Rekonštrukcia starého domu: Vyberanie podlahy zvládnete sami

0
13079

Pri rekonštrukciách starých domov sa človek často stretne s objavom mokrej podlahy a nahnitých stien len čo sa stane dom neobývaným a v zime kúrením zanedbaným. Vlhkosť začne stúpať a objavia sa aj chybné riešenia stavby – postavenie domu priamo na zem, bez základovej dosky. To je klasika a bežný postup stavby domov v minulosti. Dnes, ak kúpite starý dom a mienite ho rekonštruovať, v prípadoch nepodpivničených domoch sa stretnete často s udupanou hlinou, škvarou a štrkom pod drevenou podlahou a na tom parkety, či linoleum. V podstate je takýto postup veľmi jednoduchý a na dobu stavby dostupný a lacný. Dnes však musíme stavby riešiť celkom inak a hľadieť aj do budúcnosti, ak chceme dom naozaj dobre rekonštruovať.

Práce, ktoré zvládnete aj sami
Povedzme, že ako v mojom prípade, aj vy budete riešiť vyberanie podlahy ako nutnosť. Potrebujete zaizolovať únik tepla cez zem, zabezpečiť sucho, zabrániť vode presakovať dnu, kompletne rekonštruovať a chcete si naplánovať odborníkov. Nevolajte si hneď celú partiu, stačí jeden dvaja, čo vám povedia, čo všetko zvládnete spraviť svojpomocne skôr, ako sa k tomu naozaj dostanú nejakí odborníci, či lepšie povedané remeselníci. Práce ako obíjanie omietky (s tým opatrne, nepleťte si to s búraním stien), či vytrhávanie parkiet naozaj zvládneme sami. Netreba platiť cudzích za niečo, čím len mrháme ich skúsenosťami a časom. Sami zvládneme aj vytrhanie drevených dosák a neskôr aj dokážeme vynášať fúriky (táčky, kolečka a iné názvy lokálne v SR).

Na čo pozor
Je niekoľko vecí, na ktoré by ste mali dávať obzvlášť pozor a nie je to niečo, čo by mal naozaj každý na zreteli.
– Pri vykopávaní podlahy určite dávajte pozor, odkiaľ idete a ako chcete riešiť následne dovoz makadámu, betónu, či iného materiálu do danej miestnosti. V prípade, že vyberáte podlahy v celom dome, myslite na to, kadiaľ budete chodiť s fúrikom, kadiaľ sa dnu dostane betón a materiál. Určite si nevyberte podlahu v chodbe ak sa nebude dať potom dostať do ďalších miestností. Tomu sa povie fail.
– Kam s vyvážaným materiálom si musíte dobre premyslieť skôr, ako začnete. Na dvore to bude hromada väčšia, než si myslia bežné predstavy. Najmä v prípade udupaných sypkých materiálov bude vyvezeného bordelu akosi viac, než ho bolo pod podlahou. Myslite na to, aby bol stále prístup pre nákladné vozy s betónom, alebo prístup vozov robotníkov, vás. Neopierajte kopy materiálu o susedov dom, alebo o plot.
– Pokiaľ začnete kopať v blízkosti stien, veľký pozor. Ak sa výkopom dostávate k pokračovaniu tehlovej steny až dole až na základy, ktoré sú pevné, nemáte toľko rizík, čo v iných prípadoch. Iné prípady mám teraz na mysli celkom vážne zlyhania stavbárov, kedy sa dom postavil do vykopaných základov, do ktorých sa pred pokladaním tehiel nasypal štrk. Ten sa zosype a pri vykopanej podlahe sa môžu posunúť steny, celé murovi a vážne poškodiť celá budova. To nie je vtip. Aj preto je dobré mať po ruke skúseného robotníka, čo vie poradiť, ako zaistiť takéto základy. Často sa to robí betónovou ohradkou. Sami však radšej v prípade neodbornosti nepokračujte.
– koľko vôbec vybrať? Berte ohľad na materiál, ktorý do novej podlahy použijete. Poraďte sa s firmou či remeselníkom, ktorý vám podlahu bude robiť. Z osobných skúseností je to minimum 30 cm. Myslite na betónový poter, makadám pod ním, izolačný polystyrén, podlahové kúrenie a plávajúcu podlahu.

Jeden tip:

Nezabúdajte, že ak ste z pod zeme vyťahovali škvaru alebo štrk, oba materiály je možné znova použiť a ušetríte tak na novom materiály, ktorý by ste inak platili. Skúsení murári teda tento odpad využijú, separujte od seba škvaru aj štrk, pokiaľ máte ich kombináciu. V prípade, ak ste mali udupanú hlinu, niekto odporúča ju vysypať na miesta na pozemku pre vyrovnanie dier a výmoľov. Iná rada hovorila o využití v záhradkárstve. Iní zas neodporúčajú s takouto hlinou nerobiť nič. Ťažko teda povedať, či takáto hlina je na niečo dobrá.