Nikon 1 J3: pevný, malý, ale elegantný suverén v sérií 1 s objektívmi

0
1689

NIKON 1 J3Nikon 1 J3 je príjemný malý fotoaparát, ktorý pôsobí veľmi pevným a pekným dojmom. V našej redakcii sa objavil v čiernom prevedení. Ide tak o ďalší z fotoaparátov zo série NIKON 1, ktorej sme sa už venovali, nesie označenie J3, od súrodencov je o niečo menší, no stále je nabitý funkciami a kvalitou, ktorú od neho už z prvého pohľadu čakáte. Využívajúc vymeniteľné objektívy formátu 1 NIKKOR môže byť dodávaný v štandarde s objektívom 1 NIKKOR 10-30mm 1:3.5-5.6 VR s polomerom 40.5, určeným aj na klasické fotografovanie. Iné balenia obsahujú ako setový objektív model 10-100 mm f/4.5,6 a zoomom formátu CX. V skratke je možné fotoaparát označiť za spoľahlivého spoločníka na dovolenky, na cesty, na nutné tasenie fotoaparátu pre rôzne iné dôvody, aj na zložitejšie fotografovanie, kde vám ide o kvalitu a farby.

Technické špecifikácie:
Typ snímača: CMOS (13,2 x 8,8 mm)
Počet pixelov: 14,2 Mpx
Čas uzávierky: 1/16 000 a až 30 snímkov za sekundu
ISO: ISO 100 až 6400
Pamäťové karty: SD, SDHC, SDXC
Cena sa pohybuje od 420 EUR

Pevný suverén
Hoci malý, dovoľujem si ho označiť za na uchopenie pevný, suverénny fotoaparát. Ideálny bude pre malé až stredné ruky, ktoré potrebujú a očakávajú z kompaktu dobré snímky. Na poťažkanie je ťažší, než iné modely podobne veľké. Môže za to pevné vyhotovenie materiálov a tiež pevný vymeniteľný objektív s kovovými dielmi. Jeho zavesenie je možné pomocou dvoch úchytov po stranách prístroja a popruh je v balení. Veľmi dobre sa drží aj napriek svojim malým rozmerom. Avšak aj tu sa dá použiť držanie dvoma rukami. Priestor pre parkovanie palca pravej ruky je však malý, menší než pri iných fotoaparátoch.

Vzhľad
Čierne vyhotovenie je príjemné na dotyk a nenecháva odtlačky na prednom tele. Vzadu je to niečo iné, 2,7 palcový displej, aj horná časť prístroja majú lesklé vyhotovenie. Na celom J3 je dominantný objektív, na tele je pre jeho odpojenie poistka umiestnená klasicky dole. Mimo toto tlačidlo sa už žiadne iné vpredu nenachádza, jedine svetlo AF. Spodok tvorí kovový závit pre statív a dvierka pre SD kartu a batériu typu EN-EL20, ktorá je istená plastovým jazýčkom. Kartu formátu SD je tak možné vytiahnuť bez nutnosti odpojiť prístroj od batérie. Zľava je na boku tlačidlo pre aktivovanie blesku v režime fotografovania a pod ním dva kryty. Jeden na HDMI port a druhý pre USB spojenie s počítačom. Hornú časť J3 tvorí výraz odkiaľ vyskakuje blesk. Za stredom je otočný výber fotografovacích režimov, menšie tlačidlo ON/OFF, väčšie tlačidlo spúšte a na kraji je nahrávanie videa ako samostatná voľba.

Displej s veľmi ostrými a peknými farbami vytlačil na úzky okraj vpravo tlačidlá ako PLAY, MENU, kôš a medzi nimi otočné okrúhle smerové tlačidlo s možnosťou otáčať celým kruhom a tak prepínať medzi voľbami v menu, alebo pri prezeraní obrázkov medzi nimi hravo listovať.

Fotografovanie
Fotografovanie je možné pomocou celkovo štyroch režimov v otočnom výbere režimov na hornej časti J3. Prvý režim je určený pre fotografovanie Pohyblivých momentiek, režim výberu najlepšieho záberu, klasický automatický režim a Kreatívny režim v ktorom je možné vybrať z pomedzi rôznych kreatívnych štýlov ako panoráma, efekt miniatúry, selektívna farba a dnes už klasika, čo sa týka funkcií fotoaparátov pre štýlové úpravy.

Nikon 1 J3

Nikon 1 J3
Selektívna farba pri fotografovaní nastavená na konkrétnu farbu fasády

Obraz spracúvava EXPEED 3 vďaka čomu je obraz ostrý bez šumu, prípadne len s minimálnym šumom. Proti rozmazaniu záberov pracuje EVR (elektronická redukcia vibrácií), ktorú použijete aj pri nakrúcaní videa.Fotografovanie je nastaviteľné na JPG, alebo pri režime automatickej snímky aj v RAW v nasledovných kvalitách:
4608×3072 – 14,2 Mpx, 3456×2304 – 8 Mpx, 2304×1536 – 3,5 Mpx

Nikon 1 J3

Nikon 1 J3
Ukážka priblíženia

Nikon 1 J3
Vytvorenie panoramatickej fotografie

Nikon 1 J3Nikon 1 J3
Modrý kostolík na snímke so selektívnym výberom modrej a fotografia pri protisvetle

Nastaviteľnosť poteší tých, čosi potrpia na vlastných podmienkach. Je možné vstúpiť do expozičných režimov, kde si vyberiete možnosť programovej, clonovej, alebo časovej automatiky, alebo úplného manuálu. Čiže typické voľby P, S, A, M ako na zrkadlovkách. Ďalšie z volieb, ktoré môžu využiť používatelia je Active-D lighting, redukcia vibrácií a to elektronická, aj optická, ktoré sú štandardne aktívne.

Nikon 1 J3Práca s J3
Práca s J3 je jednoduchá. Narábanie s ním si osvojí aj násťročné mladé ucho. Zapnúť fotoaparát môžete dvoma spôsobmi. Buď priamo cez tlačidlo On/OFF, alebo štýlovejšie, vysunutím objektívu, ktorí prístroj ihneď zapne. Vysúvať objektív pri fotení musíte tak či tak, takže sa dá jeden krok ušetriť. Objektív ide ľahko, bez ťažkostí. Kryt objektívu je robený v štýle iných NIKON 1, čiže je veľmi malý a ľahko vám vypadne z rúk, pretože sa zle drží, podobne ako asi pri všetkých fotoaparátoch s krytom. Zábavný až groteskný je blesk. Nie že by neplnil svoju funkciu, tú určite zvláda na prístroji výborne. Zábavný je jeho tvar, ktorý vyzerá náchylne na poškodenie, pripomína trochu robota Číslo 5 a zaklápanie blesku späť chce malý cvik, alebo len chuť ísť prstom spredu smerom dole a dozadu zároveň. V každom prípade všetko má svoje negatíva a pár drobných postrehov má aj J3. Na druhej strane výsledok práce s ním je slušný.

Video:
J3 nahráva celkom pekné video. Pri nastavení 1080p 60i ide o video s ktorým môžete rýchlo pohybovať s fotoaparátom počas nakrúcania a stíha všetko celkom rýchlo. Pohybujúce sa predmety, autá, vtáky letiace okolo vás. Samozrejme nejde o kvalitu klasickej Full HD kamery vyrobenej čisto za účelom nakrúcať video, no nemusíte pri nahrávkach vôbec prezradiť, že video ste nakrúcali na malom foťáčiku. Pre nahrávanie je samostatné tlačidlo rovnako, ako pre jeho ukončenie. Pre video sú k dispozícií voľby ako detekcia tváre, režim zaostrovania a zaostrovacích polí. Každú z volieb je možné uložiť, aby si ju prístroj pamätal a neskôr zresetovať, ak chcete svoje nastavenia zmeniť na továrenské.
Nahrávanie je možné v týchto režimoch: 1080p 60i, 1080p 30fps, 720p 60fps, 720p 30fps

K videu je zaujímavosťou, že je možné nastaviť citlivosť mikrofónu vo fotoaparáte, alebo celkom zvuk pri nahrávaní vypnúť. Prítomná je aj funkcia redukcie hluku vetra a optická redukcia vibrácií pri nakrúcaní.

Plus:

  • kovové vyhotovenie tela a príjemné materiály
  • pekné ostré snímky
  • manuálne možnosti nastavení expozície
  • kvalitné video
  • RAW a niekoľko ďalších funkcií
  • možnosť objektívov a postačujúci setový 10-30mm

Mínus:

  • stále z rúk padajúci kryt objektívu
  • blesk je zábavný, len mám obavy z nie dlhej životnosti (materiály vyzerajú odolné, no zatváranie si žiada pohyb nie z hora nadol, ale spredu dozadu a nadol.)
  • Pridajme mu GPS a bude ešte lepší, WIFI je pripojiteľné, no je nutné dokúpiť zariadenie WU-1b.

Pre nenáročného používateľa ideálny fotoaparát. Nepochybne je určený pre tých, čo fotografujú častejšie, než je obvyklé, prípadne fotografujú pravidelne, nepotrebujú zrkadlovku, ani drahšie modely, postačí im kompakt s vymeniteľnými objektívmi s dobrým vyhotovením po materiálovej stránke a aj po stránke funkcií.

Pôvodné obrázky na stiahnutie. Heslo „zaujimavosti„. Všetky práva vyhradené.