Slovensko je bohaté na minerálne vody a pramene

0
6379

Slovensko je jednou z krajín, ktorá nemá núdzu o vodu. Toto možno znie trochu zvláštne v časoch ukrutných horúčav, no koniec koncov je to pravda. Máme jej dostatok. Podzemnej, nadzemnej, no nezabúdajme na tiež dôležitú vodu a to minerálnu. Máme možno 10 000 a viac minerálnych prameňov, ktoré sú často v danej lokalite veľmi dobre známe. Viaceré zo známych zdrojov sú využívané aj komerčne na plnenie do fliaš a následný predaj koncovým zákazníkom aj mimo tejto lokality. Na výber máme z rôznych zložení, obsahu minerálnych látok, z rôznych prevedení fliaš a od rôznych distribútorov.

Môžeme ich vyvážať
Prírodné bohatstvo v podobe minerálnych vôd Slovensko môže pokojne vyvážať. Minerálnych vôd máme dlhodobo dostatok. Dokonca na toľko, že ich môžeme vyvážať. Niektoré sú s prirodzenými bublinkami, iným je ich nutné pridať. Práve toto pomohlo vytvoriť sýtené a stredne sýtené minerálne vody. Z minerálnych vôd, ktoré sa vďaka najmä dobrému marketingu a medzinárodnému obchodu dostali za hranice Slovenska je dobré spomenúť aspoň dva príklady a to je Rajec a Bonaqua. Keďže sú na tom podobne aj v Českej republike, aj ich obchod siaha za hranice a tak u nás poznáme Ondrášovku, Matonni, Magnesia a iné. Zostaňme však pri našich minerálkach. Pri dobrom premyslenom marketingu by mohli znamenať možnosť zisku a pre kvalitu vody aj prínos dobrého mena pre našu prírodu a zdroje. Je pravdou, že niektoré pramene môžu časom zaniknúť (to sa vďaka sýteniu známych minerálok ani nemusíme nikdy dozvedieť), no mnohí fungujú celé desaťročia bez zmeny tlaku a obsahu látok.

Z histórie po súčasnosť
Z histórie poznáme mnoho kúpeľných miest, množstvo lokalít s minerálnymi prameňmi. Veď aj tie sa často pýšia rokom založenia a rôzne zdroje taktiež svojim rokom objavenia. Pokiaľ daná lokalita dala vzniknúť aj minerálnej vode a tá sa dostáva v súčasnosti na pulty v obchodoch, aj ona sa rada popýši rokom založenia a svojou históriou. Neraz niečo z nej je uvedené aj na obale. Zaujímavé je však sledovať kráľovské motívy na fľašiach, no v skutočnosti nič, čo by nasvedčovalo, prečo by mala byť minerálna voda kráľovská, či aspoň „šlachtičná“.
V minulosti boli miesta s výskytom minerálnych vôd miestom výstavby kúpeľov. V minerálke sa ako v minulosti aj dnes kúpe, pije sa, alebo sa prijíma iným spôsobom. Jej látky môžu mať priaznivý účinok na organizmus, pôsobí liečivo, alebo aj regeneračne. Pre svoj význam kúpeľná liečba stále nezaniká. Dáva však priestor aj pre wellness podnikanie a hoteliérstvo. Je však aj turistickou atrakciou a to od nepamäti. Hoci si to naší starí otcovia neuvedomovali, aj oni boli turistami, ak cestovali čo i len cez pár dedín s nádobami, aby si načerpali z prameňa o ktorom vedeli, že je liečivý, alebo podľa častých povier mohol byť pokojne aj zázračný. Takých miest je aj dnes mnoho. Žiadne budovy plniace fľaše minerálkou, len studnička, miesto na sedenie a oddych. Také sú niektoré areály dnešných kúpeľných zariadení, ale aj voľné miesta s prístupom verejnosti. Také sú komerčne nevyužívané mnohé miesta u nás.

Minerálna voda pokojne aj zadarmo
Na celom Slovensku a tým je myslené naozaj celé Slovensko, nájdeme takmer v každom regióne niekoľko minerálnych prameňov. Mnohé sú pritom prístupné aj verejnosti. Len ako rýchle príklady poslúži obec Liptovský Ján, kde v miestnej Kadi, kde sa dá v sírnatej vode okúpať a zažiť originálny pocit, sa nachádza aj verejne prístupný minerálny prameň liečivej vody, ktorý si môže každý návštevník načerpať podľa ľubovôle. Obec mimo minerálne pramene (má ich celkom 11, z ktorých sú mnohé využívané komerčne) aj historické bohatstvo a pramene nájdeme aj v okolitých obciach. Ďalším príkladom môžu byť zdanlivo chudobné Kysuce. V Čadci sa nachádza Bukovský prameň zapáchajúci po vajciach, čo spôsobuje vysoký obsah síry. Ako liečivú vodu si ju celé roky načerpajú všetci návštevníci smerujúci za slovenským dvojkrížom a školské výlety. Po ďalší príklad nemusíme ísť ďaleko. Na pútnickej hore Turzovka Živčáková je niekoľko prameňov a jeden z nich má taktiež obsah minerálnych látok, podľa niektorých ľudí dokonca liečivých. Tam však naplnenie jednej fľaše nemusí byť rýchla záležitosť a počas pútí je snaha dočkať sa aj svojej plnej nádoby skôr len želaním, ako splneným skutkom. Takýchto miest je však ak nie tisícka, tak určite niekoľko stoviek. Viac či menej známych. Pýtajte sa však, informujte, ak niekam cestujete.

Prečo je vlastne minerálka minerálnou?
Minerálna voda je spodná voda, ktorá preteká ložiskami rôznych minerálov, dotýka sa priamo nerastných surovín, rozpúšťa látky v hlbokej zemi a na povrch preniká buď puklinou, alebo iným prirodzeným vývodom. Neraz k tomu dopomohol aj človek vrtmi. Medzi minerálkami môžu byť kyselky, ale aj nízko mineralizované vody. Oxid uhličitý môžu obsahovať už od prírody, alebo ako v prípade Baldovskej minerálnej vody, aby docielili strednú perlivosť, oxid uhličitý môžu čiastočne odstrániť. Výška mineralizácie je vždy iná a celkom totožná minerálka s inou neexistuje. Pre spustenie komerčného predaja každej jednej minerálky je nutný oficiálny chemický rozbor, ktorý jasne informuje aj na každom obale o obsahu minerálnych látok. Ľudia citliví na niektorú z nich tak majú možnosť si preveriť obsah. Uvedené čísla množstva látok sú vždy v uvedenej mierke na množstvo tekutiny a celý rozbor nie je jednorazovou záležitosťou.

Aj tu patrí jedno „POZOR!“
Piť rovnakú minerálku dlhodobo sa neodporúča. Mnohé z minerálov sa nedostanú z tela von ihneď a premineralizovaný organizmus môže ovplyvniť činnosť niektorých orgánov, neskôr byť dokonca spúšťačom ďalších problémov. Je dobré pravidelný pitný režim s konkrétnym druhom občas prestriedať iným druhom minerálnej vody, najlepšie nízko mineralizovaným. Aj preto miesta na pracoviskách, ktoré sú dlhodobým a pravidelným zdrojom pitnej vody, neponúkajú bežne mineralizovanú vodu (vodné barely známe z čakární, z lekární, bežné v kanceláriách a v zasadačkách), ale skôr nízko mineralizovanú alebo demineralizovanú. Minerálka je výborná na osvieženie a dopĺňanie minerálov, no všetkého dobrého veľa škodí. Platí to aj v tomto prípade. Sú druhy, ktorých pravidelné pitie sa neodporúča. Na túto skutočnosť však budete upozornení na obale minerálnej vody. Sú aj druhy pre obsah minerálov vhodné pre deti. Takou je napríklad roky známa Lucka, ale v súčasnosti už aj pár ďalších.