Maldivy. Sen každých novomanželov. Miesto s panensky nádhernou prírodou, krištáľovo čistou vodou, nádherným podmorským svetom a dokonalým počasím. Maldivy znejú ako raj na zemi pre turistov, miesto zaslúženej dovolenky s kokteilom na pláži uprostred rozsiahleho Indického oceánu. To však nie sú pravé Maldivy, no rezorty na týchto ostrovoch. Skúsili ste sa však pozrieť na miesta, kam na Maldivách turisti nechodia? Boli by ste prekvapení, čo tam nájdete. Z niekoľkotisícovej dovolenky sa zrazu môže stať dovolenka za pár stovák eur. Nikto o tom však nevie, nakoľko maldivská vláda donedávna turistom zakazovala navštevovať ostrovy, kde žijú miestni obyvatelia.
Maldivy sú stopercentná moslimská krajina
Málokto vie, no Maldivy sú svojím zložením moslimská krajina na sto percent. Každý obyvateľ Maldív je moslim a zaujímavosťou je, že ide o veľmi striktných moslimov. Preto treba mať na pamäti to, že svojím oblečením, a najmä bikinami na pláži, môžete pobúriť miestne ženy a byť zatknutí. To isté platí aj pre alkohol. Je prísne zakázané na ostrov privážať alkohol a taktiež môžete skončiť vo väzení, ak sa o to čo i len pokúsite. Moslimovia alkohol piť nemôžu. Avšak dnes, pri tom ako sa cestovný ruch vo svete rozvíja, nájdeme alkohol aj na týchto ostrovoch, no len v rezortoch s turistami. Maldivy sú však oveľa viac ako len tieto rezorty pre turistov a väčšina ostrovov je obývaná miestnymi. Bežný život Maldivčanov je pokojný a svojím spôsobom iný než život na pevnine. Jeden z najmenších ostrovov je ostrov Diffushi, asi dve hodiny plavby loďou od hlavného mesta Malé, a nachádza sa tu asi 80 obyvateľov. Na Maldivách sa pozná naozaj každý s každým, a keď niektorý z týchto lokálnych ostrovov mimo rezortov navštívi turista, hneď o tom všetci vedia.
Vláda Maldív donedávna turistov nechcela
Na Maldivy chodili odpočívať turisti odjakživa, no vláda príliv turistov regulovala tak, aby sa z Maldív nestalo niečo podobné ako v Thajsku – preľudnené mestá, lacný alkohol a neporiadok. Ak ste chceli ísť na Maldivy, museli ste ísť cez cestovnú kanceláriu, ktorá vám zabezpečila letenky, ubytovanie a dopravu k hotelu, aby ste sa nezamiešali na ostrovy miestnych. Pred asi piatimi rokmi vláda Maldív upravila svoje zákony a začala púšťať turistov aj mimo rezortné ostrovy medzi miestnych. Veľa návštevníkov o tom ešte nevie, že je tu aj takáto možnosť. Maldivy má každý zafixované v pamäti ako miesto luxusnej dovolenky, ktorá stojí veľa peňazí. Posledné roky už môžete ísť na väčšinu ostrovov, no stále sú tu niektoré zakázané, no je ich veľmi málo. Vláda stále reguluje príliv turistov, no už oveľa menej. Dovolenka na Maldivách preto nemusí automaticky znamenať tisíce eur a nudu v rezorte na pláži. Maldivy sú vskutku lacná krajina a niekoľkohodinové plavby medzi jednotlivými ostrovmi stoja zhruba jedno euro. Ak si to porovnáte s člnmi, ktoré vlastnia rezorty, kde jedna plavba stojí zhruba dvesto eur, ide o pekný rozdiel.
Turistov tu nepoznajú a hanbia sa ich
Je až priam zarážajúce, že väčšina obyvateľov Maldív ešte nikdy nevidela turistu. Je to pravda. Na turistov tu miestni obyvatelia vôbec nie sú zvyknutí a hanbia sa ich. Poznať to najmä vtedy, ak s nimi prichádzate do priameho kontaktu, napríklad v obchodoch. Zahalené predavačky uhýbajú pohľadom a je vidno, že sa cítia nesvoje. Úplne zarážajúce však je, že sa vám tu miestni obyvatelia zdravia. Stačí sa prejsť po menších ostrovoch medzi uličkami domov, ktoré sú postavené z morského korálu, po ceste, ktorá nie je vybetónovaná, a nájdete tu miestnych, ktorí si tu žijú a nevedia nič o okolitom svete. Lode do hlavného mesta odchádzajú z mnohých ostrovov často menej ako trikrát do týždňa. Čas na Maldivách preto nehrá žiadnu rolu.
Dokedy ostanú tie pravé Maldivy takto panenské, nepoškvrnené turizmom? Vláda stále kontroluje príliv turistov, a ak chcete vstúpiť na Maldivy, potrebujete sa preukázať platnou rezerváciou ubytovania. Takto sa nikdy na Maldivách nestane, že tam bude viac turistov ako hotelov.