Prehľad dátumov
Bratislava (TASR) – Štátne sviatky, pamätné dni, svetové a medzinárodné dni na 8. – 14. apríla.
8. apríl Medzinárodný deň Rómov
Bol vyhlásený na prvom svetovom kongrese Rómov, ktorý sa konal v Orpingtone pri Londýne 8.4.1971. Od toho dátumu Medzinárodná rómska únia (International Romani Union, IRU) každoročne upriamuje pozornosť na potrebu podpory Rómov v ich spoločenskej a ekonomickej emancipácie.
11. apríl Svetový deň Parkinsonovej choroby
Vyhlásila ho Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Svetová asociácia pre Parkinsonovu chorobu (WPDA) a Európska asociácia pre Parkinsonovu chorobu (EPDA). Pripomína sa od roku 1997 a viaže sa k dátumu narodenia (11.4.1755) britského lekára a chirurga Jamesa Parkinsona, ktorý ako prvý popísal príznaky tzv. trasľavej obrny.
Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu
Viaže sa k udalosti z 11.4.1945, keď oslobodili väzňov koncentračného tábora v Buchenwalde.
Deň národného hrdinu Juana Santamariu
Štátny sviatok Kostariky, viaže sa k udalosti víťazstva kostarického ľudu nad armádou Američana Williama Walkera v roku 1856 v bitke pri nikaragujskom meste Rivas.
12. apríl Svetový deň letectva a kozmonautiky
Oslavuje sa od roku 1969 na základe rozhodnutia Medzinárodnej leteckej federácie (Fédération Aéronautique Internationale, FAI) a viaže sa k letu Jurija Alexejeviča Gagarina do vesmíru (1961).
13. apríl Zelený štvrtok
V kresťanskom kalendári štvrtok pred Veľkou nocou, je súčasťou Svätého týždňa. Kresťania si vtedy pripomínajú obdobie utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Na Zelený štvrtok sa v katolíckej cirkvi slávia sväté omše na pamiatku poslednej večere Ježiša so svojimi učeníkmi a ustanovenia sviatosti oltárnej. Táto omša je známa obradom umývania nôh 12 mužom.
Deň nespravodlivo stíhaných
Pamätný deň Slovenskej republiky (SR), pripomína udalosti, ktoré sa odohrali počas tzv. barbarskej noci v roku 1950.
14. apríl Veľký piatok
Je dňom spomienky na utrpenie, ukrižovanie a smrť Ježiša Krista. Evanjelici ho považujú za najvýznamnejší sviatok, pretože Syn Boží (Ježiš) dokončil dielo vykúpenia sveta. Na evanjelických službách Božích sa čítajú a spievajú pašie, prisluhuje sa Večera Pánova. Zachováva sa pôst – nejedáva sa mäso. V rímskokatolíckych chrámoch sa v tento deň neslúži omša, oltáre sú bez chrámového rúcha, bez kríža a svietnikov. Nezvoní sa, len rapká od štvrtku do soboty večera.
Panamerický deň
Viaže sa k udalosti, keď sa uskutočnila prvá konferencia amerických štátov v roku 1910. Každoročne sa začal pripomínať od roku 1931 na počesť priateľských zväzkov medzi USA a národmi Latinskej Ameriky.