Tropické leto je tu. Ako sa stravovať v horúčavách

0
2346

Zoznam potravín ideálnych na leto

Správne stravovanie dá v horúčavách niekedy zabrať. S pretrvávajúcim teplom človek stráca apetít, no znížený príjem živín nám rozhodne neprospieva. Máme pre vás zoznam potravín ideálnych na leto a, naopak, tých, ktorým by ste sa mali vyhnúť – aj keď môžu byť lákavé.

57794527 - brown pomeranian dog sleeping on the frozen water bottle.

Čo si dať

V prvom rade netreba zabúdať na vodu. Telo potrebuje nahradiť tekutiny, ktoré stratí pre intenzívnejšie potenie. Ak ste dnes ešte nepili, mali by ste to napraviť.

Červený melón

Okrem toho, že je chutný a osviežujúci, tiež obsahuje lykopén, ktorý vás ochráni pred slnečným žiarením. Ide o pigment, vďaka ktorému je ovocie a zelenina žiarivo červená. Nachádza sa v paradajkách, papáji, ružovom grepe či guáve. Melón môžete jesť len tak alebo ho zakomponovať do šalátov.

Šaláty

Zelenina ako šalát, šalátové uhorky, zeler a reďkovky sú z 95% tvorené vodou. Ich konzumovaním ľahšie dosiahnete odporúčaných osem pohárov vody denne, budete hydratovaní a nebude vám tak teplo. Veľa vody nájdete aj v jahodách a cukine.

Čaj

Inštinkt nám hovorí, aby sme siahli po niečom studenom, no teplé nápoje v skutočnosti pomáhajú s termoreguláciou. Čaj je síce mierne močopudný, no potenie a najmä odparovanie potu je jeden z kľúčových spôsobov, ako upraviť telesnú teplotu a dodržať rovnováhu. Keď vypijete teplý nápoj, telo na zvýšenú vnútornú teplotu zareaguje potením – a tým sa ochladíte.

49123272 - girl eating a delicious ice cream in summer hot weather

Čomu sa vyhnúť

Alkohol

Smutné, ale alkohol dehydruje, čo môže mať vo veľkých horúčavách negatívne následky. Je to silné diuretikum, čo znamená, že po ňom budete viac močiť a strácať tak drahocenné telesné tekutiny.

Mango

Rovnako ako alkohol, aj mango je močopudné a môže dehydrovať. Z toho istého dôvodu by ste sa mali vyhnúť aj feniklu, artičoku a špargli.

Mäso

Pre mnohých z nás sú slnečné dni synonymom pre grilovanie. Ak ste medzi nimi, mali by ste vedieť, že na strávenie bielkovín v mäse potrebuje telo mnoho energie i proces zvaný termogenéza, ktorý produkuje teplo. Na strávenie bielkovín spotrebuje telo o 50% až 100% viac energie ako napríklad na strávenie karbohydrátov. Odporúčajú sa jedlá s nižším obsahom bielkovín a keď, tak ľahšie mäso. A najmä s mierou.

Nanuky, zmrzliny a ľadové drte

Studené lahôdky k letu patria – no v skutočnosti môžu narobiť viac škody ako úžitku. Keď totiž vaše telo zaregistruje studené v žalúdku, bude sa snažiť kompenzovať neobvyklý pocit tým, že zvýši svoju teplotu. Na chvíľu sa síce ochladíte, ale čoskoro vám bude ešte teplejšie ako predtým.

Čítajte tiež:

Spálilo vás? Vďaka týmto jednoduchým tipom sa vám rýchlo uľaví

Ako do záhrady prilákať motýle

S týmto návodom na žehlenie si šaty už nepripálite

 


Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/food-and-drink/news/eat-avoid-heatwave/