5 faux pas, ktorým sa v Thajsku radšej vyhnite

0
6456

Na cestách je všetko relatívne, hlavne ak je reč o kultúrnych a spoločenských návykoch. Ak sa chystáte do Thajska prvýkrát, nasledujúce tipy sa vám určite zídu a možno i zachránia život.  

Faux pas v Thajsku_001

Komentovať politickú situáciu a kráľovskú rodinu

Kráľa a jeho rodinu v krajine vysoko rešpektujú, jeho kritika a polemizovanie o monarchii na verejnosti sú považované za nemiestne. Hrozí vám za to väzenie, v niektorých prípadoch i smrť.

Pripravte sa na to, že v kine sa pred každým predstavením na plátne objaví portrét kráľa a hrá sa štátna hymna, počas ktorej sa musia všetci postaviť. To isté platí aj počas návštevy miestnych trhov, keď sa o 6.00 hod. večer rozozvučí v uliciach hymna a všetci sa na pár minút zastavia, kým hymna neskončí.

Faux pas v Thajsku_003

Jesť s vidličkou

Aj keď vám ju v reštauráciách alebo v pouličných stánkoch dajú do ruky spolu s lyžičkou, vidlička sa s kúskom jedla do úst nedáva. Máte ju na to, aby ste si ňou naložili jedlo z taniera na lyžičku, ktorá slúži na jedenie. Ak sa vám pritrafí, že vám dajú k jedlu paličky, nikdy ich nezapichujte do ryže. Podobne ako v Japonsku, aj v Thajsku veria, že to prináša smolu a narušuje pokoj zosnulých.

Vojsť do chrámu a do domu v topánkach

Topánky sa vždy nechávajú pred vchodom do chrámu, bytov, domov a niekedy aj reštaurácií. Chodidlá sú považované v Thajsku za najšpinavšiu časť tela, s čím súvisí aj tabu smerovať holé chodidlá na hostiteľa a sochu Budhu.    
Faux pas v Thajsku_002

Pohladiť dieťa po hlave

Temeno hlavy je v Thajsku považované naopak za najčistejšiu a posvätnú časť tela, ktorej dotknúť sa nie je dovolené. Platí to hlavne v prípade thajských detí, ktoré máme tendenciu pohladiť, keďže sme na to zvyknutí z Európy.
Faux pas v Thajsku_004

„Stratiť tvár” na verejnosti

Vidieť kričať po sebe ľudí na ulici nie je v západnom svete nič výnimočné. V Ázii je to však jedna z najtrápnejších situácií. Rozčúliť sa na verejnosti, resp. ukázať, že strácate kontrolu nad svojimi emóciami, je v Thajsku neakceptovateľné. Nečudujte sa preto, keď sa miestny vo vypätej situácii radšej otočí na päte, akoby vám mal niečo dokazovať a hádať sa. Platí to aj opačne. Často je lepšie zahryznúť si do jazyka, ako silou-mocou dokazovať svoju pravdu. Keď už sme pri vášnivých prejavoch, na držanie sa za ruky a bozky na verejnosti v Thajsku radšej zabudnite.

Čítajte aj:

Prečo (ne)skúsiť CouchSurfing na cestách?

Chystáte sa do New Yorku? Toto by ste nemali vynechať!

Tipy na letnú turistiku po Slovensku: Vyberte sa na vrcholy hôr aj do pralesa!