Jednou z najfotografovanejších budov v Bratislave, hoci nie každý návštevník o nej vie, je Kostol Svätej Alžbety, inak hovorovo známy ako modrý kostolík. V Bratislave sa pritom nachádzajú dva kostoly s rovnakým názvom a aj preto, nie len pre farbu tohto konkrétneho, sa udomácnil stručný hovorový názov. Tento je však zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II., ktorá bola sväticou pochádzajúcou práve z Bratislavy.
Secesia
Postavili ho v rokoch 1909 až 1913 v secesnom architektonickom štýle podľa návrhu budapeštianskeho architekta Edmunda Lechnera a na prvý pohľad pripomína rozprávkovú stavbu z perníka, či stavbu podobnú oblinami na pieskové stavby veľkých majstrov stavieb z piesku zo zahraničia. Nachádza sa na ulici Bezručova, v mestskej časti Staré Mesto v Bratislave a je prístupný z viacerých smerov. V jeho tesnej blízkosti na druhom „brehu“ ulice sa nachádza stará chátrajúca budova známej nemocnice. V tesnej blízkosti je secesná budova gymnázia Grosslingova. Táto škola v minulosti spolu s kostolom a priľahlou farou tvorila jeden areál, o čom svedčí aj rovnaký secesný štýl.
Zaujímavosti
Kostolík nadchne azda každého aj okoloidúceho turistu. Dokonca je vďačným objektom fotografov, ktorí sa zatúlajú do uličiek Bratislavy a vôbec netušia, že môžu niečo takéto nájsť. Nejde o typický kostol, čo je zrejmé už na prvý pohľad. Jednoloďová stavba má totiž zvonicu na pravo od vchodu. Nad vchodom vyniká mozaika z farebných skiel s postavou Sv. Alžbety ako drží po sediačky kyticu ruží a dve ďalšie postavy. Fasáda stavby je tvorená z oblých hrán a prevažujúcej modrej alebo bielej farby. Všetky fasády pritom nesú obe farby vo vlastných poliach. Klenby kostola sú zo železobetónu, no tento fakt je dobre ukrytý v malej, ale veľmi krásnej stavbe. Zaujímavá je aj z vnútra. Na hlavnom oltári je obraz sv. Alžbety, v interiéry je 6 nástenných malieb a aj vzorovanie oblakov. Podobné dizajnové prvky ako vonku sú viditeľné aj v interiéri. Autor zanechával symetriu až na vežu, čo je prejavom uhorskej architektonickej školy. Podobnú stavbu na Slovensku budete hľadať veľmi ťažko.