nastavenie režimu a posledná fotografia. Klikom na poslednú fotografiu sa aktivuje prehľad posledných fotografovaných záberov. V podstate pokiaľ máte skúsenosti a zručnosť už z iného zariadenia Android, ďalšie ovládanie a práca s fotoaparátom bude jedna radosť. Pre menej znalého technológiám tohto typu je možno trochu komplikovanejšie dostávanie sa do fungovania a človek tak nemusí presne vedieť, čo očakávať a ako čo ovládať.

Pri sledovaní fotografovaných záberov je možné prezerať ich hromadne, presúvať ich zväčšené na celú obrazovku pohybom prsta, alebo podobne ako na tabletoch a mobiloch, aj tu je možné priblížiť na detail spojením dvoch prstov a ich rozchádzaním po displeji. Nebýva časté, aby fotoaparát mal na svojom displeji naozaj pekný náhľad na snímky aj po zväčšení. V tomto prípade nepochybne poteší, že detaily si zachováva a neponúka tak len nejaký stručný náhľad. Fotografiu je možné priamo odoslať do niektorej z aplikácií, ktoré môžu tento druh súboru prijať. Ide tak napríklad o služby spojené s Google, alebo iné aplikácie. Štandardne prístroj ponúkne služby Google a teda odoslanie foto cez Gmail, Google+ sociálnu sieť, alebo nahratie na Picasu. Z náhľadu fotografií je možné podobne ako z náhľadu fotografovania prejsť po kliknutí na ikonu v dolnom pravom rohu, pri prezeraní fotografií je to ikona fotoaparátu.

Ovládanie v rozhraní Android: určite nebudete zostávať len v rozhraní bežného fotografovania. Reálny Android sa vám ukáže pri stlačení fyzického tlačidla „domov“. Víta vás čas, dátum a typické odomykanie systému Android posunom prsta na zámku. Aj tu je možné spravovať jednotlivé widgety. Pridržaním ikony je možný jej presun na iné miesto. K dispozícií je aj prehliadač Google s hlasovým zadávaním a priamy vstup na Google Play. Medzi predinštalovanými aplikáciami nájdete prehrávače hudby, hodiny, mapy, navigáciu, správcu kontaktov, správcu fotografií a napríklad Gmail, či aplikáciu pre e-maily, prípadne iné. Závisí na pripojení WIFI, cez ktoré si môžete stiahnuť do fotoaparátu čokoľvek.

Displej reaguje hladko, výborne a bez problémov. Perfektná čierna dodáva naozaj excelentný zážitok z práce v operačnom systéme a aj dodáva fotografiám kúzlo známe z kvalitných LED televízorov. Keď je čierna zhasnutá, výborne sa v nej pracuje práve v čiernom rozhraní systému s bielym písmom a drobnými farebnými prvkami. Rozhranie a práca s prístrojom je tak zaujímavejšia a aj nenáročná na oči.

Ukážka zoomu:
Ukážka zoomu Coolpix Nikon S800c

Ukážka zoomu Coolpix Nikon S800c

Prípadne:
Ukážka zoomu Coolpix Nikon S800c

Ukážka zoomu Coolpix Nikon S800c

Fotografovanie
Fotoaparát nemá problém so žiadnym bežným fotografovaním. Trochu chybou je, že strieľa blesk aj keď netreba, a pri opakovanom vypnutí prístroja si nepamätá voľbu. Samozrejme, ide o len čisto moju užívateľskú chybu, keďže blesk zásadne nepoužívam. Blesk tu má hneď niekoľko režimov. Záleží od toho, aký režim fotografovania je aktívny. Okrem inteligentného a bežného režimu nájdete aj režim SCENE, kde sa nachádza portrét, krajina, sport, nočný portrét, párty režim, pláž, sneh, západ slnka, úsvit, nočná krajina, makro, jedlo, ohňostroj, čiernobiela reprodukcia, protisvetlo, jednoduchá panoráma (panorama je pritom dostupná aj vo vyhotovení 180° dookola, alebo 360° komplet.) a portrét domáceho zvieraťa. Ide pritom o ešte širší výber scén než v posledných testovaných dvoch fotoaparátoch. Ďalším z režimov fotografovania je „speciální efekty“ s filtrom zmäkčovania, sépiovým efektom, kontrastom monochromatického efektu, ďalej High-key a Low-key. Predposledný režim fotografie je Inteligentný portrét a ako šiesty režim sa vo výbere nachádza video.

Zopár fotografií
Ukážka slnečnice Coolpix Nikon S800c

Ukážka strongman Coolpix Nikon S800c

Ukážka trám Coolpix Nikon S800c

Ukážka chodník Coolpix Nikon S800c

Kvalita fotografií nie je nijako prevratná. Ide o kvalitu, ktorú by sme mali čakať od bežného kompaktného fotoaparátu. 16 Mpx sú viditeľné pri veľmi dobrom svetle a bez otrasov (jazda v aute, či fotenie za chôdze v prípade tohto fotoaparátu nebudú ideálne spôsoby fotografovania), no horšie je to v slabších svetelných podmienkach, v miestnostiach s nedokonalým svetlom. Pokiaľ počítate s percentuálnym odpadom, potom vás nemusia odradiť žiadne svetelné podmienky.

Ukážka trám Coolpix Nikon S800c

Automatické režimy si dobre poradia so zaostrovaním. Problém nastane, pokiaľ očakávate pri MAKRO fotení, že vám pekne prístroj zaostrí na predmety pod 10 centimetrov. Niekedy je nutné byť oddialený aspoň 15 centimetrov, aby dokázal fotoaparát na blízko ostriť. V každom prípade je však 80 percentná úspešnosť veľmi pekného snímku, napríklad ak fotografujete hmyz, kvety a rastliny z blízka, prípadne text a podobne.

Video
Nakrúcanie videa je prístupné cez režimy fotografovania. Tie je možné spustiť počas aktívneho displeja fotografovania kliknutím na ikonu fotoaparátu v dolnej časti pravého roku obrazovky. Na výber máte z formátov:
1080p 30fps, 1920×1080
720p 30fps, 1280×720
VGA 30fps, 640×480,
QVGA 240fps, 320×240
VGA fps 120, 640×480
720p HS 60fps, 1280×720
1080p HS 15fps, 1920×1080

K dispozícií sú možnosti nastavenia fotografovania dotykom prsta na obrazovke, režim autofokusu a redukcia hluku vetra. Kvalitatívne je video veľmi dobré a poradí si veľmi dobre aj s nie príliš ideálnymi podmienkami a pohybom ľudí. Full HD ako sa patrí.

UFO test
Ufo test je taká špecialita, s ktorou ste sa u nás už stretli. Ide o test, ako rýchlo možno tasiť fotoaparát a použiť ho na odfotografovanie niečoho náhleho na oblohe, či niekde pred vami. Rýchle fotenie sa neraz zíde, no nie všade sa k nemu aj dopracujete. V prípade fotografovania si S300c neviedol zle. Po zapnutí je možné fotografovať už po štvrtej sekunde, kedy je plne pripravený a zaostrený. Horšie je to s kamerou, ktorú je nutné zapínať cez voľby režimov na dotykovom displeji a ten ako na potvoru nereaguje prvých 6 sekúnd na váš zámer prepnúť režim a podarí sa to niekedy až na ôsmu, či desiatu sekundu.

Plusy:

 • perfektný displej 3,5“ OLED s reálnou čiernou a veľmi peknou grafikou
 • 10x optický zoom
 • systém Android s bohatými možnosťami inštalácií aplikácií a podobne, vôbec všetky výhody, ktoré prináša Android vôbec pre fotoaparát a prácu so súbormi.
 • pripojiteľnosť na internet a prístup na internet
 • rýchlosť reakcie a jednoduché fotografovanie
 • interná voľná pamäť viac ako 700 MB
 • optická stabilizácia obrazu

Mínusy:

 • pre úplné vypnutie je nutné držať tlačidlo vypnutia viac než len pár sekúnd, inak sa prístroj vypne len do úsporného režimu
 • fotografie nie sú vždy stopercentné, pre menej náročného fotografa na fotografie, ale aj na miesto vyhotovenia snímok, však ideálne
 • nakrúcanie videa nemá rýchlu voľbu, vlastné tlačidlo, ale je zaradené medzi režimami fotenia
 • už naozaj chýba len port na SIM kartu a schopnosť spojenia s mobilnou sieťou a ide o prvý prioritne fotoaparát a s telefonovaním až na druhom mieste.
 • k testovanému modelu nebola nabíjačka. Nabíjanie sa obmedzuje na spojenie USB kábla s malou nabíjačkou s dvoma kolíkmi do elektrickej siete. Pri opakovanom vkladaní a vyťahovaní kábla to nemusí byť šťastné riešenie. V každom prípade ide o batériu EN-EL12 3.7V 1050mAh 3.9Wh, ktorá má bežne dostupné v predaji aj nabíjačky pre vytiahnuté batérie.
 • najbližší jazyk vo výbere jazykov je len čeština.

Originálne fotografie budú k dispozícií v priebehu pár dní. Pripravené v spolupráci MCC.sk