Čo robí vláda zásadne zle, ak nepodporuje vedu a výskum

0
1493

Úvaha z redakcie: Naša vláda celé desaťročia hľadá riešenie problémov v štátnej kase niekde, kde nie sú. Poriadne ignoruje nutnosť investície do výskumu technológií, do výskumu prírodných vied, chémie, ale presúva peniaze tam, kde sa ich investícia má prejaviť ihneď, ak nejde o vlastný úžitok. Rozmýšľať do budúcna a nechať tu niečo aj o pár rokov však akosi nikomu nenapadá. O podpore výskumu sa u nás už narozprávalo aj popísalo veľa. Dnes si však opäť neodpustím vlastnú úvahu.

Nokia a iné známe značky
Krásnym príkladom toho, ako priniesol úžitok rozvoj vedy a výskumu je fínska Nokia. Krajina pred pár desaťročiami investovala do laboratórií, do odborníkov, ktorí sa začali venovať vo veľkom technologickému vývoju. USA, Japonsko, či Čína sú ďaleko a táto krajina sa stala veľmocou v technológiách vďaka vlastnému rozumu a vlastným hlavám. Akýkoľvek vedec, ktorý v Nokii dostal podmienky na vývoj vytvoril veci pre ňu. Aj keď to bol Slovák, Švéd, či Nemec, práve fínska Nokia bola majiteľom nových technológií a bolo to Fínsko, čo tým získalo. Dnes tvorí významný prínos do štátneho rozpočtu. Ale príkladom nemusí byť len Nokia, o ktorej sa píše najčastejšie ako o firme, ktorej pomohol štát. Sú to aj iné značky svetové, aj menej známe pre koncových spotrebiteľov, no nevyhnutné ako vnútorné črevá iných výrobkov.

Za socializmu sme aj na Slovensku vyvíjali a vyrábali mnohé. Dokonca sa u nás vyrábali počítače, vyvíjali nové poľnohospodárske stroje a štát mal záujem na tom, vytvárať a vyvíjať nové technológie aj u nás. Bolo to nakoniec československé bohatstvo a pýcha. Aj keď v minulosti sa neriešili nejaké práva, patenty, exkluzivita tak ako dnes, fungovalo všetko. Vývoj však nepokračoval, nedržal krok so svetovými veľmocami, zastavil sa a ďalej stál… stojí dodnes. Podpora vedy a výskumu v každom prípade priniesla ďalšie plusy. Množstvo pracovných miest a mimoriadnu prestíž zamestnancov, že sú súčasťou niečo zaujímavého… nehovoriac o platoch a národnom bohatstve. Úspešný výskum priniesol novú výrobu, pracovné príležitosti, ale aj a to by patrilo zvýrazniť, výskum priniesol záujem zahraničných investorov. V súčasnosti by každý výrazný úspešný výskum a vývoj noviniek v akejkoľvek oblasti priniesol len plusy na trhu. Mať vlastnú menu, takéto úspechy by bolo vidieť aj na pohybe kurzu, stúpaní hodnoty krajiny.

Štát zakladateľom novej firmy
Štátne podniky sú často podnikmi, ktoré už tu boli. Len minimálne počuť, že by štát založil firmu. Štát len neustále čaká, že niekto príde s niečím hotovým, ale štát samotný nehodlá zakladať vlastnú novú štátnu firmu. Celý parlament je zložený z úspešných a „úspešných“ podnikateľov. Každý má veľké množstvo možností a myšlienok. Najväčšia halda odborníkov pritom nedokáže založiť a pomôcť štátu vytvoriť novú štátnu firmu, podnik, vývojové centrum, stavebnú spoločnosť, ktorá by dávala ľuďom prácu a plnila aj niektoré potrebné zákazky, ktoré inak stoja, alebo dlho čakajú.

Nie, štátna firma nevznikne len tak. Postavia sa proti nej tí, čo v podobnej oblasti podnikajú, lebo prídu o štátne zákazky. Kto pracuje so štátom vie, koľko ciest na nadhodené faktúry existuje. Kde sa dá pridať a ubrať, kde sa dajú upraviť čísla. Potrebovali by sme len redakciu Millenium z románov Stiega Larssona, čo by nahradila spiacu políciu a rôzne kontrolné úrady. Zas na druhej strane založenie novej štátnej firmy, snaha vyvíjať, investovať do vedy a podporovať výskum by otvárala dvere a aj množstvo bočných ventilov na únik peňazí niekam, kam smerovať nemali. V nesprávnych rukách určite.

Neodborne
My v redakcii nie sme nikto odborníkom na ekonomiku, technológie, ani fungovanie štátu. Zdieľame však názor mnohých odborníkov a vážených ľudí, že pokiaľ Slovák niečo vymyslí, je to vždy v zahraničí, kde má na to podmienky a aj vynález je majetkom inštitútu, či firmy v danej krajine a danej krajiny. Nie sme odborníci, aby sme mohli priamo povedať, kto je vinný, že sa na vedu a výskum zvysoka kašle a ignoruje sa jeho dôležitosť. Je však smutné, že ani štát nezaloží vlastnú firmu, aby pomohol zamestnanosti, nevynaloží úsilie vytvoriť pokojne vlastnú automobilku na východnom Slovensku. Koncepty, návrhy a neuveriteľné dizajny zvládnu už študenti na vysokých školách, pritom už sa neraz ukázali ako schopní a sebestační. Takýto ľudia nám odchádzajú za hranice a tam tvoria, čo vymysleli doma. Toto trápi autora tohto článku. Máte k téme niečo dodať aj vy a nie je to nadávka na autora? Sem s tým.

autor: Michal, Tomáš, Mária Mačasová