Zhovadilosť a premyslenosť niektorých ťahov na ľudí už snáď ani nepozná hraníc. Opakujeme sa často, no aj v tomto prípade sa čudujeme, že vôbec niekto prišiel na svet s takto suverénnym nápadom. Niektorým ľuďom, zrejme firmám, živnostníkom, alebo iným ľuďom, ktorým môže záležať na umiestnení svojho kontaktu v nejakom dôležitom zozname, prišla nedávno faktúra na zaplatenie nemalej čiastky za „uvedenie inzerenta v oborovom a abecednom zozname Slovenský telefónny zoznam 2013/2014 za obdobie podľa zmluvných podmienok“. Takto sa uvádza fakturovaná čiastka na liste. Ten je pritom adresovaný menovite konkrétnym ľuďom ako klientom (už existujúcim klientom, nie náhodne nájdeným) a hárok obsahuje údaje, ktoré sú považovateľné za faktúru. Po prijatí takejto informácie a zhliadnutí poslednej vety hrubým písmom „celkom k úhrade vrátane DPH v Eur XXX“ získavate pocit, že ste niečo dôležité nezaplatili. Vyľaká sa najmä podnikateľ začiatočník, ktorý nerozozná, že nejde o oficiálnu vec ale len o akýsi pokus. Podľa názvu si možno aj vy poviete, podobne ako mnohí iní, že ide o klasický telefónny zoznam. Nie, ide o hračku slov, pre nás a väčšinu z vás celkom neznámy zoznam.
Ide len o ponuku, nie faktúru
Napriek tomu, že táto adresovaná faktúra obsahuje viacero náležitostí, ktoré sa vás snažia uviesť do omylu, ako dátum splatnosti, „celkom k úhrade“ a podobne, nejde o skutočnú faktúru. Dole v rohu, ako aj onačila samotná poškodená na Facebooku, je veľmi drobným písmom napísané: „Táto písomnosť (papier nazývajú písomnosť, keď ide naozaj len o zdrap papiera bez právnej hodnoty, alebo skôr s protiprávnou hodnotou) je zmluvnou ponukou. Prečítajte si prosím zmluvne záväzné Všeobecné obchodné podmienky na rube.“ Nie každý si všíma miesta okolo čiarových kódov. Ide často o texty výrobcu listiny, tlače papiera, popis o recyklovanosti, ale môže ísť aj o čokoľvek iné, čo ak máme považovať za dôležité, očakávame hore a vôbec nie takto ukryté dole. Napriek tomu, že táto ponuka prichádza absurdne na základe ničoho, právom ju môže niekto uponáhľaný považovať za reálnu faktúru na úhradu. Odporúčame takéto ponuky vždy ignorovať a pokiaľ zakladajú na nereálnom základe a prichádzajú bez spojitosti, odporúčame ju preposlať na Obchodnú inšpekciu. Dochádza totiž k uvádzaniu zákazníka do omylu a vzniká aj určité riziko zámeny, nehovoriac o drobných slovných hračkách. Absurdnosťou je fakt, že sa ani za svet nedozviete, kde budete publikovaní, aké sú stránky zoznamu a ako a kde sa tento zoznam má distribuovať. Táto nekalá obchodná praktika pritom podľa viacerých zdrojov prebieha už od roku 2009.
Malo by ísť o spoločnosť so sídlom v Maďarsku – orsr.sk
Nikdy neplaťte žiadne umiestnenia v žiadnych zoznamoch
Živnostníci a firmy sú často terčom množstva ponúk na zaručené umiestnenia v Googli, alebo v konkrétnych katalógoch firiem, kde je možné získať vysoké pozície, zvýraznené miesta, prvé priečky v zozname firiem a podobne. Jediné katalógy firiem, ktoré pritom v SR majú akýkoľvek význam sú pritom Azet.sk, Centrum.sk, Zoznam.sk a pár výnimiek. Množstvo iných rozposiela naslepo ponuky, hoci ich priestor je bezcenný. Za cenu 99 EUR môžete často získať umiestnenie v bezcennom katalógu s tridsiatimi ľuďmi za mesiac, pričom za jediné EURO je možné potvrdiť stránku do malého katalógu s pokojne aj 500 návštevami za týždeň. Niektoré katalógy dokonca samé registrujú firmy do svojich stránok a následne oslovujú firmy s tým, že ich pozícia nie je zvýraznená a je nutná platba. V snahe pomôcť firme mnoho ľudí a firiem, prípadne ekonomické oddelenia firiem platia tieto pozície nevedomky. Dá sa hovoriť o malých percentách tých, čo si vec nepreveria, lebo to nedokážu, alebo vec pokladajú za dôležitú. Aj to malé percento však dokáže financovať nechutný podvod a zavádzanie ľudí. Nie každý totiž musí byť odborník v práve, v internetových podvodoch a presných prvkov ako podvody rozoznať.
Nie ste si istí, čo je pravá faktúra a čo nie? Prišiel vám podozrivý email, alebo faktúra o ktorej netušíte, čo má znamenať? Napíšte nám a pokúsime sa vám pomôcť.