Nevyskúšate si, aké je to byť Rimanom a rímskym vojakom?

0
2703

Rimania zo SCEARZaujímavých krúžkoch a občianskych združení je na Slovensku mnoho. Niektoré, ktoré sa venujú historickému šermu, lákajú pre poznanie dávno takmer zabudnutých druhov zábavy, bojových techník a pre svoje znalosti sa tešia popularite aj medzi divákmi, ktorí prichádzajú na rôzne podujatia a sledujú schopnosti zručných, či len šikovných mladých ľudí. Stredovekých šermiarov, prípadne skupiniek, ktoré sa hrajú na boje niektorej zo svetových vojen, máme aj na Slovensku mnoho. Lenže nášho územia sa týkala aj slávna doba rímska a na Slovensku pobývali rímske légie tiahnuce ďalej na sever, či len táboriace na viacerých miestach u nás. Rimanov a rímske légie si u nás pripomína len veľmi málo skupín a jednou z nich je S.C.E.A.R., ktorá sa tiež prezentuje na vlastnej webovej stránke scear.sk.

Rimania zo S.C.E.A.R.
Foto © archív scear.sk

Nie je to len hra na rímskeho bojovníka
Doba rímska priniesla veľké množstvo vojenských ťažení, priniesla vtedy tiež mnohých hrdinov, a je to tiež doba plná výhier rovnako ako prehier. Určitá prestíž sily rímskeho vojska zostáva aj po takmer 2000 rokoch stále živá. Pripomínajú si ju súbory a nadšenci, bez ktorých by možno zostali už len dokumentárne filmy a hollywoodske plody filmárskeho sveta. Nadšenci o ktorých je teraz reč, pochádzajú z Bratislavy a práve do okolia hlavného mesta sa občas v rámci rôznych akcií vydávajú prezentovať spôsob života starých Rimanov. Nie je to len boj, ale aj ukážka dávneho života zložená z dobových nástrojov, šatstva, zbraní a podobne. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o hru na Rimana a hoci to tak svojim spôsobom je, ide aj o šport, adrenalín, ale tiež pracovanie s fantáziou, ak ide o vystúpenia a ukážky pred ľuďmi.

Nedávno ste mohli vidieť Rimanov v Rusovciach, na Keltskom dni na archeologickom nálezisku Havránok, a v roku 2013 plánujú taktiež niekoľko akcií a vystúpení na rôznych podujatiach. Na nich pritom môžete pokojne vystupovať aj vy.

Rimania zo S.C.E.A.R.
Foto © archív scear.sk

Chcete sa pridať?
S.C.E.A.R. uvíta záujemcov, ktorí by sa radi stali rímskymi legionármi, alebo pre začiatok učencami boja a života z dávnych dôb rímskych. Nikto sa Rimanom síce nerodí, no svoj talent a chuť venovať sa netradičnému koníčku môže rozvíjať aj takýmto spôsobom. Samotní členovia S.C.E.A.R. počas dobrého počasia trénujú v Sade Janka Kráľa v Petržalke a tak ich možno z videnia poznajú niektorí Bratislavčania. Reakcie okoloidúcich boli zatiaľ pomerne pozitívne, keďže to mnohí vzali ako malé vystúpenie, hoci šlo len o tréning. Pre iné povinnosti pracovné, či rodinné, zmenšuje sa počet členov tohto súboru a tak nás zaujímalo, pre koho je vlastne rímsky šerm a celkovo súbor S.C.E.A.R. určený.

Rimania zo S.C.E.A.R.
Foto © archív scear.sk

Boris, ktorý je vedúcim tohto občianskeho združenia, nám odpovedal, že ideálny vek je 15 až 19 rokov. Je to najmä preto, že sa člen združenia učí narábať so zbraňami. Niekoľko mesiacov síce len s dreveným mečom a až získa potrebné skúsenosti, prechádza na meč železný. Záujemca sa musí pripraviť aj na to, že ho hneď na začiatku nečaká krásne brnenie a typicky rímska helma známa z filmov a kresieb, ale ako dobové šatstvo mu bude musieť stačiť jednoduché ošatenie. Zbrane, štíty, odevy a všetko ostatné sa dá obstarať vďaka skúseným a kvalitným výrobcom v zahraničí, či u nás a techniku boja a dobové prvky bežného života sa už získajú priamo na tréningoch a sústredeniach.

Chcete byť Rimanom, láka vás antický šerm a vystupovanie? Skúste, či nebude Scear.sk pre vás odpoveďou. Nás v redakcii toto združenie zaujalo.