Po 12 rokoch členstva v EÚ sme sa konečne dočkali. Slovensko po prvýkrát v histórií zasadne na predsednícku stoličku Rady EÚ a Bratislava sa na chvíľu stane hneď po Bruseli európskym centrom politického života.
Vyše 20 stretnutí vrcholových politikov, 200 sprievodných podujatí a tisíce delegátov z krajín EÚ, aj to bude súčasťou diania v Bratislave od júla do decembra. Dôvodom je predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, ktoré má začať už onedlho, presnejšie 1.júla. Keďže ide o historicky prvé predsedníctvo, Bratislava sa ako predsedajúce mesto musí dôkladne pripraviť na bohatý program a hojný počet návštev zo zahraničných kruhov bez ohľadu na minimum skúseností.
Predsedníctvo ako šanca pre Slovensko
Prevzatie predsedníckeho postu v Rade EÚ nesúvisí iba s politikou a posilnením nášho obrazu ako schopného zahraničného partnera. Táto udalosť je šancou aj kvôli prezentácií potenciálu, ktorý v sebe Slovensko a Bratislava ako predsedajúca metropola nesie. Európskym kolegom totiž môžeme ukázať silu našej krajiny, ktorá má čo povedať aj v medzinárodnom priestore plnom mnohých zásadných tém. K tomu však potrebujeme zvládnuť prípravy a následný celý priebeh polročného programu.
Bratislavský hrad privíta radu podujatí
Čo sa týka chystaného programu, ten bude počas celého polroka dosť nahustený. Tie hlavné summity síce budú už tradične prebiehať v Bruseli, no Bratislava sa stane dejiskom mnohých prestížnych podujatí politického a kultúrneho charakteru s hojnou medzinárodnou účasťou. Väčšina z nich sa uskutoční práve na Bratislavskom hrade, ktorý je symbolom mesta a ponúka ideálne podmienky na privítanie delegácií zo zahraničia.
Magistrát začal s veľkými prípravami
Ak má naše predsedníctvo splniť očakávania EÚ a ukázať, že Slovensko je schopné vytvoriť priestor pre vrcholové stretnutia európskych predstaviteľov, potom musíme myslieť na viac ako len politiku. Obraz o našej krajine v zahraničí bude totiž závisieť aj od pohľadu na mesto ako také. Chápu to aj na Magistráte, kde už dávnejšie zahájili organizovanie prvých príprav, na základe čoho sa pristúpilo k úprave infraštruktúry a vybraných verejných priestranstiev.
Bratislavčanov čakajú dopravné obmedzenia
S priebehom vrcholových politických podujatí často súvisia aj dopravné obmedzenia, čomu sa nevyhne ani Bratislava. Domáci sa budú musieť zmieriť napríklad s pozastavením premávky električiek v Starom meste alebo s dopravnými obmedzeniami v smere od letiska. Spôsobia to bezpečnostné opatrenia týkajúce sa presunov delegácií do hotelov a priestorov Bratislavského hradu, ktoré budú vplývať na dopravnú situáciu v meste. To však nebude na dennom poriadku a obyvateľov čakajú obmedzenia len počas niektorých dní zaradených do programu.
Odovzdanie štafety predsedajúcej krajiny je pre štáty ako Slovensko vždy obrovskou výzvou. Vďaka tejto príležitosti môže naša krajina získať mnohé skúsenosti a dosť podstatnou mierou ovplyvniť riadenie európskej politiky. Zároveň to však vyžaduje zodpovednosť a v niektorých prípadoch môže vytvárať aj tlak, či sa naši predstavitelia zhostia danej úlohy podľa očakávaní. Každopádne, ak by sme aj nedokázali predsedať Rade EÚ kvalitne a zodpovedne, pomôže to aspoň Bratislave, v ktorej sa v rámci príprav zlepší úroveň ciest, ubytovania a služieb.