V dnešnej instantnej dobe, kedy je všetko rýchle a prchavé, sa zdá byť práca na obraze trvajúca jeden rok ako absurdná rozprávka. Maliar, umelec a ilustrátor Ray Cicin to však vidí inak – na popud svojho kamaráta, ktorý dehonestoval funkciu gulôčkového pera v súčasnosti – začal perá zbierať a kresliť. Chobotnicu. Obrovskú. Modrú.
Tieňovanie a kreslenie obyčajným modrým perom je ťažšie, hlavne ak pracujete v stoji, nakoľko musíte neustále meniť sklon ruky, aby pero vôbec písalo. Ray sám priznal, že tvoril striedavo na stole a postojačky, nakoľko ho pomalý proces kreslenia niekedy doslova „mučil“. Ale ako on sám povedal, naučilo ho to väčšej vytrvalosti. Každopádne sa dielo podarilo – šokuje precíznou detailnou prácou na každom malom prvku chobotnice.
Ray na obraze pracoval viac než rok, nakoľko perá mali veľmi tenkú tuhu a práca vyžadovala veľa času a trpezlivosti. Navyše si zvolil na ilustráciu odvážny veľký formát.
Obraz je súčasťou série Deep Blue, kam postupne budú pribúdať ďalšie obrazy s tématikou morského sveta a jeho živočíchov. Inšpiráciou pre tento druh kresby mu bol významný nemecký biológ Ernst Haekl (1834 – 1919), ktorý bol prieborníkom a majstrom ručnej ilustrácie ceruzkami.
Vytváral neuveriteľne vizuálne krásne, romantické, ale pritom biologicky verné kresby kvetov a najmä chobotníc, ktoré mal z neznámych príčin najradšej. Svoje ilustrácie sústredil a vydal v knihe „Umelecké formy prírody“ (Kunstformen der Natur).
Jeho kresby sú plné života a tak univerzálne, že si ich bez problémov dokážem predstaviť visieť ako obrazy na stenách moderných interiérov.
Photo: http://www.raymondcicin.com/Ray_Cicin/RAY_CICIN.html