To, že slovenský film zažíva dobré obdobie, dokazuje aj sekcia Čo dom dal na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik. Okrem oceňovaných súčasných filmov, však diváci budú môcť v sekcii Homage vidieť aj tri klasické diela slovenskej kinematografie. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.
Jedným z najočakávanejších slovenských filmov tohto roka je Zázrak Juraja Lehotského, ktorý si z MFF Karlove Vary odniesol Zvláštne uznanie poroty súťažnej sekcie Na východ od Západu. Hlavnou hrdinkou je 15-ročná Ela, ktorá stratila všetko, čo mala a skončila v polepšovni. Stále je však zamilovaná do svojho 30-ročného priateľa a keďže sa s ním nemôže spojiť, rozhodne sa z polepšovne utiecť.
Premietať sa budú taktiež dva filmy, ktoré mali začiatkom roka premiéru na prestížnom festivale v Rotterdame. Hlavnou cenou tam bol ocenený Môj pes Killer režisérky Miry Fornay, ktorý otvára tému rasizmu v našej spoločnosti – sledujeme jeden deň zo života 18-ročného Mareka a jeho snahu nadviazať hlbší kontakt so svojou matkou, no zároveň neprísť o svojich neonacistických kamarátov. Celovečerný debut Mátyása Priklera Ďakujem, dobre sa skrz tri príbehy venuje medziľudským vzťahom vo svete, kde vládne hospodárska kríza.
Okrem celovečerných filmov uvedie Cinematik taktiež krátky film Výstava dvojice režisérov Peter Begányi a Andrej Kolenčík, komédiu o múzeu, kde sa zastavil čas, či bloky študentských filmov z Akadémie umení a Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení.
V apríli uplynulo 50 rokov od založenia Slovenského filmového ústavu a svoje 75. narodeniny oslávili hneď dvaja z najvýznamnejších slovenských režisérov. Pri tejto príležitosti si ich Cinematik uctí premietaním ich filmov. Obrazy starého sveta (1972) režiséra Dušana Hanáka sa radia medzi posledné dozvuky „zlatých“ 60. rokov, pričom ich vplyv na slovenský dokument cítiť dodnes. Prinášajú až antropologický pohľad na život starých ľudí z Liptova a Oravy, hľadajú osobitosť postáv a upozorňujú na ich morálnu čistotu.
Tisícročná včela (1983) Juraja Jakubiska je nielen rodinnou ságou, no predovšetkým obrazom života ľudí v čase rozpadávajúcej sa rakúsko-uhorskej monarchie. Jakubisko pritom ostáva verný svojmu režisérskemu štýlu a do príbehu vkladá viacero „magických“ prvkov. Obrazy starého sveta i Tisícročná včela sa budú premietať zo zreštaurovanej DCP kópie.
V rámci sekcie Homage bude uvedený taktiež film Obchod na korze (1965) režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa spolu s krátkym „filmom po filme“ Odchod na korze. Jeho režisér Peter Zákuťanský hľadá po takmer 50 rokoch stopy slávneho filmu v Sabinove, kde sa nakrúcal, a vzdáva tak česť nielen tomuto filmu, ale aj filmu ako takému.
Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Hlavný organizátor: Cinematik, s.r.o.
Spoluorganizátori: Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, NOC – Dom umenia Piešťany, Kursalon
Reklamní partneri: Hotel Magnolia Piešťany, Hyundai, Urpiner, Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Komunálna poisťovňa, Habit, Traco Computers, Tuli, Philips
Filmoví partneri: Eye on Films, Francúzsky inštitút, Bulharský kultúrny inštitút, Slovenský filmový ústav
Hlavní mediálni partneri: Film Europe Channel, Pravda, Rádio_FM, Rádio Devín, Kinema.sk
Mediálni partneri: PNky.sk, TV Karpaty, doba.sk, festivaly.sk, kedykam.sk, gregi.net, piestanylife.sk, Rádio Slovakia International, zaujimavosti.net, Film New Europe
Oficiálne stránky: www.cinematik.sk