Jakarta 20. septembra (TASR) – Až vyše 100.000 ľudí v juhovýchodnej Ázii zomrelo vlani predčasne v dôsledku lesných požiarov v Indonézii. Vyplýva to z najnovšej štúdie dvoch amerických univerzít, Harvardovej a Kolumbijskej, o ktorej informovala agentúra DPA.
Výskumníci z oboch univerzít odhadli, že toxický dym z lesných požiarov zavinil od júla do októbri 2015 iba v Indonézii 91.600 predčasných úmrtí. V Malajzii ich narátali 6500 a v Singapure 2200. Výsledky štúdie naznačujú, že regionálna úmrtnosť súvisiaca s dymom bola vlani 2,7-krát vyššia než v roku 2006. Výskum pripisuje predčasné úmrtia dospelých ľudí tomu, že dýchali vzduch s vysokým obsahom čiastočiek na báze uhlíka.
Štúdia nezahrnula dopady ďalších toxických látok z lesných požiarov, ako je napríklad oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanid vodíka či arzén. Podľa indonézskej vlády zomrelo v dôsledku vlaňajších lesných požiarov 24 ľudí. Svetová banka odhadla ekonomické straty z týchto požiarov na 16 miliárd dolárov.
Štúdia zistila, že väčšina jedovatých pár pochádzala z požiarov založených na odvodnených rašeliniskách, z ktorých mali vzniknúť plantáže. Požiare rašelinísk dokážu tlieť celé dni aj týždne v podzemí a uvoľňujú tri až šesťkrát viac dymových častíc ako požiare založené inde, upozorňujú odborníci z organizácie Greenpeace. Šesť indonézskych provincií vyhlásilo minulý mesiac pohotovosť po tom, ako na ostrovoch Borneo a Sumatra vypukli lesné požiare.