Bežný spotrebiteľ ale aj samozvaný znalec alkoholu siaha po alkohole, ktorý mu chutí, cenovo je výhodný a nakoniec často za výber môže len výborný marketing predajcu. Málo kto, a táto skutočnosť o to viac smutnejšia, že je veľkou realitou, si však uvedomuje, že robí chybu, ak si nevšíma, čo kupuje. Aj vy ste už možno riešili otázku, prečo sa jeden destilát volá Slivka, iný Slivovica… prečo sa vlastne jedno volá Hruška a druhé Hruškovica?!…
Rozdiel je v zložení
Bežný alkohol sa dá vyrobiť pokojne z ropy, zo zhnitého dreva, zeleniny, v podstate čohokoľvek. Na pultoch našich predajní sa objavuje toľko etanolu, ba dokonca aj denaturovaný lieh upravený na „jedlú“ hodnotu, že by zaplnil priestory veľkých skladov. Podniky sa snažia ušetriť, predajcovia zas veľa predať. Ak teraz však zabudneme na tieto praktiky a vrátime sa k téme názvu výrobku, vo všeobecnosti platí, že nápoj nazvaný ovocím bez prípony „…ovica“ môže byť len čisto lieh vyrobený z čohokoľvek, ale pre docielenie danej chuti sa používa aróma, alebo sirup. Keďže aj zákony a určité pravidlá definujú, čo možno nazvať hruškovicou, malinovicou, marhuľovicou, či slivovicou, ani si nedovolia takýto predajcovia predávať liehoviny pod týmto názvom, ale pre pridanú arómu pohodlne a jasne liehovinu nazvú po ovocí. Na trhu tak máme množstvo liehovín, ktoré nesú jednoduché označenie Hruška, Malina.. atď. K ovociu pričuchli len názvom. Popis zloženia odhalí, že všetky tie názvy ovocia sú nakoniec liehom s pridaním cukru, nejakej arómy, prípadne nešpecifikovaných ďalších látok. Neraz do tejto umelej zmesi prilejú trochu skutočného ovocného destilátu, aby sa mierne pridalo na kvalite, alebo aby sa výrobca pohral s mienkou verejnosti. V akom pomere však neuvádza. Jednoduchá odpoveď na vysvetlenie, prečo mnohí liehovinu priamo nemôžu nazvať Marhuľovicou, alebo Hruškovicou… Jednoducho nejde o ovocný destilát, ale ochutený lieh.
Aký je kvalitný alkohol?
Kvalitným ovocným alkoholom je jedine taká liehovina, ktorá bola vyrobená výhradne z ovocia a má liehové zloženie 100% len z ovocia. Je neprípustné akékoľvek primiešavanie akýchkoľvek iných druhov liehu a dochucovanie sirupmi a arómami. Mnoho výrobcov pravých ovocných destilátov si práve na čestnosti a pravosti zakladá. Na obaloch a fľašiach teda hľadajte nápis pravý ovocný destilát. Ten by mal byť akou takou zárukou, ak nie tradičná značka a vyhlásenosť chuti. Samozrejme, že kvalitný alkohol nie je len alkoholom, ale je potrebné jeho vysokú hustotu neskôr riediť špeciálne pripravenou vodou, čo nie je tak jednoduchý proces, ako sa na prvé počutie, či prečítanie zdá. Kvalitný alkohol je nutné miešať pre získanie potrebnej hodnoty alkoholu len s kvalitnou vodou, nie príliš mineralizovanou, ale ani úplne demineralizovanou.
Prosím ignorujte rôzne názory samozvaných odborníkov a skúsených, ktorí uvádzajú rôzne fámy o tom, že pravá hruškovica môže byť vyrobená len z odrody Williams a jedine ak je vo fľaške kúsok, alebo celá hruška. V žiadnom prípade dokonca pravou hruškovicou nazvať len nápoj vôbec neriedený vodou. Tieto fámy kolujúce po internete od rôznych ľudí len chaotizujú informácie ohľadom rozdielov pravého destilátu a ochuteného.
Po zdravotnej stránke
Keď sa hovorí o zdraví, svojim spôsobom môže malé množstvo alkoholu byť aj zdraviu prospešným. Kvalitný destilát môže byť používaný ako aperitív, aj ako digestív. O nich sme si už viac povedali v článku o Aperitívoch a digestívoch. Pravý ovocný destilát je najmä zdraviu nezávadný. Zaujímavé je, že aj obyčajné liehy a kadejaké svinstvo dostávajúce sa na náš trh je svojim spôsobom nezávadné, avšak pokiaľ sa to s množstvom nepreháňa. V rámci informácií o zdraví by bolo dobré spomenúť aj fakt, že používanie úplne demineralizovanej vody taktiež nie je vhodné, pretože táto voda sa snaží na seba naviazať ďalšie látky. Každý organizmus sa môže koniec koncov zachovať rôzne, rovnako tak s rôznymi následkami na čokoľvek v tele, čiže hovoriť o jednoznačných zdravotných následkoch pri užití kvalitného a nekvalitného alkoholu.
Takto by sa dalo zhrnúť všeobecné vysvetlenie rôznych názvov, pričom sa môžu vyskytovať aj výnimky. Názov môže povedať veľa, všímavejší ľudia sledujú aj zloženie. Etiketa, ktorá uvádza údaje o obsahu, by mala byť pravdivá.
zdroj obrázkov: bvd.sk
Comments are closed.