Počas tohto roka zabili vo svete 74 novinárov

0
1385

V tomto roku zabili vo svete 74 novinárov

(TASR) – Sedemdesiatštyri novinárov a ďalších mediálnych pracovníkov bolo v roku 2016 zabitých po celom svete. Väčšina z nich, celkovo 53, zomrela v dôsledku cielených útokov. V druhej časti svojej výročnej správy to dnes uviedla medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).


Tip redakcie: Cestujte na Vianoce domov netypickým spôsobom


Ktoré krajiny sú pre novinárov najnebezpečnejšie?

21500953 - photographers are taking a picture

Krajinami, ktoré sa pre vykonávanie novinárskej práce považovali v roku 2016 za obzvlášť rizikové, boli Afganistan, Jemen a Somálsko. „Afganistan je klasickým príkladom. Dokonca ani Nemecko o tom nechce počuť, pretože sú stále snahy ho vykresľovať ako bezpečnú krajinu,“ povedal v rozhovore pre agentúru DPA riaditeľ RSF pre Nemecko Christian Mihr.

Ďalších 21 žurnalistov zahynulo pri práci vo vojnových zónach. Medzi všetkými obeťami bolo päť žien. Za najnebezpečnejšie krajiny boli vyhlásené Sýria, Afganistan, Mexiko, Irak a Jemen. V tomto kalendárnom roku bolo v porovnaní s vlaňajškom (101 prípadov) zaznamenaných celkovo menej vrážd novinárov. Ide o dôsledok toho, že veľa pracovníkov médií odišlo z miest, kde im hrozí nebezpečenstvo. Ďalšia štatistika RSF uvádza, že aktuálne po celom svete väznia 348 novinárov, čo je šesťpercentný nárast oproti vlaňajšku.

Čítaj tiež:

Senátori požadujú vyšetrenie hackerských útokov v USA

Eiffelovu vežu po štrajku opäť otvorili

Dni Vianoc v Inchebe

ZANECHAŤ ODPOVEĎ