Jakarta (TASR) – Kongres islamských duchovných líderiek v Indonézii vydal náboženský dekrét zameraný proti manželstvám detí. Fatwa, ktorá nie je právne záväzná, ide však o mimoriadne vplyvný dokument, vzišla z trojdňového zasadnutia moslimských kleričiek tejto krajiny, informuje britská televízna stanica BBC.
Duchovné vyzvali vládu, aby právnou úpravou posunula minimálny vek pre vydávanie žien zo súčasných 16 na 18 rokov.
Prevažne moslimská Indonézia patrí medzi štáty s najvyšším podielom detských neviest na svete. Štatistiky Detského fondu OSN (UNICEF) uvádzajú, že v Indonézii uzavrie manželstvo jedna zo štyroch žien mladších ako 18 rokov.
Kongres sa uskutočnil v meste Cirebon na ostrove Jáva. Išlo o prvé takéto veľké zhromaždenie ženských duchovných.
V Indonézii vydáva fatwu zvyčajne Indonézska rada ulemov, najvyšší islamský úrad v krajine, ktorý sa skladá takmer výlučne z mužov.
„Ženské duchovné vedia, akým problémom a prekážkam čelia ženy. Môžu konať, a nie len čakať na vládu, aby ochránila tieto deti,“ uviedla pre agentúru Reuters organizátorka tejto konferencie Ninik Rahayuová.
Ženské duchovné sa odvolali na analýzy, ktoré dokazujú, že mnoho detských neviest v Indonézii nemôže po uzatvorení sobáša pokračovať vo vzdelávaní, ako aj to, že polovica takýchto manželstiev sa napokon končí rozvodom.
Čítajte tiež:
“Kalifát” IS sa rozpadá, Európa musí byť v strehu
Z Nemecka odišlo bojovať na Blízky východ proti Islamskému štátu vyše 200 ľudí
Japonský premiér chce Putinovi navrhnúť uzavretie mierovej dohody