Excelentné jedlo, vyrovnaná myseľ a dokonalý partner. Tri sny, za ktorými sa naháňala po svete rozvedená Julia Roberts vo filme Eat, Pray, Love, ale aj tri dôvody, prečo dnes v meste Ubud, kde nakoniec našla vysnívaného muža, turistické gýčové zákutia vytláčajú jeho pôvodnú autentickosť.
Krátko po tom, ako bola v roku 2006 vydaná kniha Elizabeth Gilbertovej Eat, Pray, Love, začali obyvatelia Ubudu pozorovať v meste zvýšený počet turistov. Obrovský nárast návštevníkov nastal po tom, ako sa v kinách objavila rovnomenná sfilmovaná verzia tejto knihy. Nejedna žena verila v to, že aj ona nájde v Ubude toho pravého.
„Ešte pred desiatimi rokmi sa v Ubude nič nedialo, ulice boli prázdne. Zrazu sme v meste videli kopec ľudí zo zahraničia. Každý z nás chcel mať svoj vlastný hotel alebo reštauráciu,” hovorí miestny Wayan, majiteľ novopostaveného „homestay” príbytku pre turistov. Sám si vzal s manželkou pôžičku, ktorú budú splácať ešte tridsať rokov.
V Ubude má každá rodina aspoň jedného člena, ktorý prenajíma turistom izbu, celý dom, varí zdravé špeciality v reštaurácii, prípadne pracuje ako masér/ka alebo vypomáha v jednom z početných joga štúdií. Aj tie sú jedným z hlavných dôvodov, prečo je Ubud taký obľúbený medzi cestovateľmi. V Ubude sa joga cvičí na každom kroku v menších i veľkých honosných centrách ukrytých medzi stromami.
To, že sa miestnym prilepšilo a nemusia cestovať za prácou do väčších miest alebo do zahraničia, je fakt. Opačná strana mince je však taká, že dopyt turistov spôsobil, že v Ubude postupne miznú ryžové políčka, namiesto ktorých sa stavajú päťizbové vily s bazénmi a kúpeľňami, ktoré sa aj tak nevyužijú, alebo sa na poliach, kde bola kedysi ryža, pestuje bio zelenina pre trendy zdravé reštaurácie.
Obyvatelia Ubudu tak majú zabezpečený mesačný príjem, ryžu však kupujú v obchodoch, často importovanú. Bez tej by sa ich každodenný život nezaobišiel. Indonézania používajú ryžu nielen na varenie, ale aj počas denných modlitieb, ceremónií, obetujú ju svojim bohom a v neposlednom rade z nej vyrábajú populárny brem, fermentovaný alkoholický nápoj vyrobený z ryžového vína.
Julia Roberts mala vo filme šťastie. Svoju lásku našla na Bali. Dnes už ostáva iba veriť, že sa v Ubude nebude čoskoro točiť ďalší film: dokument o tom, ako túžba po mužovi zničila jedno mesto.
Čítajte aj:
Láka vás Afrika? Vyberte sa na cestu snov!
5 faux pas, ktorým sa v Thajsku radšej vyhnite
Zátoka Halong: perla Vietnamu alebo budúca skládka odpadu?