Bratislava 26. apríla (TASR) – V ôsmich slovenských mestách môžu dnes záujemcovia požiadať o bezplatné právne poradenstvo. V rôznych oblastiach práva im od 9. do 14. h radia advokáti Slovenskej advokátskej komory (SAK), ktorí bezplatné právne poradenstvo poskytujú v rámci Dňa otvorených dverí (DOD).
„O právnu pomoc môžu občania požiadať v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Prešove a Poprade a v tomto roku aj v Trenčíne a Nitre, mestách, ktoré sa k podujatiu pripojili,“ informoval predseda SAK Ľubomír Hrežďovič. Dodal, že vlani advokáti v šiestich mestách poskytli právnu radu viac ako 330 klientom.
Tip redakcie: Právna poradňa: Skončenie pracovného pomeru výpoveďou
DOD
Deň otvorených dverí organizuje SAK pri príležitosti výročia prijatia zákona o slobodnom výkone advokácie. „Jeho cieľom je preto nielen poskytnúť právne poradenstvo, ale i priblížiť prácu advokátov ľuďom. Pomôcť im zorientovať sa, kedy a pri akých životných rozhodnutiach je preventívna návšteva advokáta lacnejšia, ako následný únavný, dlhý a zbytočne finančne náročný súdny proces,“ uviedol Hrežďovič.
Problémy ľudí
V Bratislave je miestom bezplatného poradenstva sídlo SAK na Kolárskej ulici. Medzi prvými návštevníkmi, ktorí prišli požiadať o právnu radu, bola pani Viera. „Riešim záležitosť, ktorá sa týka pracovno-právneho vzťahu,“ prezradila. Pani Ivana zasa prišla požiadať o zorientovanie sa v oblasti rodinného práva. „Potrebujem si nechať vysvetliť niektoré otázky súvisiace s dedičským konaním,“ povedala. Pán Ivan si prišiel overiť svoj postup, ktorý zvolil. „Bol som kontaktovaný dvomi českými spoločnosťami, ktoré od mňa požadovali vyplnenie formulára s citlivými osobnými údajmi. Vôbec netuším, o čo môže ísť, či je to obyčajný podvod, alebo sa to vzťahuje na jednu záležitosť z minulosti, ktorú však považujem za dávno vyriešenú. Celé ma to znepokojuje, preto som sa prišiel poradiť,“ priznal.
Súčasťou Dňa otvorených dverí sú odborné prednášky pre študentov stredných škôl a verejnosť na témy advokácie a jej úloh v spoločnosti, histórie advokácie na Slovensku či etiky advokátskeho povolania. Poslucháčmi prvej prednášky i prvými diskutérmi s advokátmi boli študenti Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave. „Bol som milo prekvapení ich záujmom, na tú mieru poznania, ktorú som predpokladal, boli ich otázky veľmi fundované a veľmi trefné,“ uviedol pre TASR podpredseda SAK Juraj Veverka.
Minulý rok Deň otvorených dverí navštívilo spolu so školákmi viac ako 430 ľudí.
Slovenská advokátska komora je nezávislá samosprávna stavovská organizácia združujúca viac ako 5800 advokátov a 2100 advokátskych koncipientov. Úlohy advokácie plnia advokáti najmä tým, že obhajujú občanov v trestnom konaní, zastupujú občanov a právnické osoby pred súdmi, štátnymi orgánmi a inými subjektmi, spisujú listiny, poskytujú právne rady a spracúvajú právne rozbory. Do výlučnej kompetencie Slovenskej advokátskej komory patrí disciplinárna právomoc, ktorou vykonáva dozor nad výkonom advokátskeho povolania.
Čítajte tiež:
Chýba nám optimizmus. V lepšiu ekonomiku verí len pätina z nás
Lúpež storočia. Páchatelia si odniesli v prepočte 28 miliónov eur