Pozor na virálne príspevky: ako rozoznať vírus a falošné Youtube okno?

0
2437

Za virálny príspevok pokladáme ten, ktorý sa šíri sám pre svoj úspech. Takto si dnes vďaka sociálnym sieťam prekladajú tento pojem ľudia a prispievatelia rôzneho obsahu. Virálny však stále môže niesť svoj pôvodný význam pred príchodom Facebooku a zároveň ho využívať. Vírus, čo je programovaný proces prebiehajúci v pozadí za účelom ďalšieho šírenia, či poškodenia počítača, alebo osoby, sa objavuje aj na Facebooku. Dnes sa na Facebooku vo veľkom šíri vírus fungujúci podobne, ako už dnes populárne „Smrť Rytmusa“, „Samovražda Vina Diesla“ či megahady, megažraloky a podobné podvody, no tentoraz má ísť o údajne porovnanie BMW X6 a staré LADA NIVA. Samozrejme, že na takéto porovnanie, ktoré vzniklo na videu, sú zvedaví najmä muži. Tí dnes najviac šíria tento podvod na Facebooku. Ako ho rozoznať?

Ako rozoznať takýto podvod cez Facebook
Vírusovo šírený podvodný príspevok cez Facebook môžete rozoznať už len tým, že ho zdieľa niektorý z Vašich priateľov a po kliknutí nič nenapovedá, že by mohlo ísť o skutočnú stránku, alebo pravú stránku. Po kliknutí na stránku sa nič neudeje, prípadne nastáva načítanie, no nezobrazuje sa sľúbený obsah. Fotografie a bližšie priblíženie vzhľadu takýchto príspevkov v našich končinách nájdete aj na hoax.sk

Ako rozoznať falošné Youtube okno
Na to, aby bolo Youtube naozaj Youtube, je nutné, aby sa okno ako Youtube aj správalo. Originálne okno po prejdení kurzorom na tlačidlo PLAY zmení farbu, zmení sa aj interakcia pri prechode na niektoré ovládacie prvky, prípadne sa dá kliknúť na logo Youtube.

Vírus, podvod autá

Pokiaľ sa vám pošťastí natrafiť na zdieľaný príspevok vášho priateľa, kliknete na takúto podvodnú stránku a nechtiac kliknete na toto podvodné okno, v tomto konkrétnom prípade sa nakazíte na šťastie a teda snáď len skrytým scriptom, ktorý vo vašom mene na Facebooku vydá tento podvodný príspevok tak, aby nalákal ostatných vašich priateľov a odoberateľov. Príspevok pritom má klikateľný len stred, a všetky ostatné polia sú neaktívne bez reálnej URL cesty. Takýmto spôsobom je možné ľudí zneužiť aj na oveľa tvrdšie a zákernejšie vírusy. Otázkou zostáva, kedy s tým niekto príde.

Ako sa brániť po kliknutí a pri šírení príspevku
Po kliknutí sa udeje proces v pozadí. Zdieľate tento podvod vo svojom mene a prezentujete ho ostatným. Zarážajúce je, že vy ho nevidíte, neviete o tom a dozviete sa to len cez iný účet, alebo od známych vďaka nadávkam a výčitkám. Ešte že Facebook nie je až tak sprostý, za akého ho máme. Celkom na ľavo dole nájdete možnosť nedávnej aktivity a tam by mala byť táto činnosť zaznamenaná. Siahnite po nej a nahláste ju ako SPAM, prípadne ju tam môžete priamo zmazať.

Zmazanie príspevku