Iron Sky – Železná obloha a útok nacistov z Mesiaca

0
3022

Vedeli ste o tom, že nacisti počas II. svetovej vojny celkom nezmizli? V roku 1945 na konci II. svetovej vojny sa Hans Kammler a jeho tím dočkal veľkého obsahu. Podarilo sa im vynájsť antigravitačný systém a opustiť Zem z tajnej základne v Antarktíde a presťahovať sa na mesiac. Tam plánovali veľký návrat, útok na Zem a ovládnutie sveta. Nacistické mesačné kráľovstvo, alebo nejaká tajná frakcia, ťažko povedať, zaútočí na Zem tvrdou silou v mene dávno zabudnutého režimu a vodcu. Znie to šialene? V podstate aj áno. Ide o scenár novinky v našich kinách, ktorá má mimochodom zajtra premiéru na filmovom festivale v Berlíne.

4. apríla do kín dorazí čierna sci-fi komédia s celkom dobre zvládnutou stránkou grafiky a efektov, ktorá zrejme pobúri všetkých, čo odmietajú nacizmus a skrývajú hákové kríže pred zrakmi detí. V Železnej oblohe ich bude poriadne veľa a prípadná cenzúra by vlastne asi zmenila komplet film. Ono to vlastne ani nie je klasický film, ale ako som spomenul, čierna komédia. Niektoré časti, ako ukážka napovedá, sú brané akoby vážne, no do toho prídu scénky, kedy sa má divák aj baviť. Tak takto efektný a nákladný film žánru komédia sme tu už dlho nemali.

Kontroverzia na ceste
Dá sa očakávať, že film bude pokladaný za kontroverzný. Priveľa hákových krížov nerobí dobre očiam, myšlienkam a žalúdkom niektorých ľudí u nás, organizáciám a podobne. Je celkom možné, že bude problém sa pochváliť, ak sa niekomu film bude páčiť. Čo tak rovno plagát filmu doma na stene? Alebo by ste si chceli divácky „uctiť“ zábavnosť filmu nejakým kúpou trička, asi by to nerobilo dobrotu. No uvidíme, ako sa bude verejnosť stavať k obsahu filmu…