Výskum v oblasti solárnych technológií prináša jeden pokrok za druhým. Po výrobe prvých solárnych lietadiel sa však nehovorí už len o pokroku, ale rovno o revolúcií. A to ešte nie je ukončený experiment, ktorý má dokázať, že preletieť bez paliva len vďaka slnečnej energii sa dá celý svet.
Písal sa 9.marec 2015, keď sa tím vedcov, dispečerov a pilotov začal pokúšať o prelomový zázrak v oblasti vedy a techniky. Z letiska v Abú Zabí totiž vzlietlo špeciálne solárne lietadlo Solar Impulse 2, ktoré malo obletieť svet bez jedinej kvapky paliva, čím by jasne dokázalo, že planéta je už pripravená na lietadlá prevádzkované bez pohonných hmôt. Jeden z najväčších experimentov tohto druhu stále prebieha a vzhľadom na doterajšie výsledky sa dá očakávať jeho úspešné dokončenie.
Lietadlo na solárny pohon skúša obletieť svet
Švajčiarski výrobcovia testovaného lietadla si dali jasný cieľ, ktorým je obletieť celý svet. Aj keď celý experiment mal pôvodne trvať len pár mesiacov, jeho predĺženie nespôsobili žiadne technické problémy. Projekt je totiž rozdelený na viacero etáp, ktoré je potrebné absolvovať po častiach. Zaujímavosťou je, že lietadlo údajne vydrží vo vzduchu nepretržite, no pauzy si vyžadujú piloti, ktorí nezvládnu letieť nepretržite. Už teraz sú však niektoré výkony rekordné, veď byť vo vzduchu vyše 100 hodín sa nepodarí hocikomu.
Fosílne palivá ohrozuje solárna energia
Spoločnosti žijúce z predaja pohonných hmôt sa úspešnému pokračovaniu celosvetového letu Solar Impulse 2 tešiť nemôžu. Špeciálne lietadlo, ktoré má zvládnuť obletieť svet bez potreby tankovania paliva, im totiž v prípade úspechu začne kaziť biznis. Jeho pohon je závislý len od slnečnej energie, čiže nepotrebuje naftu ani iné fosílie. Je jasné, že ak sa experiment osvedčí, dopravné spoločnosti začnú presedlávať na solárne lietadlá, čím pôjdu zisky rafinérií poriadne dole.
Technické parametre modelu Solar Impulse
- 2rozpätie krídel sa vypína na rekordných 72m
- váha modelu 2,3 tony je podobná väčšiemu autu
- súčasťou lietadla je 17 248 solárnych článkov
- maximálna rýchlosť dosahuje 140 km/hodinu
Revolučný experiment vstupuje do finále
Väčšina experimentu je už úspešne zvládnutá a piloti s realizačným tímom sa musia aktuálne sústrediť na jednu z najdôležitejších fáz. Tou je prelet cez Atlantický oceán, ktorý bude po prekonaní Tichého oceánu ďalšou náročnou skúškou. Bola by škoda, ak by sa priebeh celého projektu pokazil v niektorej z finálnych etáp, nakoľko svet vedy a techniky sa doteraz pozeral na neuveriteľné schopností lietadla poháňaného slnkom. Výrobcovia sú už blízko a ich zámer ukázať svetu alternatívu čistejších a lacnejších lietadiel sa môže čoskoro splniť.
Význam solárnej energie pre svet sa ukázal už nespočetne veľakrát, no v prípade potvrdenia schopnosti prevádzkovať lietadlá poháňajúce iba slnečným žiarením bez fosílnych palív bude revolučnou zmenou nielen v dopravnom sektore. Pozitíva to prinesie aj ostatným segmentom výroby a služieb, ktoré spotrebúvajú veľké množstvá palív. Svet tak stojí na prahu novej éry spojenej s využívaním šetrnejších energií a výsledok experimentu so solárnym lietadlom ho do nej môže posunúť.