Keplerov teleskop objavil neznáme čudné objekty

0
2439
autor: NASA Ames/ W Stenzel
autor: NASA Ames/ W Stenzel

Keplerov teleskop zachytil viaceré neznáme objekty, obiehajúce okolo veľkej hviezdy.

Čo teleskop dokáže

Teleskop dokáže lokalizovať exoplanéty, ktoré obiehajú okolo vzdialených hviezd práve vo chvíli, keď sa mihnú pred ňou. Vedci dokážu z tohto pohybu odhadnúť obehový čas, veľkosť aj tvar jednotlivých exoplanét.

Nový čudný objav

Podľa Discovery news okolo tejto kviezdy, konkrétne KIC 8462852, ktorá je od nás vzdialená len 1500 svetelných rokov, obieha zvláštny objekt. Záhadný je preto, lebo okolo hviezdy obieha v nepravidelných intervaloch. Aby sa nepochybovalo o Keplerovom „zraku“ vedci dodali, že túto anomáliu teleskop sleduje a zaznamenáva už štyri roky.

„Nikdy sme nič podobné nevideli,“ hovorí Tabetha Boyajian z Yale Univerzity, vedúca tímu, ktorý objav uskutočnil. „Bolo to veľmi čudné. Mysleli sme si, že by to mohol byť omyl, ale nebol.“

Prečo je tak výnimočný?

Tím sústreďoval svoju štúdiu na dva konkrétne a veľmi zaujímavé veci, ktoré sa so spomínanou hviezdou diali. Prvou bolo poklesnutie jasu hviezdy o 15%, a ďalším boli záblesky svetla odhaľujúce skupinu objektov. Pohybujúce sa objekty museli byť naozaj obrovské, aby spôsobili podobné poklesnutie jasu, aké pozorovali vedci.

Možné vysvetlenia

Tím vylúčil možnosť, že by boli objekty súčasťou prachového prstenca, a takisto nemohli byť vytvorené z kolízie s inou planétou. Jediné prirodzené vysvetlenie bolo, že objekty pochádzajú z komét. Blízka hviezda mohla narušiť trajektóriu blízkych komét. Tím však priznáva, že toto vysvetlenie nie je veľmi reálne, ale predsa sa jediné možné.

Existuje samozrejme aj iná možnosť, ale takýmto sa vedci snažia čo najviac vyhýbať. Tým je vysvetlenie, že tieto objekty boli vyrobené.

„Mimozemšťania by mali byť vždy tou poslednou hypotézou, na ktorú sa myslí, ale toto naozaj vyzeralo tak, ako by sme čakali, že by vzdialená civilizácia mohla vyzerať,“ vyjadril sa Jason Wright z Penn State Univerzity.

Ďalším krokom v odhalení záhady je pozorovanie hviezdy, vrátane mapovania možného rádiového signálu okolo nej, čo by mohlo odhaliť možný život a ako to vedci nazývajú – inteligentný život.

Zdroj: thespacereporter.com