8. ročník filmového festivalu Cinematik vyberá filmy bez milosti

0
1189

Medzi tradičné a obľúbené súčasti Medzinárodného filmového festivalu Cinematik patrí polnočná sekcia Za hranicou kultu. Tento rok má podnázov Bez milosti, pretože je venovaná filmom o sériových vrahoch. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.

Tak ako si dejiny pamätajú množstvo sériových vrahov, tak aj v dejinách kinematografie existuje množstvo filmov o nich. Nemusí ísť pritom o horory alebo slashery, čo dokazuje aj tento výber. Filmy môžu skúmať zvrátenú psychiku vrahov – či už skutočných, alebo fiktívnych, môžu sa sústrediť na vyšetrovanie vrážd, alebo môžu demaskovať žánrové klišé filmov o sériových vrahoch.

To posledné robí film režiséra Scotta Glossermana Pod maskou: Vzostup Leslie Vernona (Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon). Je to mockumentary a zároveň čierna komédia o vrahovi, ktorý sa štylizuje do postáv z hororov. Počas príprav na zabíjanie vysvetľuje štábu dokumentaristov, ako bude postupovať, prípadne rozpráva o svojej identite – je prevtelením ducha chlapca, ktorý vyvraždil svoju rodinu.

Tony Gerarda Johnsona patrí medzi najzaujímavejšie britské debuty posledných rokov. Hlavný hrdina je sociopat, ktorý žije v malom byte v Londýne. Rôznymi spôsobmi sa snaží nadviazať kontakt s ľuďmi, no nedarí sa mu to a zo zúfalstva ich zabíja. Pociťujeme jeho samotu a zmätok v jeho vnútri. Tento chladný film sa pohráva s myšlienkou, že nikdy nevieme, kto je naším susedom, alebo kto si nás zavolá zapojiť káblovku.

Skutočný vrah Henry Lee Lucas sa stal námetom pre film Henry: Portrét masového vraha (Henry: Portrait of a Serial Killer) režiséra Johna McNaughtona. Film s rozpočtom iba 100 000 dolárov ukazuje dvojaký život hlavného hrdinu: na jednej strane je to priateľský človek, na druhej strane je to impulzívny vrah so životnou filozofiou: „Buď ty, alebo oni.“

Slovensko bude v sekcii zastupovať krátky film Petra Czikraia Good Night o tajomnom páre, ktorý si na Štedrý večer prenajme izbu v zabudnutej dedinke. Vo filme hrajú Marko Igonda, Gabriela Marcinková či Judit Bárdos.

Súčasťou sekcie Za hranicou kultu: Bez milosti bude aj tento rok celonočné premietanie s názvom Noc bez zľutovania, počas ktorej budú mať diváci možnosť vidieť tri filmy a súťažiť o ceny.
V rámci sekcie budú uvedené tiež filmy Posledný horor (The Last Horror Movie) Juliana Richardsa, Lovec démonov (Frailty) Billa Paxtona, Pod kontrolou (Surveillance) Jennifer Chambers Lynchovej a Vyvrheli pekla (The Devil’s Rejects) Roba Zombieho..

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Hlavný organizátor: Cinematik, s.r.o.
Spoluorganizátori: Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany, NOC – Dom umenia Piešťany, Kursalon
Viac informácií na: www.cinematik.sk