Filmové ceny Slnko v sieti: Filmy Dom a Cigáň získali po 6 cien

0
1976

Tohtoročné filmové ceny Slnko v sieti, ktoré sa po dvoch rokoch opäť konali v našom hlavnom meste a oceňovali filmovú tvorbu, sa točili najmä okolo dvoch slovenských filmov a to Dom a Cigáň. Po pravde asi dva jediné najvýraznejšie už odprezentované a vydané filmy, ktoré slovenská kinematografia v posledných dvoch rokoch vydala.

Film Dom režisérky Zuzany Liovej bol vyhlásený za najlepší film so ziskom celkom 6 ocenení. Získal ocenenie scenár, za herecké výkony hercov v hlavných úlohách Miroslav Krobot a Judit Bártos, ďalej hercov vo vedľajčích, Mareka Geišberga, Taťjánu Medveckú. Film Cigáň získal ocenenie za réžiu, strih, kostými, zvuk aj cenu za pôvodnú filmovú tvorbu. Celkovo nakoniec presne 6 cien podobne ako Dom. Režisér filmu Cigáň si však prevzal aj ocenenie za iný film a to za dokument 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna I. a II. Cenu za animovaný film získali Kamene a cenu za výtvarné spracovanie získal Jan Švankmajer a Veronika Hrubá za prácu nafilme Prežiť svoj život. Cenu za krátky film získal Ľahký vánok afgánskej filmárky Sahrai Karimi. Najlepším zahraničným filmom bol vyhlásený film Melanchólia s Kirsten Dunst v hlavnej úlohe.

Ukážka filmu Dom

Popis ukážky a stručná charakteristika filmu:
Film rozpráva príbeh otca, ktorý pre každú zo svojich dvoch dcér stavia DOM. Do stavby domov projektuje všetky svoje sny a ambície, ktoré stratil v ére komunizmu. Potom, čo vyženie z domu staršiu dcéru, ktorá ho „sklamala“, sústredí všetku silu na budovanie domu pre mladšiu Evu. Konflikt medzi generáciami sa vyostruje v okamihu, keď aj Eva začne proti otcovi a jeho snu nečakaným spôsobom protestovať. Akú cenu zaplatia všetci zúčastnení, až všetky skryté tajomstvá vyplávajú na povrch …?