Na bratislavskom hrade socha Svätoplukova stojí

0
2331

Domáce správy: SlovenskoSvätopluk – kráľ starých Slovákov, tak znie nápis na novej soche kráľa Svätopluka, ktorú v nedeľu odhalili na bratislavskom hrade. Tak ako tri slávne Svätoplukove prúty, tak aj prezident Ivan Gašparovič, premiér Róbert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška zviazali vlastné tri prúty. Sochu vytvoril na požiadavku, podnet a myšlienku premiéra a následne na základe podpory ostatných vo vláde, akademický sochár Ján Kulich.

Socha znázorňuje Svätopluka na koni, aj keď jeho presná podoba nie je známa, ide aspoň o stvárnenie významného človeka v našej histórií. Vystavenie sochy však sprevádzali aj negatívne postoje historikov, ktorí odmietali, že by vôbec Svätopluk na bratislavskom hrade bol. A je to vari problém? Alebo iné pripomienky historikov, že nemohol byť kráľom starých Slovákov, ale len Slovanov. Ale ak sa len trochu nad tým zamyslíme, ide o hru so slovami. Starí Slováci sú predsa naši predkovia. Kto tu žil v čase Svätoplukovom? Slovania, naši predkovia, a z nich sme my, Slováci, mladí Slováci. Kto sú starí potom Slováci – logicky vyplýva že predsa naši predkovia. Prečo teda to pomenovanie niekomu vadí? Veď je to to isté, len pojem Slováci sa začal používať neskôr. Môžeme byť predsa radi, že máme na hrade symbol toho, že sme tu boli už dávno a že tu stále sme. Že aj my sme mali kedysi nejakého kráľa a že aj my sme boli kedysi národ, ktorý k sebe násilne pripojil iný kočovný národ a pokladal potom našu domovinu za svoju. Vari musí to byť taký problém mať slovenskú sochu na slovenskom hrade? Máme na Slovensku málo sôch, ktoré by pripomínali niečo významné, alebo niekoho významného. Pozrime do Prahy, do Budapešti, do Londýna na kráľovnú Viktóriu.

Všetci kydajú na premiéra, že je to gesto pred voľbami… A čo? Každý strihá iným metrom a možno to ako gesto ani nemyslel. Stihol to však pred voľbami. Socha vznikala za príspevkov súkromných osôb ale aj za štedrých príspevkov Fica, a ďalších členov parlamentu a samospráv.