10 najväčších zbytočností, ktoré Slováci ťahajú na dovolenku

0
7907

Turecko, Side, cestovanieUšetriť sa dá na mnohých veciach, napríklad aj na poplatkoch za nadváhu batožiny, ktorú vám môže zväčšiť menej premýšľania a viac neuváženého predvídania. Je rozdiel, ak sa balíme na zájazd do skromnejšieho ubytovacieho zariadenia autobusom, alebo do hotela so stravovaním a letecky. V každom prípade vopred pozorne prejdite popis služieb ponúkaného hotela a dispozície ubytovania, aby ste neskôr netĺkli hlavu o stenu pri spomienke na preťažený kufor a doplácanie za zbytočnosti. Nakoniec aj ťahanie sa s ďalšími taškami a kilogramami navyše je komplikáciou, ktorej sa občas hravo dá vyhnúť. Vždy platí, že je dobré sa informovať o danom mieste vopred. Nasledovné odporúčania vychádzajú zo všeobecnosti, no netreba zabúdať na výnimky.

1. vybavenie na pláž

Neberte si slnečník, rozmerné nafukovačky, ani vlastný matrac. Budú pri veľkých rezortoch celý čas vo väčšine prípadov nepoužité čakať na návrat domov, alebo pre priveľa suvenírov a len tak tak dosiahnutý limit váhy, zostanú v hoteli ako nechcený suvenír pre personál. Hotely s vlastnou plážou vám neraz ponúknu slnečníky zadarmo, ležadlá taktiež. Mestské hotely ale napríklad nemusia disponovať svojimi plážami a tak prevádzkovateľ môže účtovať poplatky.

2. fén, teda pardon – sušič vlasov

Sušič vlasov, gramaticky nesprávne stále nazývaný fén, je takmer v každom hoteli v Turecku, v Grécku, či v Egypte a tak si zbaliť svoj vlastný možno považovať za veľkú zbytočnosť. Rovnako tak ako zrkadlo, keďže len na jednej izbe ich nájdete aspoň tri.

3. deka

Neberte si so sebou deku ako poistku. Polovica kufra v háji a keď v hoteli otvoríte skriňu, prvé čo vykukne bude niekoľko vešiakov a hore na polici hrubá deka. Dekou disponuje mnoho 5, ale aj 4 hviezdičkových hotelov v rôznych krajinách.

4. uteráky

Vlastné uteráky z domu? Kvôli čomu? Neočakávanej situácií na letisku? Vedzte, že vám zaberú zbytočné miesto a nepoužijete ich možno ani raz. Tie hotelové budú čisté, biele a nebudú od vyliateho opaľovacieho krému, ktorý sa vám nechtiac otvoril počas hádzania na letisku v kufri. S uterákmi súvisí aj sprchový gél. Na hoteli ho predsa vo väčšine prípadov nájdete, tak prečo si ťahá tatko vlastný, mama vlastný a deti rovno jeden litrový len preto, že je na ňom obrázok Shreka?

5. potraviny a nápoje

Zabudnite na zemiaky, sáčkové polievky, pečivo, paštéty a ďalšie jedlo od výmyslu sveta. Letecké zájazdy a hotelové služby v destináciách ako Tunisko, grécke ostrovy, Egypt, Mallorca, Turecko, Maroko, Bulharsko, Kanárske ostrovy a mnohé ďalšie, sú postavené presne tak, aby poskytli čo najvyšší komfort v danej triede hotela a klient nepotreboval naháňať a pripravovať jedlo. Samozrejme nejaké to vlastné domáce na vypálenie červa v rámci dezinfekcie si v Egypte cestovatelia doprajú. Ťahať so sebou plechovky piva, je však hlúposť. Na jednej strane pre výrazné navýšenie váhy batožiny, ale tiež pre nevyspytateľnosť plechovky pri otváraní a dostupnosť piva aj v hoteli samotnom. Vyznávač piva, ktorý chce ziapať na recepcii a písať sťažnosti pretože „Voni tady nemají Plzeň, světové pivo. Voni mě nutí pít ty jejich patoky…“  nech si radšej vlastné pivo zoberie, my ostatní sa vyhneme náladám pána z Liberca z pred roka a ušetríme si miesto na manželkine suveníry.

6. hrubé knihy

Ak si naozaj stopercentne neveríte, že sa budete venovať na dovolenke čítaniu (pre mnohých nepredstaviteľné), tak si naozaj nepribaľujte nového Stephena Kinga na 600 stranách, či niečo iné na mesiac čítania. Keď tak, berte niečo ľahké, čo zmestíte do príručnej batožiny a poteší aj počas letu v lietadle. Vo väčšine prípadov je to však naschvál, že sa do knihy, či nebodaj učebníc skrátka nepozriete, lebo nie je čas.

7. zvieratá

Nič proti psom, ani iným zvieratám, no za jednu z najväčších zbytočností na dovolenke pri mori možno považovať aj domácich miláčikov. Mnoho hotelov neprijíma akékoľvek zvieratá. Tvoria poplatky navyše, v lietadle vysokú pálku za prepravu, v cieľových destináciách nemusia byť chápané celkom tak, ako ich chápeme my a nakoniec čo môže byť horšie, ako dávať pozor nie na dieťa, ale niečo oveľa horšie ako dieťa – pes v cudzej krajine v neznámom prostredí, ktorý nevie, kam pri úteku bežať? Vie váš pes, čo robiť pri náleze nejedlej morskej potvory, alebo ako sa zachovať pri inom miestnom psovi? Na čo to riskovať? Veterinárnu starostlivosť pre domáce zvieratká budete márne hľadať v mnohých afrických krajinách. V Chorvátsku a Taliansku budete mať oveľa viac šťastia.

8. talizmany, hračky a postieľky

Ľudia kladúci dôraz na rituály a povinnú výbavu akejkoľvek cesty, alebo len deti naviazané na jednu veľkú hračku, môžu byť pohromou pri balení kufra. Plyšový medveď, ktorý zaberá tretinu kufra a druhú tretinu zas plyšový zajac druhého dieťaťa, asi nebude ideálny spoločník na dovolenke. Keď už sme pri deťoch, neťahajte zbytočne celú skladaciu postieľku. Naozaj mnoho hotelov vám ju dá zadarmo, či za malý poplatok, chce to len v objednávke zájazdu napísať do poznámky, že ju potrebujete a destinácia vám ju buď potvrdí, alebo nie. Záleží od počtu kusov v daný termín.

9. priveľa techniky

Nuž a samozrejme, zabudnite na priveľa modernej výbavy. Hlúposť nadšencov pre technológie je, keď cítia potrebu ukázať svetu svoju pýchu aj v cudzine. Štvorčlenná rodina a štyri notebooky na dovolenke, štyri fotoaparáty, tablety, špičkové smartphony, mp3 prehrávače a zakončíme to prenosným DVD prehrávačom. Kto si bude koledovať o neželanú pozornosť viac, než prekáblovaní kozmonauti? To naozaj nestačí jeden notebook, možno dva fotoaparáty a nenosí sa DVD prehrávač len na dlhé cesty a nudné večery mimo televízny signál? Potom na čo taká dovolenka? Taká postieľka, koľko vlastne váži?

10. oblečenie a slávnostné oblečenie

Poznajú to mnohí. Tento kúsok si oblečiem na významnú príležitosť, na nákupy vo večernom prímorskom letovisku. Tieto plavky použijem pri mori. Tieto… nakoniec cestujete s troma svetrami, dvoma bundami, 10 tričkami… a domov sa vraciate s polovicou vecí, ktoré neputujú do práčky, ale do skrine. Premyslite si, čo si vezmete. Plánujete si obliecť sviatočné oblečenie? A naozaj bude pre to príležitosť? A kedy ste tie šaty mali naposledy na sebe? Na stužkovej? Na dovolenku si predsa ideme oddýchnuť od starostí a poriadne si vychutnať gastronómiu, nuž a podaktorí vyrážame aj na nákupy oblečenia. Počítajte s tým. Veci si pred zbalením vyskúšajte obliesť. Vyhnete sa nepríjemnému prekvapeniu, za ktoré určite bude „zodpovedná“ hotelová kuchyňa.

Keď už sme pri šatách, nezabudnite, že v krátkych nohaviciach, či dokonca v plavkách vás na večeru nevpustia v žiadnom dobrom hoteli v letoviskách, ale ani na Slovensku. Preto rozčuľovať sa a vyhrážať päsťami tureckému hotelierovi za nevpustenie v mokrých bermudách medzi ostatných večerajúcich chce naozaj len tupé a zaslepené ego. Napriek humornému záveru, ide o realitu najmä u Rusov, Čechov a aj Slovákov.

 

Článok vychádza vďaka spolupráci a skúsenostiam cestovateľského magazínu www.Cestovanie.net a magazínu ZN.SK