V mozgu máme niečo, čo nám tieto špirály rozhýbe pred očami

0
3624

Hady v lietadle.

Na rozdiel od skutočných hadov nepotrebujete na také, aké sú na obrázku, dokonalý postreh. Vlastne, ak si chcete zachovať zdravý rozum, zrejme bude najlepšie úplne ich ignorovať. Ak sa na každé z týchto hravých koliesok zapozeráte osobitne, nehýbu sa. V prípade, že si obrázok pred očami spojíte, začnú sa však nepríjemne krútiť.

Akiyoshi Kitaoka, ktorý pracuje ako psychológ na Ritsumeikantovej univerzite v japonskom meste Kyoto, tvrdí, že za to môžu periferálne ilúzie, vďaka ktorým náš mozog vníma zle umiestnené vzory ako pohyblivé.

Podľa neurovedcov narúšajú tvary proces spracovávania farebných kontrastov v mozgu. Pri skúmaní čiernej a bielej farby na obrázku sa nám zaktivizuje naraz celá skupina neurónov. Svetlomodrá a žltá zároveň spustia pomalšiu a dlhotrvajúcejšiu reakciu. Neuróny v zrakovej kôre, ktoré majú na starosti zaznamenávanie pohybu, tento rozdiel zmätie, a do mozgu vyšlú informáciu, že obrázok sa točí, hoci je v skutočnosti statický.

Najčudnejšie na tom je, že účinok je najsilnejší pri okrajoch, no pri priamom pohľade na jednotlivé kruhy slabne. Dôvod je jednoduchý. Fovea – centrálna jamka sietnice sa skladá z množstva čapíkov, ktoré fungujú ako fotoreceptory. Vďaka tomuto obrovskému zhluku senzorických buniek sme schopní jasne vidieť aj najjemnejšie detaily bez toho, aby nám obraz rozmazali detektory pohybu.

Môžete to dokonca vyskúšať aj na svojej mačke. Vedci zistili, že u niektorých mačkovitých šeliem spustí pohľad na takýto typ obrázkov potrebu loviť.

Čítajte tiež:

Prečo je Coca-Cola v „mekáči“ taká chutná

Patríte aj vy medzi demisexuálov

Prečo psychopati nie sú schopní milovať vlastné deti

 


Zdroj: http://www.popsci.com/why-brains-make-these-spirals-move#page-2