Afrika: Je očkovanie proti malárii potrebné?

1
7196

malaria

V zimnom období sa väčšina z nás chystá do exotických destinácií. Populárne Thajsko začína byť stále viac a viac „otrepané“ a ľudia vyhľadávajú nové exotické destinácie, ktoré ešte nie sú tak zahltené turistami ako juhovýchodná Ázia. Jednou z takýchto novoobjavených destinácií je bezpochyby Afrika. Pred cestou do Afriky však určite riešite otázku, či je nevyhnutné a potrebné očkovanie proti malárii. Názory sa veľmi líšia a je na zvážení každého, či sa dať pred maláriou zaočkovať. Aké sú pre a proti očkovaniu na maláriu?

 

Kde sa vyskytuje malária?

Malária v Afrike sa vo všeobecnosti vyskytuje mimo veľkých miest v oblasti rovníka a v južných častiach. Ak plánujete stráviť týždeň v Kapskom meste, na očkovanie môžete zabudnúť. Ak však plánujete stanovať v buši, čítajte ďalej.

Očkovanie proti malárii má význam vtedy, ak viete, že nebudete cestovať klasickým turistickým spôsobom – hotel a nákupné centrá. Maláriu prenášajú komáre a všetci isto vieme, že komáre potrebujú vlhké prostredie na to, aby sa vyliahli z vajíčok a prežili. Najvyšší výskyt malárie v Afrike je preto práve v období dažďov, kedy sú v pralesoch a mimo miest obrovské húfy komárov, ktoré prenášajú tento nebezpečný vírus. Liečba malárie je v dnešnej dobe veľmi účinná, no nie bez trvalých následkov.

malaria 2

Kedy sa dať očkovať?

Ak sa malárie obávate, pokojne sa dajte zaočkovať, no musí to byť minimálne tri týždne pred odchodom do rizikovej oblasti. Mnohí ľudia, ktorí v Afrike už boli, sa zhodujú v názore, že očkovanie proti malárii je zbytočné robiť na Slovensku, kde sa choroba vôbec nevyskytuje. Ak prídete do Afriky a dostanete maláriu, práve v tu budú vedieť najlepšie, čo s vami robiť a aké lieky vám dať. Maláriu mnohí cestovatelia nepovažujú za závažnú chorobu, proti ktorej by sa dali očkovať. Oveľa väčší dôraz sa prikladá žltačke typu A aj B, čo je absolútna nevyhnutnosť. Nesmiete zabudnúť aj na tetanus, aby ste si neotrávili krv, a odporúčané je aj očkovanie proti brušnému týfusu, ktorý môžete dostať z jedla.

Téma očkovaní je veľmi citlivá a v spoločnosti k nej nájdeme veľa názorov. Niektorí tvrdia, že ich očkovanie takmer zabilo, iní, že im zachránilo život. Každý jeden prípad je veľmi individuálny a záleží na vašej imunite, ako sa s očkovacou látkou vyrovná. Pointa očkovania spočíva v tom, že si v podstate telo nakazíte veľmi malou dávkou choroby tak, aby telo začalo bojovať. Vytvorí si protilátky, a keď chorobu náhodou v budúcnosti dostanete, vaše telo bude vedieť, ako vyrobiť protilátky, čo vám môže zachrániť život. Ak sa však nechystáte do Afriky v období dažďov stanovať do pralesa medzi levy, na maláriu sa očkovať nemusíte. Samozrejme, aj prevencia je ochrana, preto nezabudnite používať repelenty a spať výlučne pod sieťkou proti komárom.

Comments are closed.